Контакт

Спорт

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3 во финалето на АТП финалето во Лондон, сопирајќи ја победничката низа на Србинот и во исто време покажувајќи дека него…

Објавено пред

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3 во финалето на АТП финалето во Лондон, сопирајќи ја победничката низа на Србинот и во исто време покажувајќи дека неговото време само што доаѓа.

21-годишниот Германец со руско потекло веќе неколку сезони го сметаат за најталентираниот млад тенисер, но до овој трофеј на големите турнири немаше големи остварувања.

Против Ѓоковиќ во преполната „О2 арена“ тој го одигра својот најдобар тенис, упатувајќи невозможни удари од стартот до финишот на мечот за уште еден голем „скалп“ откако претходно го победи и Роџер Федерер во полуфиналето. Сега следната сезона следува „лов“ на гренд слем трофеи.

Со доминантната победа, Зверев станува само третиот Германец со титула на завршниот турнир по Борис Бекер (1988, 1992, 1995) и Михаел Штих (1993).

Ѓоковиќ, пак, и покрај овој пораз не може да биде незадоволен од 2018 година, во која се врати на врвот на светскиот тенис кога многумина го имаа отпишано, освојувајќи две гренд слем титули и заменувајќи го Рафаел Надал на првото место на АТП листата.

„Не можам да опишам што чувствувам. Ова е најголемата титула во мојата кариера и тоа против човекот кој речиси не загуби цела година. Сакам да споменам колку добра личност е тој и колку често разговараме со него, не само за тенисот. Нема да кажам што зборувавме денеска“, изјави Зверев, кој добива околу 2 милиони долари за трофејот.

Фото: ЕПА

Спорт

Ултиматумот на Модриќ: Повисока плата или заминувам

Лука Модриќ, официјално најдобриот фудбалер во светот, во 2018 година, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид, тврди познатиот шпански новинар Едуардо Инда.
Поранешниот новинар на „Марка“, вели, дека Модриќ одбил новиот договор што му го…

Објавено пред

Лука Модриќ, официјално најдобриот фудбалер во светот, во 2018 година, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид, тврди познатиот шпански новинар Едуардо Инда.

Поранешниот новинар на „Марка“, вели, дека Модриќ одбил новиот договор што му го понудил клубот.

„Претседателот на Реал му понудил продолжување на договорот на уште две години под истите услови како досега, осум милиони евра годишно“, рекол Инда и потоа открил дека Модриќ му поставил ултиматум на Перез.

„За да остане во Реал, Модриќ бара годишна плата од 10 милиони евра. Засега нема договор и се плашам дека нема да се договорат“.

Актуелниот договор што Модриќ го има со Реал истекува за 18 месеци, а тој неодамна изјави дека сака кариерата да ја заврши во Мадрид.

Минатото лето Интер беше сериозно заинтересиран за неговите услуги, но тогаш Перез не сакаше да го продаде хрватскиот репрезентативец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вечерва разврска во „групата на смртта“

Вечерва и утре ќе се одиграат натпреварите од последното коло, во фазата по групи, во Лигата на шампионите. На програмата вечерва се дуелите во А-Д половината, а во центарот на вниманието ќе бидат пресметките во Ц-групата, каде три тима се борат за прв…

Објавено пред

Вечерва и утре ќе се одиграат натпреварите од последното коло, во фазата по групи, во Лигата на шампионите. На програмата вечерва се дуелите во А-Д половината, а во центарот на вниманието ќе бидат пресметките во Ц-групата, каде три тима се борат за првите две места.

Ливерпул во дербито на колото ќе го пречека Наполи, додека ПСЖ ќе гостува во Белград кај Црвена ѕвезда.

Пред ова коло на табелата во Ц-групата води Наполи со девет бода, еден помалку има ПСЖ, Ливерпул е на шест бода, а Црвена ѕвезда има четири.

Во групата има многу комбинации кој и како може да обезбеди пласман во осмина-финалето, дури постои и можност Црвена ѕвезда да го освои третото место и да продолжи во Лига Европа.

Ливерпул е во најтешка позиција бидејќи ќе мора да го победат Наполи, а потоа и да го слушнат резултатот од натпреварот во Белград.

„Не сакате да бидете во нашата кожа вечерва, бидејќи можеме и да испаднеме, а ние сакаме да покажеме дека местото ни е во Лигата на шампионите. Сами сме виновни што се најдовме во ваква ситуација, но знаеме како да се извлечеме“, рекол играчот на Ливерпул Вирџил Ван Дајк.

foto: epa

„Не знам што планираат Ливерпул да направат, знам дека кога се домаќини играат на високо ниво. Ќе се обидеме да одговориме на нивната игра, ние не дојдовме тука да одмориме туку да ја играме нашата игра. Во фудбалот постојат две фази, одбрана и напад, а ние мораме да бидеме добри во двете фази“, изјавил тренерот на Наполи, Карло Анчелоти.

Натпреварите во Ливерпул и Белград ќе започнат во 21 часот.

Во останатите три групи се познати екипите што се пласираа во нокаут фазата, во Д-групата е познато дека Порто е прв, а Шалке на второто место, а Галатасарј и Локомотив Москва се борат за третото место.

Во А-групата, понатаму одат Атлетико Мадрид и Борусија Дортмунд, додека Бриж ќе продолжи в Лига Европа. Нејасно е само кој ќе биде прв во оваа група.

Б-групата ја освои Барселона, а Интер и Тотенхем се борат за второто место. Работите во пресрет на последното коло се јасни, доколку Тотенхем победи во Барселона ќе го освои второто место на табелата, без разлика на резултатот во Милано, каде Интер ќе го пречека ПСВ Ајндховен.

Распоред и табели:

А група:

21.00 Бриж-Атлетико Мадрид
21.00 Монако-Борусија Дортмунд

Табела: Атлетико 12, Борусија 10, Бриж 5, Монако 1

Б група:

21.00 Барселона-Тотенхем
21.00 Интер-ПСВ Ајндховен

Табела: Барселона 13, Интер 7, Тотенхем 7, ПСВ 1

Ц група:

21.00 Црвена ѕвезда-ПСЖ
21.00 Ливерпул-Наполи

Табела: Наполи 9, ПСЖ 8, Ливерпул 6, Црвена ѕвезда 4

Д група:

18:55 Шалке-Локомотив Москва
18:55 Галатасарај-Порто

Табела: Порто 13, Шалке 8, Галатасарај 4, Локомотив 3

Прикажи повеќе...

Спорт

Тешки противници за У-21 селекцијата во квалификациите за ЕП 2021

Претпладнево во седиштето на УЕФА во Нион беа извлечени квалификациските групи за пласман на Европското првенство во 2021 година, за фудбалери до 21 година. Македонските надежи се во Групата 6 заедно со Шпанија, Израел, Црна Гора, Казахстан, Фарски ост…

Објавено пред

Претпладнево во седиштето на УЕФА во Нион беа извлечени квалификациските групи за пласман на Европското првенство во 2021 година, за фудбалери до 21 година. Македонските надежи се во Групата 6 заедно со Шпанија, Израел, Црна Гора, Казахстан, Фарски острови.

Квалификациите ќе започнат на 18. март наредната година, а ќе завршат во октомври 2020 година. Плеј-офот на програмата ќе биде во периодот од 9. до 17.ноември 2020 година.

Шампионатот ќе се игра во јуни 2021 година во Унгарија и Словенија.

фото: архива topsport.mk

Распоред на квалификациските групи за ЕП 2021

Група 1: Италија, Шведска, Исланд, Ирска, Ерменија, Луксембург
Група 2: Франција, Словачка, Швајцарија, Грузија, Азербејџан, Лихтенштајн
Група 3: Англија, Австрија, Турција, Албанија, Косово, Андора
Група 4: Хрватска, Чешка, Грција, Шкотска, Литванија, Сан Марино
Група 5: Србија, Полска, Русија, Бугарија, Латвија, Естонија
Група 6: Шпанија, Израел, Црна Гора, Македонија, Казахстан, Фарски острови
Група 7: Португалија, Холандија, Норвешка, Белорусија, Кипар, Гибралтар
Група 8: Данска, Романија, Украина, Финска, Северна Ирска, Малта
Група 9: Германија, Белгија, Велс, Босна и Херцеговина, Молдавија

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток54 минути

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија1 час

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија2 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа3 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет4 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија5 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа15 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија19 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија20 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија22 часа

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија22 часа

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ23 часа

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток24 часа

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија1 ден

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Европа1 ден

Европскиот суд пресуди: Велика Британија може да го откаже брегзит

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Велика Британија може да го откаже брегзит без дозвола на другите 27 членки...

Досие