Контакт

Спорт

Дурент: Лесно е да си најдобар во лош тим

Кошаркарот на Голден стејт Вориорс, Кевин Дурент,бил горд што е избран за најдобар играч во тимот, во кој сите играчи се одлични. Дурент беше прогласен за МВП на финалната серија, во која Вориорс со 4-0 ги поразија Кливленд Кавалирс.
Откако го доби при…

Објавено пред

Кошаркарот на Голден стејт Вориорс, Кевин Дурент,бил горд што е избран за најдобар играч во тимот, во кој сите играчи се одлични. Дурент беше прогласен за МВП на финалната серија, во која Вориорс со 4-0 ги поразија Кливленд Кавалирс.

dobivaj vesti na viber

Откако го доби признанието, Дурент се соочи со прашањата дали МВП наградата ја заслужил неговиот соиграч Стеф Кари, а многумина сметаат дека ова признание требало да ју припадне на лидерот на поразениот тим, Леброн Џејмс.

„Мислам дека е лесно да бидеш најдобар кога околу себе немаш добри соиграчи. Многу е потешко да се истакнеш кога во тимот имаш одлично соиграчи. Горд сум што се издвоив, горд сум што напорно работам каде и да одам. Моите соиграчи ми даваат поттик да бидам уште подобар и чувствувам дека сум вистински воин“, рекол Дурент.

Еден од најдобрите крилни кошаркари во историјата на лигата, финалната серија ја заврши со просечни 28,8 поени, 10,8 скока и 7,5 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јувентус го комплетираа трансферот на Филип Костиќ

Објавено пред

Јувентус и официјално потпишаа договор со Филип Костиќ од Ајнтрахт Франкфурт во договор „тежок“ 17 милиони евра, откако српскиот интернационалец ги помина медицинските тестови во Торино.

dobivaj vesti na viber

Костиќ пристигна утрото во Италија, по што ги помина сите тестови и потпиша договор, кој е потврден и во регистарот на Лега Серија А. Јуве го победија Вест хем за потписот на Костиќ, кој не беше дел од тимот на Ајнтрахт кој вчера загуби со 2:0 од Реал Мадрид во Суперкупот на УЕФА во Хелсинки.

Тој лани со Ајнтрахт стигна до титулата од Лига Европа, постигнувајќи 7 гола и 15 аситенции во 43 мечеви. Како дел од неговиот договор, Јувентус се согласи да го прати бекот Лука Пелегрини на позајмица во бундеслигашот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул му даде петгодишен договор на тинејџерот Елиот

Објавено пред

Ливерпул му даде нов петгодишен договор на тинејџерот Харви Елиот со кој тој ќе остане на „Енфилд“ барем до 2027 година, откако менаџерот Јирген Клоп призна дека тој е иднината на клубот.

dobivaj vesti na viber

Елиот, кој пристигна во Ливерпул од Фулам пред три години, оваа сезона ќе биде во игра да биде стартер под Клоп, и доби значително зголемување на платата. Тој имаше импресивна сезона на позајмица со Блекбурн во 2020/21, пред минатата сезона да има незгодна повреда на скочниот зглоб во декември.

„За нас како клуб, продолжуваме со нашиот пат со ова посебно младо момче, кое веќе имаше големо влијание на Ливерпул. Харви може само да биде подобар со клубот за кој секогаш навивал. Лани повредите го забавија прогресот, но сите веруваме во него“, изјави Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема: Заминувањето на Роналдо ме исфрли во прв план

Објавено пред

Реал Мадрид освои уште еден европски трофеј, а капитенот Карим Бензема учествуваше со нов гол во триумфот од 2:0 против Ајнтрахт Франкфурт во Суперкупот на УЕФА. Тоа беше 324. гол на Французинот за Реал, со што го надмина и легендарниот Раул.

dobivaj vesti na viber

Бензема вели дека многу работи се промениле за него кога Кристијано Роналдо си замина од „Сантијаго Бернабеу“.

„За мене се се промени откако Кристијано Роналдо го напушти Реал. Точно е дека постигнав многу повеќе голови, но кога тој беше тука, имавме поинаков стил на игра, многу повеќе асистирав. Тој навистина ми помогна на теренот и надвор од него. Но, и тогаш знаев дека можам многу повеќе, а кога замина, време беше да ја сменам играта и амбициите и навистина добро ми оди“, изјави Бензема.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија4 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија4 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа5 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион6 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија7 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет9 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија9 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија10 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа10 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија22 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија23 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа24 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...