Контакт

Спорт

Емре Џан има здравствени проблеми

Играчот на Јувентус, Емре Џан, го пропуштил денешниот тренинг поради здравствени проблеми. Клубот соопшти дека играчот од редот за врска не тренирал поради проблемите си тироидната жлезда.
Медицинскиот тим на Јувентус детално ќе ја следи ситуацијата со…

Објавено пред

Играчот на Јувентус, Емре Џан, го пропуштил денешниот тренинг поради здравствени проблеми. Клубот соопшти дека играчот од редот за врска не тренирал поради проблемите си тироидната жлезда.

Медицинскиот тим на Јувентус детално ќе ја следи ситуацијата со германскиот репрезентативец. Не е исклучено дека тој ќе мора да замине и на операција.

Ова значи дека Емре Џан нема да конкурира во тимот на натпреварот со Манчестер јунајтед во Лигата на шампионите. Јувентус и Манчестер јунајтед ќе играат во вторник на „Олд Трафорд“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Така е кога нема ВАР – Франкфурт ја елиминираше Бенфика со гол од офсајд (видео)

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт успеа да се пласира во полуфиналето на Лига Европа во најконтроверзниот меч на вечерта, откако со 2:0 ја совлада Бенфика и ја елиминираше предноста од 4:2 на португалскиот клуб од првиот меч. Единствен проблем беше, што првиот гол беше постигнат од неверојатно очигледен офсајд.

Челси и Славија Прага одиграа меч со неверојатни седум гола, за „сините“ да победат со 4:3 и да бидат противници на Ајнтрахт во полуфиналето, Арсенал победи и на гости кај Наполи, додека Валенсија со сигурни 2:0 против Вилјареал се пласираше во полуфиналето.

Бундеслигашот дојде во водство во 37. минута откако прво Гачиновиќ го погоди дирекот од удар од шестнаесетина метри, а Филип Костиќ ја смести топката во голот. Ова мораше да биде поништено поради апсолутно чистата офсајд ситуација, меѓутоа бидејќи во Лига Европа не се користи ВАР, се остана на проценката на италијанскиот судија Даниеле Орсато. Тој исто така му даде црвен картон на тренерот на гостите, Бруно Лаже.

Патот кон полуфиналето на Ајнтрахт им го отвори Себастијан Роде, откако во 67. минута постигна убав гол со удар од далеку.

Челси имаше фуриозен старт на „Стемфорд бриџ“ со три гола во првите 17 минути од мечот против Славија Прага и 4:1 на полувреме, но на крајот мораше да внимава откако чешкиот клуб се врати за 4:3 во меч со многу голови.

Арсенал пак, по вторпат го победи Наполи, овојпат на „Сан Паоло“, откако Александер Лаказет постигна убав гол од слободен удар за минимален 1:0 триумф. Нивни противник во полуфиналето ќе биде Валенсија, кои со 2:0 вторпат го победија Вилјареал во шпанската пресметка.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/4 ФИНАЛЕ, 2.НАТПРЕВАР

Челси – Славија Прага 4:3, прв натпревар 1:0, вкупно 5:3

Ајнтрахт Франкфурт – Бенфика 2:0, прв натпревар 2:4, вкупно 4:4, Ајнтрахт оди понатаму поради „гол на гости“

Наполи – Арсенал 0:1, прв натпревар 0:2, вкупно 0:3

Валенсија – Вилјареал 2:0, прв натпревар 3:1, вкупно 5:1

ПОЛУФИНАЛЕ

Челси – Ајнтрахт Франкфурт

Арсенал – Валенсија

Прикажи повеќе...

Спорт

Жалгирис со шок за Фенер, Басконија направи брејк во Москва! (видео)

Објавено пред

Откако во првите мечеви фаворитите Фенербахче и ЦСКА Москва остварија убедливи победи на стартот на плејофот од Евролигата, денеска следуваше шок и домашен пораз за израмнување на серијата.

Фенербахче во првата пресметка со Жалгирис Каунас го остави литванскиот клуб на историско ниско ниво (76:43), а во четвртокот во Истанбул не успеа да се врати по очајните први три четвртини и на крајот загуби со 80:82.

По израмнетиот старт, Жалгирис направи предност од 46:39 на полувреме, а оваа разлика се зголеми на 73:58 пред последната четвртина. Тимот на Жељко Обрадовиќ имаше одлична последна четвртина, но не успеа да ги достигне „зелените“.

Едгарас Улановас беше најдобриот на теренот за гостите, постигнувајќи 20 поени, а одлични беа и Нејт Волтерс (13) и Брендо Дејвис (12). За Фенер, за кои ова е прв домашен пораз во плеј-офот откако Обрадовиќ е на клупата, Луиџи Датоме имаше 17, а Костас Слукас 15 поени.

Басконија пак, направи изненадување, победувајќи ја ЦСКА Москва на гости со 78:68 за да израмни на 1:1 во серијата пред следните два меча во Виторија, каде што тимот на Велимир Перасовиќ може да обезбеди пласман на Фајнал фор турнирот. Ова е прв домашен пораз на ЦСКА во плејофот од 2008 година!

Шпанскиот клуб одигра одлични први три четвртини за да води со 66:52, пред домаќините да направат неуспешен обид за кам-бек. Дарун Хилард постигна 16 поени, од кои 9 во последната четвртина, Шилдс додаде 15, а Поаре 14. За домаќините Кори Хигинс имаше 15, а по 14 имаа Клајбурн и Родригес. Следниот меч е на 24 април.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈ-ОФ

(1:1) ЦСКА Москва – Басконија 68:78 (18:27, 19:15, 15:24, 16:12)

(1:1) Фенербахче – Жалгирис Каунас 80:82 (21:20, 18:26, 19:27, 22:9)

Прикажи повеќе...

Спорт

Бојкот на социјалните мрежи поради расизмот во англискиот фудбал

Објавено пред

Асоцијацијата на професионални фудбалери во Премиер лигата (ПФА) поведе кампања за бојкотирање на социјалните мрежи 24 часа поради расизмот во фудбалот.

ПФА побара од професионалните фудбалери во Англија и Велс да постираат графика со хештег „#Enough“ (доста) во петок во 8 часот наутро. Ова е обид да се натераат социјалните мрежи да се вклучат во борбата против расистичките коментари на интернет.

Дени Роуз од Тотенхем ја поддржа кампањата: „Не сакам во иднина фудбалерите да поминуваат низ тоа што јас поминував“, а Крис Смолинг од Манчестер јунајтед исто така застана зад кампањата неколку дена откако неговиот соиграч Ешли Јанг на „Твитер“ доби тирада расистички коментари по елиминацијата од Барселона.

„Во мојата кариера добив дебела кожа против вербалните напади сметајќи дека се работи за дел од играта, но дојде време ‘Твитер’, ‘Инстаграм’ и ‘Фејсбук’ да ги регулираат своите канали“, изјави Смолинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20197 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија9 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија10 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201910 часа

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија11 час

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија13 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет14 часа

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет15 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет17 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија17 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет17 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа18 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет1 ден

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија1 ден

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија1 ден

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие