Контакт

Спорт

Италија поразена во Португалија, турски шок за Швеѓаните, Србите се намачија (видео)

Роберто Манчини го запиша и првиот пораз во официјален конкурентен натпревар на чело на италијанската репрезентација, откако „аѕурите“ паднаа на гостувањето во Лисабон кај Португалија со 1:0.
Ова е втор лош резултат за Италија по домашното 1:1 реми со …

Објавено пред

Роберто Манчини го запиша и првиот пораз во официјален конкурентен натпревар на чело на италијанската репрезентација, откако „аѕурите“ паднаа на гостувањето во Лисабон кај Португалија со 1:0.

Ова е втор лош резултат за Италија по домашното 1:1 реми со Полска, со што сигурно ќе се зголеми притисокот на Манчини, кој требаше да го „реновира“ тимот кој не успеа да се квалификува на СП во Русија.

Човек на одлука беше поранешниот напаѓач на Милан, а сега на Севилја, Андре Силва, кој по една контра во 48. минута, успеа да го совлада Џиџи Донарума.

Турција, пак, направи вистинска сензација на „Френдс арената“ во Стокхолм, откако иако губеше со 2:0 од Шведска, на крајот победи со 3:2 со два гола во финишот на натпреварот. Телин и Клесон донесоа водство од 2:0 за „викинзите“ по 48 минути игра, Чалханоглу намали на 2:1 само три минути подоцна, по што на сцена стапи Емре Акбаба со два гола во 88. и 92. минута за шок на Швеѓаните.

Од другите вечерни поинтересни дуели, секако треба да се изводи мечот помеѓу Србија и Романија на стадионот на Партизан во Белград, каде што „орлите“ водеа двапати преку Александар Митровиќ, но Романците успеаја да извлечат 2:2 реми. Во истата група, Црна Гора стигна до лесна 2:0 победа над Литванија со два брзи гола во првото полувреме

Интересно беше и во Лига Д натпреварувањата, каде што Косово стигна до првата победа со 2:0 триумфот над Фарски Острови, додека Андора успеа да извлече бод при 1:1 ремито со Казахстан.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А

Португалија – Италија 1:0

ЛИГА Б

Шведска – Турција 2:3

ЛИГА Ц

Црна Гора – Литванија 2:0

Србија – Романија 2:2

Шкотска – Албанија 2:0

ЛИГА Д

Андора – Казахстан 1:1

Косово – Фарски Острови 2:0

Малта – Азербејџан 1:1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанските медиуми дознаваат, Зидан од јуни на кормилото на Баерн!?

Мадридскиот портал „Окдиарио“ објави дека Баерн е во завршни преговори со Зинедин Зидан и дека е веќе договорено трофејниот Французин да го преземе кормилото на клубот од јуни идната година. Иако Зидан само 4 години е во тренерските води, сепак се чини…

Објавено пред

Мадридскиот портал „Окдиарио“ објави дека Баерн е во завршни преговори со Зинедин Зидан и дека е веќе договорено трофејниот Французин да го преземе кормилото на клубот од јуни идната година. Иако Зидан само 4 години е во тренерските води, сепак се чини со Реал Мадрид за краток период стигна до височините на занаетот, па за само една година успеа дури петпати да подигне трофеј како прв човек на „кралевите“ од Мадрид.

Ако се точни пишувањата на шпанските медиуми, тогаш актуелиот тренер Нико Ковач нема да може уште долго да биде стратег на Баварците, уште повеќе што јасно е дека нешто не „штима“ во соблекувалната на Баерн.

По минатонеделниот пораз од Борусија Дортмунд, сите зборуваат за промена на клупата во клубот, а на критиките кон Ковач се придружуваат и дел од фудбалерите, пред сè Франк Рибери, кој по дуелот со Борусија дури го нападна и коментаторот на мечот.

Нико Ковач, кој е екстренер на Ајнтрахт, со Баерн по 11 кола веќе киксна петпати, па трофејниот клуб сега е дури на 5. место на табелата во Бундес-лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поради повредите Радванска го „закачи рекетот на клин“

Полската тенисерка, Агњешка Радванска (29), поранешната втора најдобра тенисерка на светот, официјално го „закачи рекетот на клин“.
Трофејната тенисерка се прости од активното играње тенис оти нејзиното стапало, нејзиното тело, повеќе не можеше да ги и…

Објавено пред

Полската тенисерка, Агњешка Радванска (29), поранешната втора најдобра тенисерка на светот, официјално го „закачи рекетот на клин“.

Трофејната тенисерка се прости од активното играње тенис оти нејзиното стапало, нејзиното тело, повеќе не можеше да ги издржи напорите кои ги бара професионалниот спорт.

Таа по 13 години натпреварување одлучи да ја заврши кариерата, а притоа истакна дека во неизбришливо сеќавање ќе и остане одиграното финале на Вимблдон.

„За жал веќе не можам да тренирам и да играм како што сум навикната, моето тело не може да одговори на предизвиците. Стапалото на левата нога од трчањето ми е уништено, не може да издржи. Имам грчеви сред ноќ, не помагаат ни инекции“ – вели Радванска.

Агњешка Радванска е првата полска тенисерка која играла Гренд слем финале и прва која освоила ВТА титула, а во кариерата ги имала вкупно 20.

„Во текот на кариерата секогаш се трудев својата земја да ја преставувам на најдобар начин. Се надевам дека моите тениски натпревари носеа радост за сите“ емотивно истакна Радванска при објавата за крај на кариерата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ со фуриозен втор сет го „збриша“ Зверев за 78 минути во Лондон

Најдобриот светски тенисер во моментов, Србинот Новак Ѓоковиќ во второто коло од завршниот мастерс турнир во Лондон за 78 минути игра го победи петтиот на АТП ранг листата, Германецот Александар Зверев со вкупни 2:0 (6:4 и 6:1).
Ѓоковиќ, кој пред овој …

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер во моментов, Србинот Новак Ѓоковиќ, во второто коло од завршниот мастерс-турнир во Лондон за 78 минути игра го победи петтиот на АТП-листата, Германецот Александар Зверев, со вкупни 2:0 (6:4 и 6:1).

Ѓоковиќ, кој пред овој меч против 10 години помладиот противник имаше скор 1:1 на АТП-турнирите, попладнево триумфот на мечот го најави со доминантна игра уште во првиот сет.

Резултатот на крајот на првиот сет беше 6:4 во полза на Србинот, а отпорот на Зверев беше скршен во последниот гем од сетот на негов сервис, што Ѓоковиќ успеа да го земе за пред сè ментална предност над противникот.

Предноста многу јасно се виде уште на почетокот на вториот сет. Ѓоковиќ со фуриозна игра буквално го разнесе противникот добивајќи го вториот сет со високи 6:1. Зверев успеа само да парира во првиот гем на свој сервис, а сè останато беше во „режија“ на Ноле.

Во групата А Ѓоковиќ сега има 2 победи од два меча, Зверев има по една победа и еден пораз, а останатите два учесника во групата, Марин Чилиќ и Џон Иснер, својот меч од второто коло ќе го одиграат вечерва од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија11 минута

Савески: Притвор мора да има и за Мијалков, власта да покаже дека тој не е оставен на слобода поради уставните измени

Притвор мора да има и за Мијалков, а одговорните да поднесат одговорност за бегството на Груевски, беше пораката што членот...

Македонија1 час

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија3 часа

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија3 часа

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија4 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија5 часа

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија6 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија6 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија7 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија7 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија8 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет8 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија9 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија9 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија10 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија22 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија23 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија24 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија1 ден

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Досие