Контакт

Спорт

Играчите ќе решат дали Примера ќе се игра и во САД

Конечната одлука околу тоа каде ќе се одигра првенствениот натпревар помеѓу Џирона и Барселона ќе ја донесат фудбалерите, соопшти Синдикатот на шпанските фудбалери (АФЕ). Ла Лига, според договорот што го има со компанијата „Релевент“, треба овој меч, н…

Објавено пред

Конечната одлука за тоа каде ќе се одигра првенствениот натпревар помеѓу Џирона и Барселона ќе ја донесат фудбалерите, соопшти Синдикатот на шпанските фудбалери (АФЕ). Ла Лига, според договорот што го има со компанијата „Релевент“, треба овој меч на 27 јануари да го организира во Мајами, САД.

Шпанската прва лига (Примера) има потпишано 15-годишен договор со „Релевент“, во кој стои дека оваа сезона еден натпревар треба да се одигра во САД.

На состанокот со челниците на Ла Лига играчите преку АФЕ повториле дека чувствуваат непријатност поради тие планови бидејќи немаат информации што предвидува договорот со компанијата.

„Играчите, преку Синдикатот ќе бидат тие што ќе ја донесат конечната одлука дали тој натпревар ќе се игра во САД“, се наведува во соопштението.

Синдикатот го побарал извештајот за плановите на Ла Лига и „Релевент“, кој потоа преку капитените ќе им биде пренесен на играчите.

Фудбалскиот клуб Џирона објави дека натпревар против Барселона во САД би претставувал можност за експанзија и раст на клубот и целиот регион.

Градот Џирона се наоѓа во Каталонија, североисточно од Барселона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Просинечки не прости – без Врањеш во репрезентацијата на БиХ поради четничката тетоважа

Објавено пред

Селекторот на Босна и Херцеговина, Роберт Просинечки потврди дека во репрезентацијата веќе ќе нема место за дефанзивецот на Андерлехт, Огњен Врањеш поради низата скандали од четничката тетоважа на ногата до секс-скандалот со Јелена Карлеуша.

„Тој сам себе се исфрли од репрезентацијата. Секој репрезентативец на светот, вклучувајќи ги тие на Босна и Херцеговина мора да се докажува на теренот и надвор од него. Жал ми е, но така е. И фудбалскиот сојуз реагираше. Врањеш влезе во конфликт со навивачите, тука беше тетоважата, аферите. Така тоа не оди. Сите мораме да бидеме подредени на репрезентацијата и државата и пласманот на Европско првенство. Такви проблеми не се потребни“, вели Просинечки.

Во 2015 година, Врањеш на раката ги истетовира границите на Република Српска, за што потоа се извини и ја покри тетоважата, но влезе во конфликт со навивачите на БиХ. Во септември 2018 година беше осуден на 8 месеци условна казна за предизвикување на навивачко насилство додека беше во АЕК Атина, а истата година беше забележана и неговата тетоважа на четничкиот војвода Момчило Ѓујиќ на десната рака, носејќи нови конфликти. Минатиот месец пак, тој повторно беше во центар на скандал по наводната афера со српската пејачка Карлеуша, која пак е мажена со фудбалерот Душко Тошиќ. На Просинечки му е доста.

„Да, ќе имаме проблем поради неговото отсуство, бидејќи играше многу добро во последниот период. Ќе мораме да најдеме нов десен бек“, додава Просинечки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако го отпушти Сари, Абрамович ќе потроши „само“ 5 милиони фунти!

Објавено пред

Челси можат да го отпуштат Маурицио Сари и да платат отштета од само 5 милиони фунти, најмала сума во ерата на Роман Абрамович.

Дел од фановите апсолутно ја загубија довербата во Сари и во неговиот „Сари-бол“ стил на фудбал по понеделничкиот 0:2 пораз од Манчестер јунајтед во ФА купот, и обложувалниците го имаат првото место за Италијанецот на листата на менаџери кои најверојатно ќе добијат отказ.

60-годишниот поранешен банкар има договор до 2021 година, но на „Стемфорд бриџ“ ретко кој тренер го исполнува целосен договор, така што ако сега биде отпуштен поранешниот тренер на Наполи ќе добие 5 милиони фунти, а неговиот тим 1 милиони фунти во компензација.

Абрамович од преземањето на Челси во 2003 година отпушти девет менаџери – највисоката отштета ја доби Жозе Мурињо при првиот отказ во 2007 со 18 милиони фунти, а најмалку доби неговиот наследник Аврам Грант, кој следната година доби 5.5 милиони фунти за отказот.

И покрај ова, Сари не е загрижен.

„Немавме среќа, а одигравме добро прво полувреме против Јунајтед, пред во второто да играме конфузен фудбал. Секако, го чувствувам притисокот на резултатите. Мора да работиме за да најдеме агресија и посветеност во нашата игра“, изјави Сари по вчерашниот меч.

Часовникот „отчукува“ за Сари – Јунајтед никогаш полесно на „Стемфорд бриџ“ (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати се плејоф термините во АБА 2 лигата

Објавено пред

Регионалната АБА-лига ги објави термините за плејоф натпреварите што ќе се играат во Втората лига. Разигрувањето ќе започне на 20 март.

Македонски претставник во АБА 2 лигата е екипата на МЗТ Скопје Аеродром. МЗТ на три кола до крајот се наоѓа на третото место на табелата со 14 победи и пет порази и ќе игра во плејофот.

Лидер на табелата е Приморска (18/1), на второто место се Спарс од Сараево (13/6), а за четвртото место конкурираат Динамик (11/8), Сутјеска (11/8) и Борац (10/9).

Полуфиналните натпревари, се игра по системот првиот со четвртиот и вториот со третиот, ќе се играат на две победи. Првиот меч е закажан за 20 март, вториот за 24 март, а евентуалните „мајсторки“ за 28 март.

Победниците ќе играат во финалето, а лигата ќе ја освои екипата што ќе забележи три победи.

Термините за финалето се 1, 2 и 4 април, а доколку биде потребно четвртиот и петтиот меч ќе се играат на 5, односно 8 април.

Победникот ќе избори пласман во АБА-лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија8 минути

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија13 минути

Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток2 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија2 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија2 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија3 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија5 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија5 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија5 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија6 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток6 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток7 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ7 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет8 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија8 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет9 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет9 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет10 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет11 час

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ21 час

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Досие