Контакт

Спорт

Интер подготвил нов договор за Икарди

Најдобриот играч и стрелец на Интер, Мауро Икарди, наскоро ќе го продолжи договорот со клубот, објавија италијанските медиуми.
Икарди, долго време се поврзуваше со трансфер во Реал Мадрид, но на крајот реши да остане на „Џузепе Меаца“. Интер за својот …

Објавено пред

Најдобриот играч и стрелец на Интер, Мауро Икарди, набргу ќе го продолжи договорот со клубот, објавија италијанските медиуми.

Икарди долго време се поврзуваше со трансфер во Реал Мадрид, но на крајот реши да остане на „Џузепе Меаца“. Интер за својот капитен подготвил договор кој ќе има важност до 2023 година и според кој Аргентинецот треба да има годишна плата од шест милиони евра.

Она што е интересно, во новиот договор нема да се менува откупната клаузула и таа и понатаму ќе изнесува 110 милини евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Американците останаа и без Пи Џеј Такер пред Мундобаскетот

Објавено пред

Селекторот на кошаркарската репрезентација на САД, Грег Попович се соочува со уште еден отказ затоа што играчот на Хјустон Рокетс, Пи Џеј Такер поради повреда на скочниот зглоб мораше да ги прекине подготовките за Мундијалот што на крајот на месецов започнува во Кина.

Пи Џеј Такер ден претходно им се налути на новинарите во САД.

„Никој не даде потполна слика на она што се случува. Само го пуштија резултатот и напишаа дека сме изгубиле. Игравме само две четвртини откако трениравме два часа“ – рече нервозниот кошаркар за поразот на селекцијата од резервистите на САД

Непосредно по неговата изјава, следуваше повредата на скочниот зглоб, па мораше да ги остави соиграчите од националниот тим и да оди на рехабилитација за новата сезона во НБА.

Големиот број откази на кошаркари во американската репрезентација остави трага, но сепак САД се уште е прв фаворит за златото во Кина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Озил си оди од Арсенал?

Објавено пред

Еден од најдобрите фудбалери на Арсенал во последната деценија, Германецот со турско потекло, Месут Озил (31) според пишувањата на англиските медиуми, овој викенд ќе го има последниот натпревар за „топчиите“.

Озил по нападот кој заедно со Колашинац го доживеаја во центарот на Лондон овој викенд се враќа на фудбалските обврски во клубот.

Неговиот агент веќе е во Вашингтон, на преговори со ДЦ Јунајтед, па постои можност Озил да ја продолжи кариерата во МЛС лигата во САД.

Озил во Арсенал е од септември 2013 година. Во лондонскиот клуб стигна од Реал Мадрид, а претходно настапуваше и за Вердер, односно Шалке 04.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ без многу мака во полуфинале во Синсинати

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати. Шоковиќ синоќа го победи Фарнцузинот Лука Пуј со 2-0 (7-6 и 6-1), па сега го чека пресметката со рускиот тенисер Данил Медведев кој го совлада сонародникот Андреј Рубљов со 2-0 (6-2 и 6-3).

Во паузата меѓу петтиот и шестиот гем во вториот сет, при резултат 4-1 за Ѓоковиќ, Србинот од масерот побара масажа на мускулот над десниот лакт, но сепак не се реши да побара медициски тајм-аут.

По завршувањето на мечот, Новак признал дека имал нелагоднот, но вели дека не е ништо сериозно.

„Почувствував затегнување, посебно при сервисот, но успеав да го завршам мечот. Болката и понатаму е тука, се надевам дека ќе ја снема до утре“ – рече Ѓоковиќ.

За наредниот негов противник, српскиот ас вели дека е свесен што го очекува. Против Русинот има скор 3-1 во победи.

„Играше финале во Вашингтон и Монтреал, овде не загуби ниту сет. Кога ќе победите во многу мечеви, добивате самодоверба. Не греши многу, одлично се движи, има јак сервис, ќе биде тоа голем предизвик за мене“ – истакна Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет1 час

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура1 час

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија1 час

На Богородица и Табановце се чека по 45 минути за излез од земјава

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. АМСМ информира дека се забележува зголемена фреквенција на...

Македонија2 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија3 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија17 часа

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ21 час

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија21 час

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ23 часа

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија1 ден

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет1 ден

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет1 ден

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа1 ден

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион2 дена

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа2 дена

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет2 дена

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет2 дена

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Свет2 дена

(Видео) По седумчасовна престрелка уапсен маж во Филаделфија кој рани шестмина полицајци

Американската полиција го уапси осомничниот за пукањето во северна Филаделфија, по седумчасовна престрелка во која се повредени шест полицајци. Станува...

Европа2 дена

Најголемата скулптура во светот поставена во Белгија

Најголемата скулптура во светот, како што ја нарекуваат, беше подигната во Белгија. 60-метри високиот челичен круг беше поставен во близина на...

Досие