Контакт

Спорт

Дебакл на Хјустон и Феникс, Њујорк без шанси во Бостон (Видео)

Јута Џез и Портланд Трејлблејзерс забележаа убедливи победа во НБА лигата над Хјустон Рокитс, односно Феникс Санс. Интересно двата тима на своите натпревари успеаја да добијат четвртина со 27 поени. Јута го доби третиот период против Хјустон 38:11, а П…

Објавено пред

Јута Џез и Портланд Трејлблејзерс забележаа убедливи победа во НБА лигата над Хјустон Рокитс, односно Феникс Санс. Интересно двата тима на своите натпревари успеаја да добијат четвртина со 27 поени. Јута го доби третиот период против Хјустон 38:11, а Портланд по првата четвртина водеше против Феникс 34:7.

Хјустон е далеку од оптималната форма, не наликува на екипата од минатат сезона која играше во финалето на Западот. Ракетите веќе имаат 13 порази од посчетокот на сезоната и се далеку од плеј-оф зоната.

Џезерите, втор пат сезоната го декласираа Хјустон, иако по само три минути игра останаа без Руди Гобер, кој доби исклучување поради непримерно однесување. Џезерите победија 119:91.

Дерик Фејворс забележа „дабл-дабл“ од 24 поени и 10 скока, Џо Инглс постигна 18, а Данте Ескум 15 поени.

Џејмс Харден со шут од поле 5/16, ги предводеше Ракетите со 15 поени и шест скока.

Портланд против Феникс славеа со 108:86. Феникс постигнаа само седум поени во првиот период, а до крајот на мечот ниту еднаш не успеаја да ја спуштат разликата под 20 поени.

Демијан Лилард уфрли 25 поени за 24 минути, а Си-Џеј Мекалум постигна 24 поени. Центарот од БиХ, Јусуф Нуркиќ за 23 минути на теренот забележа девет поени и 12 скока.

Феникс Санс го забележаа седмиот пораз во низа. Најефикасен во овој дебакл беше Трој Дениелс со 15 поени.

Убедлив триумф над Њујорк Никс, запишаа кошаркарите на Бостон Селтикс (128:100). Селтикс имаат скор 14/10, а триумфот над Никс им беше четвртиот во низа.

Кајри Ирвинг ги предводеше Селтикс со 22 поени и осум асистенции, а Ал Хорфорд имаше 19 поени и 12 скока. Влегувајќи од клупата Џејлен Браун постигна 21 поени.

Спорт

Саутгејт тренер на годината во Англија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, во изборот на Би-би-си е најдобар тренер во годината што изминува.
Саутгејт ја предводеше Англија до полу-финалето на Светското првенство во Русија, а во Лигата на Нации избори пласма…

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, во изборот на Би-би-си е најдобар тренер во годината што изминува.

Саутгејт ја предводеше Англија до полу-финалето на Светското првенство во Русија, а во Лигата на Нации избори пласман на завршниот турнир.

Поранешниот репрезентативец, селекторт на Англија стана во декември 2016 година, откако Сем Алардајс доби отказ. Претходно ја предводеше младата селекција на Англија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Магаљан од Бока се сели во Ајакс

Аргентинецот Лисандро Магаљан ќе биде првото засилување за Ајакс во зимскиот преоден рок. Според холандските медиуми, челниците на Ајакс со колегите од Бока Јуниорс договориле Магаљан да се пресели во Амстердам за сума од осум милиони евра.
Магаљан во …

Објавено пред

Аргентинецот Лисандро Магаљан ќе биде првото засилување за Ајакс во зимскиот преоден рок. Според холандските медиуми, челниците на Ајакс со колегите од Бока Јуниорс договориле Магаљан да се пресели во Амстердам за сума од осум милиони евра.

Магаљан во Ајакс треба да биде замена за Матијас Де Лихт, еден од најдобрите млади играчи во светот, а чии трансфер е извесен во јануари. Де Лихт се поврзува со Пари Сен Жермен.

Магаљан играше за Бока во финалниот меч, во Копа Либертадорес во Мадрид, кој им припадна на Ривер Плата.

Присуството на Бока Јуниорс во Мадрид, челниците на Ајакс го искористиле за да го завршат трансферот на Магаљан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валверде: Немам зборови за она што го прави Меси

Фудбалерите на Барселона го декласираа Леванте (5:0) во 16.коло и ја задржаа лидерската позиција на табелата со три бода повеќе во однос на Севилја и Атлетико Мадрид.
Лео Меси, во Валенсија, ја покажа класата и со хет-трик и две асистенции го однесе св…

Објавено пред

Фудбалерите на Барселона го декласираа Леванте (5:0) во 16.коло и ја задржаа лидерската позиција на табелата со три бода повеќе во однос на Севилја и Атлетико Мадрид.

Лео Меси во Валенсија ја покажа класата и со хет-трик и две асистенции го однесе својот тим до победата.

„Многу е среќен. Минатата сезона овде примивме пет гола и го доживеавме првиот пораз. Леванте зад себе има одлична сезона“, рекол по мечот тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, и дополнил: „Не знам што да кажам за играта на Меси. Не знам како ова да го опишам. Тој е душа на овој тим. Креира и постигнува голови. Уживаме во неговото присуство“.

Меси е првиот тим во најсилните европски првенства кој стигнал до двоцифрен број голови и асистенции. По 16 рунди во Ла Лига, Аргентинецот има ефект од 14 гола и 10 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски3 минути

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО, пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија7 минути

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски, во предметот на...

Бегството на Груевски20 минути

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа1 час

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа2 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија2 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет14 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија15 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија18 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија19 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија20 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија21 час

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“2 дена

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион2 дена

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Досие