Контакт

Спорт

Динамо Загреб првпат од 1970 ќе „презими“ во Европа, Милан со храбро реми против Бетис (видео)  

Динамо Загреб со 3:1 го победи тимот на Спартак Трнава за првпат од 1970 година да „презими“ во Европа со пласман во наредната рунда со совршени 12 поени од четири меча, радувајќи ја десетилјадната публика на „Максимир“ опкружен со магла.
Динамо досега…

Објавено пред

Динамо Загреб со 3:1 го победи тимот на Спартак Трнава за првпат од 1970 година да „презими“ во Европа со пласман во наредната рунда со совршени 12 поени од четири меча, радувајќи ја десетилјадната публика на „Максимир“ опкружен со магла.

Динамо досега двапати го победи Спартак, дома триумфираше над Фенербахче и славеше победа на гостувањето кај Андерлехт, за фантастична низа на европска сцена.

Милан, пак, си ги зголеми шансите и тој да се пласира во наредната фаза, откако Сусо ја потврди својата одлична форма и го постигна израмнувачкиот гол на гостувањето во Севилја кај Реал Бетис за 1:1 реми, откако Ло Селсо им донесе рана предност на домаќините. Во групата Ф, Бетис останува прв со 8 поени, Олимпијакос (кој со 5:1 го победи Дуделанж) и Милан имаат по 7 поени, по што последните две кола ќе одлучуваат за патникот понатаму.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

Баер Леверкузен – Цирих 1:0

Лудогорец – АЕК Ларнака 0:0

Табела: Баер Л. 10, Цирих 9, Лудогорец 2, АЕК 2

ГРУПА Б

Розенборг – Салцбург 2:5

Селтик – РБ Лајпциг 2:1

Табела: Салцбург 12, Лајпциг 6, Селтик 6, Розенборг 0

ГРУПА Ц

Бордо – Зенит Санкт Петербург 1:1

Славија Прага – Копенхаген 0:0

Табела: Зенит 8, Славија П. 7, Копенхаген 5, Бордо 1

ГРУПА Д

Динамо Загреб – Спартак Трнава 3:1

Табела: Динамо З 12, Фенербахче 7, Трнава 3, Андерлехт 1

ГРУПА Е

Арсенал – Спортинг Лисабон 0:0

Ворксла – Карабаг 0:1

Табела: Арсенал 10, Спортинг 7, Ворксла 3, Карабаг 3

ГРУПА Ф

Реал Бетис – Милан 1:1

Олимпијакос – Дуделанж 5:1

Табела: Бетис 8, Олимпијакос 7, Милан 7, Дуделанж 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Неколку хрватски навивачи го грабнаа пешкирот на Чилиќ од рацете на момчето

Објавено пред

Сцената што се случи на трибините по натпреварот на Марин Чилиќ и Роберт Баутиста на „Австралијан опен“ предизвика револт кај многумина.

По поразот во осмина-финалето, Чилиќ ја поздрави публиката и фрли пешкир на трибините, кој одлета право кон едно момче. Но, двајца хрватски навивачи му го грабнаа од рацете.

Непознатата навивачка двојка продолжи да се радува со пешкирот во рацете, додека момчето разочарано стоеше покрај нив.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алваро Мората се враќа во Мадрид

Напаѓачот на Челси, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челси во почетокот одбивале да преговараат за позајмица на напаѓачот. Според овој извор Мората од ут…

Објавено пред

Напаѓачот на Челси, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челси во почетокот одбивал да преговара за позајмица на напаѓачот. Според овој извор, Мората од утре официјално ќе стане член на Алетико.

Алваро Мората дел од својата јуниорска кариера минал во Атлетико, за потоа преку Реал, Јувентус и Челси повторно да се врати во редовите на „јорганџиите“. Мората е најскапото засилување во историјата на Челси.

Сепак, тој не ги исполни очекувањата на „Стенфорд Бриџ“, а сега се обиде да се врти во форма во Атлетико.

Договорот на клубовите е дека Атлетико по завршувањето на сезоната ќе може да го откупи неговиот договор за 40 милиони евра.

Во меѓувреме, Атлетико се обидува да се ослободи од двајца играчи, кои во клубот пристигнаа во летниот преоден рок. Никола Калиниќ и Желсон Мартинш не ги оправдаа очекувањата на тренерот Диего Симеоне.

Заминувањето на Мората од Челси значи „сините“ ја завршиле работата околу трансферот на Гонзало Игуаин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака со пресврт до пласман во четврт-финалето

Наоми Осака ја продолжи победничката низа на Австралија опен и успеа преку Анастасија Севастова да избори пласман во четврт-финалето.
Младата Јапонка, исто како и во претходната рунда, со пресврт успеа да ја победи својата противничка.
За нешто помалку…

Објавено пред

Наоми Осака ја продолжи победничката низа на Австралија опен и успеа преку Анастасија Севастова да избори пласман во четврт-финалето.

Младата Јапонка, исто како и во претходната рунда, со пресврт успеа да ја победи својата противничка.

За нешто помалку од два часа игра, Осака, успеа да ја победи Севастова со 4/6, 6/3, 6/4. Со оваа победа Осака ги задржа шансите по завршувањето на Австралија опен да се искачи на првото место на ВТА листата.

Јапонката во четврт-финалето ќе игра против Елина Свитолина. Украинката, исто така во три сета 6/2, 1/6, 6/1 ја победи Американката Медисон Киз.

Пласман меѓу најдобрите осум на турнирот избори и Каролина Плишкова која во два сета 6/3, 6/1 ја збриша Шпанката Гарбиње Мугуруса.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија34 минути

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски44 минути

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски2 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести2 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија2 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет2 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија3 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион4 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет5 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет5 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет7 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија20 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија22 часа

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија22 часа

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт23 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија1 ден

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Досие