Контакт

Спорт

Интер „сврза“ две победи во низа! (видео)

Данило Д’Амброзио со гол на десетина минути пред крајот му донесе на Интер 2:1 победа над Фиорентина во првиот меч од шестото коло од Серија А за да ги искачи „нераѕурите“ на петтото место на табелата пред утрешното комплетирање на колото.
Тимот на Луч…

Објавено пред

Данило Д’Амброзио со гол на десетина минути пред крајот му донесе на Интер 2:1 победа над Фиорентина во првиот меч од шестото коло од Серија А за да ги искачи „нераѕурите“ на петтото место на табелата пред утрешното комплетирање на колото.

Тимот на Лучано Спалети дојде во водство во финишот на првото полувреме, кога капитенот Мауро Икарди беше сигурен од белата точка, но Виола се врати во игра на стартот на второто полувреме, кога Милан Шкринијар си постигна ефективен автогол.

Сепак, трите поени останаа на „Сан Сиро“, откако Д’Амброзио најдобро се снајде во шестнаесетникот на гостите во 79. минута од мечот.

Спорт

Јуве се поигруваше со очајниот Јунајтед, Реал „скрпи“ победа против Викторија (видео)

Кризата во Манчестер јунајтед очигледно уште не е завршена, по поразот од 0:1 од Јувентус на „Олд Трафорд“, во кој повеќе „болеше“ очајната игра отколку резултатот, додека Реал Мадрид по пауза од пет меча, конечно, победи, со неубедливи 2:1 против Викт…

Објавено пред

Кризата во Манчестер јунајтед очигледно уште не е завршена, по поразот од 0:1 од Јувентус на „Олд Трафорд“, во кој повеќе „болеше“ очајната игра отколку резултатот, додека Реал Мадрид по пауза од пет меча, конечно, победи, со неубедливи 2:1 против Викторија.

Голот на Пауло Дибала беше доволен „бјанконерите“ да стигнат до третата победа во третиот меч во ЛШ, а кам-бекот на Кристијано Роналдо не беше „зачинет“ со гол, туку само со апсолутна доминација на гостите на теренот на кој еднаш се плашеа да дојдат и најсилните европски екипи.

Хулен Лопетеги пак, може да здивне. Реал Мадрид останува на првото место во својата група по 2:1 победата над чешкиот клуб од градот на пивото, Плзен, откако Карим Бензема и Марсело го кренаа „кралскиот тим“.

Хофенхајм и Лион го одиграа најинтересниот меч на вечерта, со шест гола (3:3), додека Манчестер сити се „прошета“ во Украина со 3:0 победа, ист резултат со кој Рома го победи тимот на ЦСКА Москва.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА Е

Ајакс – Бенфика 1:0

Табела: 1.Ајакс 7, 2.Баерн 7, 3.Бенфика 3, 4.АЕК 0

ГРУПА Ф

Хофенхајм – Лион 3:3

Шахтјор Доњецк – Манчестер сити 0:3

Табела: 1.Манчестер с. 5, 3.Лион 5, 3.Хофенхајм 2, 4.Шахтјор 2

ГРУПА Г

Рома – ЦСКА Москва 3:0

Реал Мадрид – Викторија Плзен 2:1

Табела: 1.Реал М. 6, 2.Рома 6, 3.ЦСКА 4, 4.Викторија 1

ГРУПА Х

Манчестер јунајтед – Јувентус 0:1

Табела: 1.Јувентус 9, 2.Манчестер ј. 4, 3.Валенсија 2, 4.Јанг Бојс 1

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер се помачи, но го помина Краиновиќ на домашниот турнир

Осумкратниот шампион од Базел, Роџер Федерер имаше победнички старт на домашниот турнир, откако со 6:2/4:6/6:4 беше подобар од Србинот Филип Краиновиќ  во меч од 2 часа и 9 минути.
Во март, во последниот нивни дуел, Федерер загуби само три гема во Инди…

Објавено пред

Осумкратниот шампион од Базел, Роџер Федерер имаше победнички старт на домашниот турнир, откако со 6:2/4:6/6:4 беше подобар од Србинот Филип Краиновиќ  во меч од 2 часа и 9 минути.

