Контакт

Спорт

Дрогба ја заврши кариерата (Видео)

Фудбалерот од Брегот на Слонова коска, Дидие Дрогба на 40-годишна возраст реши да стави крај на успешната професионална кариера.
Напаѓачот последниот натпревар во професионалната кариера го одигра изминатата ноќ. Феникс чии ко-сопственик е Дрогба загуб…

Објавено пред

Фудбалерот од Брегот на Слонова коска, Дидие Дрогба на 40-годишна возраст реши да стави крај на успешната професионална кариера.

Напаѓачот последниот натпревар во професионалната кариера го одигра изминатата ноќ. Феникс чии ко-сопственик е Дрогба загуби од Лујвил во УСЛ купот.

Најуспешните години во кариерата (2004-2012), Дрогба ги мина во Челси. За тимот од „Стенфорд Бриџ“ одиграл 341 натпревар и постигнал 157 гола.

Со Челси освоил 14 трофеи (по четири во Премиер лигата и ФА купот, три во Лига купот, два во Комјунити шилд и еден во Лигата на шампините).

Дрогба во 2012 година го постигна голот за 1:1, во финалето во Лигата на шампионите против Баерн Минхен, а потоа го реализираше последниот пенал.

Кариерата ја започнал во Ле Ман, а потоа играл за Генган, Олимпик Марсеј, Челси, Шангај, Галатасарај и Монтреал.

Дресот на репрезентацијата на Брегот на Слонова коска го носел на 104 натпревари, на кои постигнал 65 гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алваро Мората се враќа во Мадрид

Напаѓачот на Челси, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челси во почетокот одбивале да преговараат за позајмица на напаѓачот. Според овој извор Мората од ут…

Објавено пред

Напаѓачот на Челси, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челси во почетокот одбивал да преговара за позајмица на напаѓачот. Според овој извор, Мората од утре официјално ќе стане член на Алетико.

Алваро Мората дел од својата јуниорска кариера минал во Атлетико, за потоа преку Реал, Јувентус и Челси повторно да се врати во редовите на „јорганџиите“. Мората е најскапото засилување во историјата на Челси.

Сепак, тој не ги исполни очекувањата на „Стенфорд Бриџ“, а сега се обиде да се врти во форма во Атлетико.

Договорот на клубовите е дека Атлетико по завршувањето на сезоната ќе може да го откупи неговиот договор за 40 милиони евра.

Во меѓувреме, Атлетико се обидува да се ослободи од двајца играчи, кои во клубот пристигнаа во летниот преоден рок. Никола Калиниќ и Желсон Мартинш не ги оправдаа очекувањата на тренерот Диего Симеоне.

Заминувањето на Мората од Челси значи „сините“ ја завршиле работата околу трансферот на Гонзало Игуаин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака со пресврт до пласман во четврт-финалето

Наоми Осака ја продолжи победничката низа на Австралија опен и успеа преку Анастасија Севастова да избори пласман во четврт-финалето.
Младата Јапонка, исто како и во претходната рунда, со пресврт успеа да ја победи својата противничка.
За нешто помалку…

Објавено пред

Наоми Осака ја продолжи победничката низа на Австралија опен и успеа преку Анастасија Севастова да избори пласман во четврт-финалето.

Младата Јапонка, исто како и во претходната рунда, со пресврт успеа да ја победи својата противничка.

За нешто помалку од два часа игра, Осака, успеа да ја победи Севастова со 4/6, 6/3, 6/4. Со оваа победа Осака ги задржа шансите по завршувањето на Австралија опен да се искачи на првото место на ВТА листата.

Јапонката во четврт-финалето ќе игра против Елина Свитолина. Украинката, исто така во три сета 6/2, 1/6, 6/1 ја победи Американката Медисон Киз.

Пласман меѓу најдобрите осум на турнирот избори и Каролина Плишкова која во два сета 6/3, 6/1 ја збриша Шпанката Гарбиње Мугуруса.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брејди ги однесе Њу Ингланд во уште НФЛ финале

Њу Ингланд Петриотс повторно ќе играат во Супербоул финалето. Таму ги однесе веројатно најдобриот НФЛ играч на сите времиња, Том Брејди.
Петриотс, во финалето во АФЦ конференцијата, по едно продолжение ги победија Канзас сити Ќифс со 37:31 (31:31).
Кво…

Објавено пред

Њу Ингланд Петриотс повторно ќе играат во Супербоул финалето. Таму ги однесе веројатно најдобриот НФЛ играч на сите времиња, Том Брејди.

Петриотс, во финалето во АФЦ конференцијата, по едно продолжение ги победија Канзас сити Ќифс со 37:31 (31:31).

Квотербекот на Петриотс, Брејд, продолжи да соборува рекорди бидејќи деветти пат избори финале во кариерата, додека Њу Ингланд 11. пат во клупската историја ќе се борат за титулата.

Брејди мечот го заврши со 348 префрлени јарди, еден тачдаун и два интерсепшн.

Во финалето Петриотс ќе играат против Лос Анџелес Ремс кои во контроверзна завршница успеаја да ги совладаат Њу Орлеанс Сјнтс со 26:23.

Најголемиот натпревар во американскиот фудбале, Супербоул, ќе биде одигран на 3. февруари во Атланта.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести41 минута

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Свет50 минути

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет1 час

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија2 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион3 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет3 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет5 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија19 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија21 час

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија21 час

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија23 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет1 ден

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија1 ден

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија2 дена

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија2 дена

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Досие