Контакт

Спорт

„Елитните“ Данци лесно се справија со Велс, Бугарија и Украина со втори победи (видео)

Данската репрезентација, овојпат во елитен состав по привремениот прекин на штрајкот, стигна до импресивна 2:0 победа на Велс во дуелот од Лига Б од Лигата на нации на УЕФА по фарсата во пријателскиот меч од Словачка (кој го загубија со 3:0).
Кристијан…

Објавено пред

Данската репрезентација, овојпат во елитен состав по привремениот прекин на штрајкот, стигна до импресивна 2:0 победа на Велс во дуелот од Лига Б од Лигата на нации на УЕФА по фарсата во пријателскиот меч од Словачка (кој го загубија со 3:0).

Кристијан Ериксен, најдобриот дански фудбалер на денешницата, прво во 32. минута со убав удар донесе водство за Данците , за потоа во 69. минута да ја обезбеди победата со гол од пенал. За тимот на Рајан Гигс, ова е незгодно враќање во реалноста, откако во првиот меч доминираа и со 4:1 ја победија репрезентацијата на Ирска.

Во првиот денешен меч, Украина на селекторот Андриј Шевченко стигна до минимална 1:0 победа над Словачка, благодарение на голот од пенал на Јармоленко во 80. минута од мечот. Украинците во првиот меч од својата група со 2:1 ја совладаа Чешка.

Бугарија, пак, го доби и вториот меч во Лига Ц, откако Радослав Василев им донесе минимална 1:0 победа над Норвешка на „Васил Левски“ во Софија, по победата од 2:1 на гости кај Словенија.

Фото: ЕПА

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА Б

Украина – Словачка 1:0

Данска – Велс 2:0

ЛИГА Ц

Бугарија – Норвешка 1:0

ЛИГА Д

Грузија – Летонија 1:0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ИХФ избира најдобар играч за 2018 година, Хансен или Сагосен, Лејно или Неагу?

Објавено пред

Светската ракометна федерација избира најдобар играч за 2018 година во машка и женска конкуренција.

Кај мажите најдобриот играч ќе биде избран од овие пет ракометари:

Сандер Сагосен (Норвешка – ПСЖ), Џим Готфридсон (Шведска – Флензбург), Расмус Лауге Шмит (Данска – Флензбург), Микел Хансен (Данска – ПСЖ), Винсент Жерард (Франција – Монпелје).

Наградата за најдобра ракометарка за минатата година ќе оди во рацете на една од петте девојки:

Амандин Лејно (Франција – Вардар/Ѓер), Ана Вјахирева (Русија – Ростов Дон), Кристијан Неагу (Романија – ЦСМ Букурешт), Стине Офтедал (Норвешка – Ѓер), Естеле Нзе Минко (Франција – Шиофок).

И ракометните навивачи во нашата земја имаат можност да гласаат на интернет-сраницата на ИХФ, а симпатиите сигурно ќе нè однесат кон ексголманката на Вардар, Лејно.

Гласањето ќе трае до 15 март.
http://www.ihf.info/en-us/mediacentre/voting/worldhandballplayers2018.aspx

Прикажи повеќе...

Спорт

Пет причини зошто Давид де Хеа е можеби најдобриот голман во светот

Објавено пред

„Давид де Хеа е можеби најдобриот голман што некогаш бранел во Манчестер јунајтед“. Ова неодамна го изјави актуелниот менаџер на „црвените ѓаволи“, Оле Гунар Солскјер.

Де Хеа е најдобриот играч на „ѓаволите“ веќе неколку сезони, а од претходните 5, дури четирипати е избиран за најдобар играч во тимот.

Медиумите на Островот го нарекуваат „чудовиште со 8 раце“, а навивачите го слават како божество. Еднакво добро брани и со рака и со нога, и тоа во просек по речиси 11 шута на еден меч.

Британските медиуми издвоија 5 карактеристики на Шпанецот што го чинат икона на новата генерација:

1. Брани шутеви од страна буквално за наносекунда. Несовладливата упорност мрежата да остане чиста ја прави со острина.

2. Брзо размислува. Кога топката се движи со 90 километри на час, нему му се потребно 0,24 секунди да реагира.

3. Леснотијата во нозете е неговиот најголем адут. Мозокот, рацете и нозете на Де Хеа го сочинуваат „светото тројство“. Тој е крал на непредвидливите ситуации.

4. Давид може да игра на која било позиција (напад, одбрана, средина на теренот), што на голот му дава широка слика за случувањата на теренот и можност да ги предвиди потезите на противникот.