Во март, во последниот нивни дуел, Федерер загуби само три гема во Индијан Велс, но овојпат се намачи за да стигне до победата и загуби сет во првото коло во Базел првпат од 2008 година. Ова беше 40. победа на Швајцарецот оваа сезона и 67. триумф во Базел, каде што има низа од 16 победи по поразот во финалето во 2013 година од Хуан Мартин дел Потро.

Следен за Федерер е Германецот Јан-Ленард Штруф, кој со 7:6(3)/6:2 во првото коло го совлада Австралиецот Џон Милмен.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн се врати на победите во Атина, маки за Валенсија (видео)

Баерн Минхен по големиот број на критики во германските медиуми и заканите за тужби против новинарите кои не пишуваат „добро“ за гигантот, се врати на победите по рутинската 2:0 победа над АЕК во Атина во третото коло од Лигата на шампионите. Валенсија…

Објавено пред

Баерн Минхен по големиот број на критики во германските медиуми и заканите за тужби против новинарите кои не пишуваат „добро“ за гигантот, се врати на победите по рутинската 2:0 победа над АЕК во Атина во третото коло од Лигата на шампионите. Валенсија немаше толку среќа и си ги искомпликува работите со реми против Јанг Бојс во Швајцарија.

Отпорот на грчкиот клуб беше скршен за две минути во второто полувреме, кога Хави Мартинез и Роберт Левандовски постигнаа голови за втора победа во три меча за Баварците во Лигата на шампионите и преземање на првото место во групата Е.

Мартинез во 61. минута одлично реагираше по првиот одбиен  удар на Робен за да го совлада противничкиот голман, а веќе во 63. минута по една прекрасна акција, на Роберт Левандовски не му беше лесно да ја постави топката во мрежата.

Во Берн пак, Валенсија успеа прва да дојде во водство во 26. минута од натпреварот, кога Солер одлично го пронајде Мичи Батшуаи, но резултатот беше израмнет во 55. минута преку Хорау од пенал.

Со овој резултат, шпанскиот клуб има 2 поени и е на третото место во групата зад Јувентус (6) и Манчестер јунајтед (4) кои вечерва го играат големото дерби во ЛШ.

Фото: ЕПА

АЕК – БАЕРН 0:2

ЈАНГ БОЈС – ВАЛЕНСИЈА 1:1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Ајде да донесеме закон за амнестија за да нема селективна правда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прославата на 23 Октомври од говорницата побара да биде донесен закон за амнестија за...

Македонија6 часа

Сашо Мијалков е исклучен од партијата

По предлогот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, дисциплинската комисија на општинскиот комитет Центар го исклучи Сашо Мијалков од партијата. „Се...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ слави без Груевски, исклучените членови и разрешените функционери

Ниту еден од исклучените партиски членови и разрешените функционери не пристигна во Македонскиот народен театар, каде вечерва ВМРО-ДПМНЕ одржува свеченост,...

Македонија10 часа

Јанчев: Барам јавно извинување и од Христијан Мицковски и од Александар Николовски или ќе ги тужам за клевета

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија11 час

СЈО не добило барање од Мијалков за судот да му го врати пасошот

Кривичниот суд во Скопје ги демантира информациите кои се појавија во одредени портали, дека му бил вратен пасошот на ексдиректорот...

Македонија12 часа

МНР ги демантира тврдењата на Русија дека мнозинството во македонскиот парламент е обезбедено со уцени и закани

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла вчерашните наводи и квалификации изнесени во коментарот на Департманот за...

Свет12 часа

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги...

Свет13 часа

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во...

Македонија13 часа

Софија Куновска: И мене ме разреши СДСМ зашто реагирав дека слават во барокниот театар

Немаше да го напишам овој текст ако не почуствував дека сега е моментот да бидеме искрени до крај ако навистина...

Свет14 часа

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет14 часа

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Македонија1 ден

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија1 ден

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија1 ден

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија1 ден

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија1 ден

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија1 ден

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија1 ден

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија1 ден

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија1 ден

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Досие