Контакт

Спорт

Зверев во самоизолација од предострожност

Објавено пред

Германскиот тенисер Саша Зверев објави дека е негативен на тестот за коронавирус.

Тој, заедно со уште 21 лице, бил тестиран во задарскиот Институтот за јавно здравје, а со Саша била и неговата девојка Бренда Патеа.

„Само што ја добив веста дека мојот тим и јас сме негативни на Ковид-19. Длабоко се извинувам на секој што потенцијално сум го загрозил играјќи на турнирот. Ќе продолжам да ги следам препораките за самоизолација што ги добив од лекарот. Како дополнителна мерка на претпазливост, мојот тим и јас ќе продолжиме со редовно тестирање. Им посакувам брзо закрепнување на сите кои се позитивни на вирусот“, напиша Зверев.

Откако Димитров објави дека е заразен, од предострожност беше откажано финалето меѓу Новак Ѓоковиќ и Андреј Рублев.

Спорт

Роси се договорил со Петронас Јамаха

Објавено пред

Легендарниот италијански мотоциклист Валентино Роси договорил две годишна соработка со Петронас Јамаха. Соработката официјално ќе биде потврдена пред трката во Херез на 19 јули.

Деветкратниот светски првак неколку месеци преговараше со сталетискиот тим на Јамаха, на крајот успеа да постигне договор.

Договорот ќе важи до крајот на сезоната 2022, што значи дека кога ќе му заврши договорот со Петронас Јамаха Роси ќе има 43 години.

Договорот на Роси со Јамаха истекува оваа сезона, на неговото место во тимот ќе дојде актуелниот возач на Петронас Фабио Квартараро.

Тимски колега на Роси ќе му биде Франко Морбидели кој ја има минато академијата на славниот сонародник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати се четврт-финалните и полу-финалните двојки во ЛШ

Објавено пред

Во седиштето на УЕФА беа извлечени четврт-финалните двојки во Лигата на шампионите, чија завршница ќе се одигра во август. Поради вонредните мерки најдобрите осум екипи за трофејот ќе се борат на завршниот турнир во Лисабон. Натпреварите ќе се играат на стадионите на Бенфика и Спортинг.

Лигата на шампионите која поради пандемијата што ја предизвика вирусот Ковид-19 беше прекината во март. До тој момент четири клуба изборија пласман во четврт-финалето тоа се Атлетико Мадрид, Аталанта, Лајпциг и Пари Сен Жермен.

Сезоната во Лигата на шампионите ќе продолжи на 7 и 8 август кога ќе бидат одиграни реванш натпреварите од осмина-финалето помеѓу Барселона и Наполи (1:1), Манчестер сити и Реал Мадрид (2:1), Јувентус и Лион (0:1), односно Баерн Минхен и Челси (3:0).

Четврт-финалните мечеви на програмата ќе бидат на 12, 13, 14 и 15 август. Двојките се следни: Манчестер сити/Реал Мадрид – Јувентус/Лион, Лајпциг – Атлетико Мадрид, Наполи/Барселона – Челси/Баерн Минхен, Аталанта – Пари Сен Жермен.

Полу-финалната фаза ќе се игра на 18 и 19 авуст, а таму ќе играат победниците од натпреварите помеѓу Манчестер сити/Реал Мадрид – Јувентус/Лион и Наполи/Барселона – Челси/Баерн Минхен, односно Лајпциг – Атлетико Мадрид и Аталанта – Пари Сен Жермен.

Финалето на стадионот на Бенфика ќе се игра на 23 август. Условниот домаќин ќебиде победникот на втпрото полу-финале.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ф1 ќе се вози на култната патека во Муџело

Објавено пред

Култната Мото ГП патека во Муџело оваа година ќе им биде домаќин на најдобрите возачи во Формула 1. Трката на патеката во Тоскана ќе се вози на 13 септември.

Поради измените во календарите во Мото Гп и Формула 1 оваа година мотоциклистите нема да се трката во Муџело, но ќе има трка во Ф1.

Тимовите од Формула 1 досега само еднаш имале можност официјално да тестираат на оваа патека. Муџело е патека чии сопственик е Ферари и се користи за приватни тестирања.

Трката во Муџело на 13 септември ќе биде 1.000 за славниот италијански тим.

Муџело ќе биде четврта италијанска патека на која ќе се вози трка во Формула 1. Претходно тоа беше случај со Монца, Имола и Пескара.

Покрај трката во Муџело ФИА потврди дека на 27 септември ќе се вози и трката за Големата награда на Русија на патеката во Сочи.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

Очајници прават очајнички потези, напиша заменик министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев,...

Македонија1 час

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет2 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ2 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ3 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион3 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија4 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет5 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија6 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија6 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија6 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија17 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија18 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија20 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија21 час

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ22 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија23 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет24 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион24 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Досие