Контакт

Спорт

Димитров лесно преку Тиафоу за прв поен за Европа

Во исчекување на „епската“ двојка Новак Ѓоковиќ-Роџер Федерер, Григор Димитров го победи Американецот Френсис Тиафоу со 6:4/6:1 за да го донесе првиот поен за Европа во Лејвер купот во Чикаго.
Бугаринот Димитров, во дебито на второто издание на Лејвер …

Објавено пред

Во исчекување на „епската“ двојка Новак Ѓоковиќ-Роџер Федерер, Григор Димитров го победи Американецот Френсис Тиафоу со 6:4/6:1 за да го донесе првиот поен за Европа во Лејвер купот во Чикаго.

Бугаринот Димитров, во дебито на второто издание на Лејвер купот, доминираше од старт до почеток против младиот Тиафоу, завршувајќи со 10 аса, од кои два во последниот гем од мечот. Во првиот сет, Тиафоу само во еден гем успеа да освои поени на сервис на противникот, а во вториот тој направи два брејка за безмилосна победа.

Во вториот меч од Лејвер купот играат Американецот Џек Сок и Британецот Кајл Едмунд, по што на програма е дуелот меѓу Белгиецот Давид Гофан и Аргентинецот Диего Шварцман. За крај, доаѓа шлагот, дуелот во двојки меѓу Федерер и Ѓоковиќ против Андерсон и Сок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холанѓанките во четврт-финале со пенал во последната минутa

Објавено пред

Холандија се пласираше во четврт-финалето на Светското првенство за жени во Франција, откако во драматична завршница со гол од пенал ја победија Јапонија со 2:1.

Холанѓанките, кои се европски шампионки, поведоа со голот на Лиеке Мертенс во 14. минута, меѓутоа поранешните финалистки од СП, Јапонија израмнија во финишот на првото полувреме. Победничкиот гол за Холандија повторно го постигна Мертенс во 90-тата минута.

Холандија во четврт-финалето ќе игра со Италија, која претходно со 2:0 ја победи Кина. Од осумте четврт-финалисти на Мундијалот, дури седум се од Европа, а таа која не е е главен фаворит за титулата – репрезентацијата на САД.

СП ФРАНЦИЈА 2019, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Норвешка – Англија

Франција – САД

Италија – Холандија

Германија – Шведска

Прикажи повеќе...

Спорт

Ексдиректорот на Кингс доби затвор од 7 години – украл 13.4 милиони долари од клубот!

Објавено пред

Поранешниот извршен директор на Сакраменто кингс, Џефри Дејвид доби затворска казна од седум години откако украл 13.4 милиони долари од НБА клубот и си купил луксузни куќи, приватен авион и огромни парични суми како подарок за членови на семејството.

44-годишниот Дејвид убедил два главни спонзори на клубот да му дадат исплати однапред, кои потоа ги уплаќал на своите лични сметки. Тој тврдеше дека планирал да ги продаде куќите, да ги врати парите на Кингс и да го заддржи профитот

„Таа приказна нема смисла. Никој не може да поверува во неа“, изјави судијата Вилијам Шаб кога му ја изрече казната.

Инаку, Дејвид заработувал повеќе од 300.000 долари годишно плус годишни бонуси со НБА-клубот. Неговата „шема“ се открила кога тој заминал на слична позиција во Мајами хит во 2018 година, кога еден вработен на Кингси ги открил документите на неговиот компјутер и ги известил ФБИ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија потпишаа со Силесен и му подарија кломпи! (видео)

Објавено пред

Валенсија го потврди трансферот на голманот на Барселона, Јаспер Силесен на необичен начин, откако на официјалниот Твитер профил го покажаа Холанѓанецот како потпишува нешто, па добива традиционални холандски кломпи со грбот на „лилјаците“.

Силесен имаше само 32 настапи за Барселона, не наоѓајќи место во првиот тим покрај Марк-Андре Тер Штеген на „Ноу Камп“, и поголем дел од настапите беа во куп натпреварувањата, со само пет настапи во Ла лига.

И покрај ова, тој остана прв избор во холандската репрезентација под водство на Роналд Куман, одигрувајќи ги сите натпревари во Лигата на нации. Сега, се очекува да има трансфер и во друга насока, откако бразилскиот голман Нето би се преселил на „Ноу Камп“, но тоа ќе почека до 1 јули, за да почне официјалниот преоден рок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Владата ќе испитува дали има основа да се раскине концесијата за Иловица

Владата на денешната 141 седница донесе одлука да го задолжи Министерството за економија да ја испита правната исполнетост на барањето...

Свет11 час

ОН: Богатите ќе купуваат спас од жештините и гладот, на повидок е климатски апартхејд

Светот е на пат кон климатски апартхејд, во кој богатите ќе купуваат излез од најлошите ефекти од климатските промени, додека...

Економија13 часа

Во Љуботен запленети над 12 тони тутун, нелегално се увезувал од сите соседни земји

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени, бидејќи истрагата не...

Македонија14 часа

Дураки поднесе оставка: Моето раководење ќе остави траен белег во заштитата на животната средина

Садула Дураки поднесе оставка на функцијата министер за животна средина и просторно планирање од причина што е предложен за министер...

Регион15 часа

Ердоган: Ако е потребно, ќе направиме ревизија на владата, но без надворешни притисоци

Не можеме да ги предвидиме пораките на народот и да се оглушиме на нив, истакна денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Македонија16 часа

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија17 часа

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија19 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија19 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија19 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет21 час

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет22 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија2 дена

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ2 дена

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија2 дена

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија2 дена

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија2 дена

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ2 дена

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион2 дена

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Досие