5. Пожртвуваност. Од мал Де Хеа со целото срце стоел со својот клуб и давал сè од себе неговиот тим да победи.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Среќен пораз“ за Македонија во Романија за влез во квалификациите за ЕП 2021

Објавено пред

Македонската сениорска машка кошаркарска репрезентација го загуби последниот натпревар во втората рунда претквалификации за Евробаскетот во 2021 година. Пораз во Плоешти од Романија со резултат 65-53.

Сепак нашите кошаркари успеаја да ја остварат целта, да не загубат со повеќе од 14 поени разлика, Македонија во Скопје ја победи Романија со 90-76. Со овој „среќен“ пораз нашите ракометари уште пред последниот натпревар в недела меѓу Романија и Косово обезбедија влез во квалификациите за Евробаскетот во 2021 година.

Македонија добро го почна мечот, ја доби првата четвртина. Но подоцна Романците ги презедоа конците во свои раце и константно се закануваа кон нашиот кош и ја бркаа предност од +14.

Финишот донесе драма. Романците во последната минута погодија тројка за 13 разлика, на семафорот стоеше 65-53. Нашите тргнаа во напад, промаши Дамјан Стојановски што отвори можност за домаќините да реализираа и да ја остварат целта.

Сепак непрецизен за два поени беше Вотсон на 10 секунди до крајот на мечот, по што офанзивен скок имаше Хендрикс, врз кого беше направен фаул. Погоди едно од двете слободни за конечни 65-53.

Во нашиот состав најпрецизен беше Дамјан Стојановски со 13 поени, а Војдан Стојановски и Ричард Хендрикс постигнаа по 10 поени.

Кај домашната селекција Кате и Торок дадоа по 12, а Драгосте 11 поени.

Од овој септември Македонија заедно со 31 репрезентација поделени во 8 групи ќе ги започне квалификациите за наредниот Евробаскет.

Најдобрите 3 од секоја група ќе се најдат на ЕП. Македонија ќе се бори за шесто учество на континенталните собири.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Русковска: Амнестираните и тоа како знаат дека се виновни, со законот нè уценија сите како граѓани на оваа држава

Обвинтиелката Вилма Русковска на денешното рочиште за крвавиот четврток, на критиките од бранителите во завршните зборови за обвинението и амнестијата,...

Македонија1 час

Котевски: Јанакиески е вратен во затворот, Ристовски не бил испратен во болница

По лекарските прегледи во болницата „8 Септември”, Миле Јанакиески е вратен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По инцидентот,...

Македонија2 часа

Нинџа: Комуникациите на 27 април со Спире Ристовски, Мијалков, Атанасовски и Бошковски мистериозно исчезнаа

Обвинетиот соработник на УБК за крвавиот четврток, Александар Василевски – Нинџа, на денешното рочиште во своите завршни зборови рече дека...

Македонија2 часа

Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што е хоспитслизиран ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот ден...

Македонија3 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија3 часа

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија4 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната...

Топ6 часа

Исчезнатиот Атанасовски пронајден мртов

Денеска околу 13 часот е пронајдено безживотно машко тело во Нерези, на патот кон вила „Веранда“, потврдуваат од МВР. Неофицијално,...

Македонија6 часа

Касами: Сакаме кандидат кој нема за едни да биде мајка, а за други маќеа

По средбата со Зоран Заев, лидерот на Беса, Биљал Касами, изјави дека за нив како партија пред изборите во игра...

Крвав четврток6 часа

Кољо: Политичарите нè изманипулираа со „тиранската платформа“

Обвинетиот Никола Митревски Кољо на денешното рочиште за крвавиот четврток во своите завршни зборови истакна дека жали за случувањата во...

Македонија7 часа

(Видео) Градоначалникот на Пехчево го пријавил во полиција грозоморното убивање кучиња

По поморот на кучиња во Пехчево, а откако комуналните служби со багери ги собираа и фрлаа додека сè уште се...

Топ7 часа

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево...

Топ9 часа

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат...

Крвав четврток9 часа

(Видео) Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

На прес-конференција за јавноста во Јавното обвинителство беа изнесени информации за истрагата за организаторите на насилствата од 27 април 2017...

Македонија10 часа

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Обвинителството сè уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде што загинаа 15...

Крвав четврток10 часа

Груевски на „Фејсбук“: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на „Фејсбук“ за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија11 час

(Видео) Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија12 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Досие