Контакт

Спорт

Дербито за Хјустон, историјата за Кармело Ентони

Кармело Ентони ја обележа изминатата ноќ во НБА лигата, иако Оклахома претрпе пораз од Хјустон 122:112. Мело го мина Џери Вест на 20. место на листата на најдобрите стрелци на сите времиња.
кармело ја игра својата 15.сезона во најсилната кошаркаска лиг…

Објавено пред

Кармело Ентони ја обележа изминатата ноќ во НБА-лигата, иако Оклахома претрпе пораз од Хјустон, 122:112. Мело го мина Џери Вест на 20. место на листата на најдобрите стрелци на сите времиња.

Кармело ја игра својата 15.сезона во најсилната кошаркарска лига во светот, во првата четвртина постигна тројка и го мина Вест на вечната листа.

Инаку, Џери Вест, човекот според кого е направено логото на НБА-лигата, во периодот од 1960 до 1974 година го носеше дресот на ЛА Лејкерс.

Ентони во првото полувреме постигна 19 поени, а натпреварот го заврши со 23 коша. Најефикасен во редовите на Оклахома беше Расел Вестбрук со 32 поени, 4 скока и 7 асистенции, но плејот на Тандер имаше и 9 загубени топки.

Хјустон го предводеа Крис Пол со 25 поени, односно Џејмс Харден со 23 поени, 5 скока, 11 асистенции и дури 10 загубени топки.

Хјустон ја забележа 16. победа во низа и со скор од 50 победи и 13 порази ја предводи лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Симеоне: Аргентинците не се фер, премногу го критикуваат Меси

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, смета дека навивачите во Аргентина биле неправедни и премногу критични кон Лионел Меси.

„Гревот“ на Меси е тој што нема освоено ниту една титула со Аргентина, а играч два пати во финалето на копа Америка и еднаш во финалето на СП.

Симеоне смета дека јавноста и медиумите за сите неуспеси јавноста и медиумите го обвинуваат играчит на Барселона.

„Јасно е дека секој може да мисли што сака и јас тоа го почитувам. Сепак луѓето не се фер кога толку многу го критикуваат Меси. Беше блиску да го освои СП, за жал не успеа. Не ми е јасно зошто го прават тоа, тој е фантастичен играч. Колку Златни топки освоил? Колку голови има постигнато? Колку пати решил натпревар и го спасил својот тим? Без него ништо не би било исто“, порачал Симеоне.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Така е кога нема ВАР – Франкфурт ја елиминираше Бенфика со гол од офсајд (видео)

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт успеа да се пласира во полуфиналето на Лига Европа во најконтроверзниот меч на вечерта, откако со 2:0 ја совлада Бенфика и ја елиминираше предноста од 4:2 на португалскиот клуб од првиот меч. Единствен проблем беше, што првиот гол беше постигнат од неверојатно очигледен офсајд.

Челси и Славија Прага одиграа меч со неверојатни седум гола, за „сините“ да победат со 4:3 и да бидат противници на Ајнтрахт во полуфиналето, Арсенал победи и на гости кај Наполи, додека Валенсија со сигурни 2:0 против Вилјареал се пласираше во полуфиналето.

Бундеслигашот дојде во водство во 37. минута откако прво Гачиновиќ го погоди дирекот од удар од шестнаесетина метри, а Филип Костиќ ја смести топката во голот. Ова мораше да биде поништено поради апсолутно чистата офсајд ситуација, меѓутоа бидејќи во Лига Европа не се користи ВАР, се остана на проценката на италијанскиот судија Даниеле Орсато. Тој исто така му даде црвен картон на тренерот на гостите, Бруно Лаже.

Патот кон полуфиналето на Ајнтрахт им го отвори Себастијан Роде, откако во 67. минута постигна убав гол со удар од далеку.

Челси имаше фуриозен старт на „Стемфорд бриџ“ со три гола во првите 17 минути од мечот против Славија Прага и 4:1 на полувреме, но на крајот мораше да внимава откако чешкиот клуб се врати за 4:3 во меч со многу голови.

Арсенал пак, по вторпат го победи Наполи, овојпат на „Сан Паоло“, откако Александер Лаказет постигна убав гол од слободен удар за минимален 1:0 триумф. Нивни противник во полуфиналето ќе биде Валенсија, кои со 2:0 вторпат го победија Вилјареал во шпанската пресметка.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/4 ФИНАЛЕ, 2.НАТПРЕВАР

Челси – Славија Прага 4:3, прв натпревар 1:0, вкупно 5:3

Ајнтрахт Франкфурт – Бенфика 2:0, прв натпревар 2:4, вкупно 4:4, Ајнтрахт оди понатаму поради „гол на гости“

Наполи – Арсенал 0:1, прв натпревар 0:2, вкупно 0:3

Валенсија – Вилјареал 2:0, прв натпревар 3:1, вкупно 5:1

ПОЛУФИНАЛЕ

Челси – Ајнтрахт Франкфурт

Арсенал – Валенсија

Прикажи повеќе...

Спорт

Жалгирис со шок за Фенер, Басконија направи брејк во Москва! (видео)

Објавено пред

Откако во првите мечеви фаворитите Фенербахче и ЦСКА Москва остварија убедливи победи на стартот на плејофот од Евролигата, денеска следуваше шок и домашен пораз за израмнување на серијата.

Фенербахче во првата пресметка со Жалгирис Каунас го остави литванскиот клуб на историско ниско ниво (76:43), а во четвртокот во Истанбул не успеа да се врати по очајните први три четвртини и на крајот загуби со 80:82.

По израмнетиот старт, Жалгирис направи предност од 46:39 на полувреме, а оваа разлика се зголеми на 73:58 пред последната четвртина. Тимот на Жељко Обрадовиќ имаше одлична последна четвртина, но не успеа да ги достигне „зелените“.

Едгарас Улановас беше најдобриот на теренот за гостите, постигнувајќи 20 поени, а одлични беа и Нејт Волтерс (13) и Брендо Дејвис (12). За Фенер, за кои ова е прв домашен пораз во плеј-офот откако Обрадовиќ е на клупата, Луиџи Датоме имаше 17, а Костас Слукас 15 поени.

Басконија пак, направи изненадување, победувајќи ја ЦСКА Москва на гости со 78:68 за да израмни на 1:1 во серијата пред следните два меча во Виторија, каде што тимот на Велимир Перасовиќ може да обезбеди пласман на Фајнал фор турнирот. Ова е прв домашен пораз на ЦСКА во плејофот од 2008 година!

Шпанскиот клуб одигра одлични први три четвртини за да води со 66:52, пред домаќините да направат неуспешен обид за кам-бек. Дарун Хилард постигна 16 поени, од кои 9 во последната четвртина, Шилдс додаде 15, а Поаре 14. За домаќините Кори Хигинс имаше 15, а по 14 имаа Клајбурн и Родригес. Следниот меч е на 24 април.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈ-ОФ

(1:1) ЦСКА Москва – Басконија 68:78 (18:27, 19:15, 15:24, 16:12)

(1:1) Фенербахче – Жалгирис Каунас 80:82 (21:20, 18:26, 19:27, 22:9)

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 201913 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија15 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија16 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201916 часа

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија17 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија19 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет20 часа

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет21 час

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет23 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија23 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет23 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа23 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет2 дена

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија2 дена

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија2 дена

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие