Контакт

Спорт

Зидан: Набргу се враќам

Зиндеин Зидан, поранешниот стратег на Реал Мадрид, потврдил дека многу бргу ќе и се врати на тренерската работа. Зидан е без ангажман од завршувањето на минатата сезона, кога поднесе оставка на тренерската позиција во Реал.
„Сигурно е да могу бргу повт…

Објавено пред

Зинедин Зидан, поранешниот стратег на Реал Мадрид, потврдил дека многу бргу ќе ѝ се врати на тренерската работа. Зидан е без ангажман од завршувањето на минатата сезона кога поднесе оставка на тренерската позиција во Реал.

„Сигурно е дека многу бргу повторно ќе бидам тренер, тоа е она што сакам да го работам. Цел живот се занимавам со фудбалот“, рекол Зидан за ТВЕ.

Со оваа своја изјава Зидан само ги подгреа шпекулациите дека би можел да го наследи Жозе Мурињо во Манчестер јунајтед доколку Португалецот добие отказ.

Наводно, доколку го наследи Мурињо, Зидан сака да ги донесе Тони Крос, Хамес Родригез, Тијаго Алкантара и Единсон Кавани на „Олд Трафорд“.

Популарниот Зизу кариерата ја почна во вториот тим на Реал во 2014 година, а за прв тренер беше именуван на почетокот на 2016 година кога Реал му врачи отказ на Рафа Бенитез.

Зидан потоа со Реал освои три титули во низа во Лигата на шампионите, една во шпанското првенство и две на Светското клупско првенство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Себаљос се враќа во Бетис?

Објавено пред

Дани Себаљос може да го напушти Реал за 25 милиони евра. Фудбалерот од редот за врска е позајмен во Арсенал, но јасно е дека клубот од Лондон нема да го откупи неговиот договор.

Дани Себаљос во 2017 година, со наградата за најдобар играч на Европското првенство за фудбалери до 21 година, од Бетис за 16,5 милиони евра се пресели во Реал.

Не успеа да се наметне кај Зинедин Зидан, поради што и замина на позајмица во Арсенал.

Шпанците тврдат дека најверојатно тој ќе се врати на „Бенито Виљамарин“. Бетис од наредната сезона ќе го предводи Мануел Пелегрини.

„Сите знаеме за каков играч се работи, за нас тој е феноменален. Доколку се решиме да тргнеме по неговиот потпис не знам дали тоа би била лесна или тешка операција. Она што е неспорно е дека нивото на кое што може да игра е фантастично“, рекол привремениот тренер на Бетис Алекс Трухиљо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

Објавено пред

Тотенхем, Манчестер сити победија, а Барнли и Вулверхемптон одиграа нерешено во рамките на 36 коло, во Премиерлигата. Жозе Мурињо со Тотенхем победи во Њукасл благодарение на двата гола што ги поситгна Хари Кејн, Сити рутински се справија до Борнмут, а Вулвс кај Барнли испуштија победа во 96 минута.

Тотенхем славеа во Њукасл со 3:1. Хари Кејн постигна два гола во 60 и 90 минута, за него тоа се 200 и 201 гол во Премиерлигата. Претходно Спарс водеа со голот на Сон од 27 минута, а израмни су супер-гол Ричи во 56.Напаѓачот на Вулвс Раул Хименез ја продолжи голгетерската серија, но неговиот гол кај Барнли во 76 минута не беше довлен неговиот тим да ги освои трите бода. Барнли израмнија преку Вуд од пенал во 96 минута.

Манчестер сити против Бортнмут победата ја обезбедија во првиот дел кога голови постигнаа Давид Силва и Габриел Жесус. Борнмут постигнаа гол преку Кинг во 59 минута кој беше поништен, а почесниот гол за давеникот го постигна Брукс во 88 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саул за Реал: Беа најдобри, ВАР не им помогна

Објавено пред

Еден од најдобрите играчи на Атлетико Мадрид Саул Нигез смета дека Реал ќе ја освои титулата во Шпанија бидејќи станува збор за најдобриот тим, а не поради помошта на ВАР.

Навивачите на Барселона го напаѓаат лутиот ривал бидејќи Реал на три од последните четири натпревари победија со помош на пеналите.

„Реал ќе ја освои Ла Лига бидејќи тоа го заслужува, не поради ВАР. Лигата секогаш ја освојува оној кој најдолго време бил најдобар. Мислам дека Реал има исклучително добра сезона, а по паузата игра сјајно“, рекол игарчот на Атлетико за „Ел Партидазо де Копе“.

Саул се согласува со својот тренер Диего Симеоне кој неодамна изјави дека поради напаѓачкиот фудбал што го негува Реал добива многу пенали.

„Тренерот е во право, Реал секогаш оди напред“.

Реал сепак математички се уште не ја освоиле титулата. Тоа ќе го направат доколку утре го победат Виљареал. Атлетико од друга страна обезбеди место во Лигата на шампионите, а Саул и соиграчите се насочени кон четврт-финалето во Лигата на шампионите каде за противник го имаат Лајпциг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија1 час

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија3 часа

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места...

Македонија3 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија4 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија6 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија6 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија7 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија8 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија9 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија10 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион10 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет11 час

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија12 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија13 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион14 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија15 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија16 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија16 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија23 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Досие