Контакт

Спорт

Кадетите со победа над Литванија „отворија“ во Грузија

Македонската ракометна репрезентација до 18 години со победа од 32:30 над Литванија го отворија М18 ЕХФ шампионатот во Грузија, за победнички старт на шампионатот.
Тимот на Данило Брестовац имаше одлично прво полувреме во кое направија предност од 19:1…

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација до 18 години со победа од 32:30 над Литванија го отворија М18 ЕХФ шампионатот во Грузија, за победнички старт на шампионатот.

Тимот на Данило Брестовац имаше одлично прво полувреме во кое направија предност од 19:13, по што Литванците успеаја да се доближат на еден гол разлика (26:25). Сепак, концентрацијата не попушти, а Марко Кизиќ на голот беше одличен за да се врати предноста на 29:25, пред конечните 32:30.

Ненад Костески со 11 и Мартин Серафимов со 9 голови беа најдобри стрелци за Македонија, додека за Литванија, најпрецизен беше Валентукевичиус со 8 голови.

Следниот меч на првенството се игра утре (13 часот) против Луксембург, кој денеска со 32:26 беше подобар од репрезентацијата на Фарски Острови.

Фото: РФМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ИХФ го потврди Светското првенство со 32 репрезентации

Во обид да се задоволи Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) и ракометот да остане олимписки спорт, челниците на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) потврдија дека од 2021 година, наместо 24 ќе има 32 репрезентации на Светските првенства в…

Објавено пред

Во обид да се задоволи Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) и ракометот да остане олимписки спорт, челниците на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) потврдија дека од 2021 година, наместо 24, ќе има 32 репрезентации на светските првенства во сениорска и јуниорска конкуренција.

Ова е обид да се рашири ракометот на нациите, каде што не е многу застапен, но ова ќе значи повеќе мечеви за ракометарите, кои и така се жалат на напорниот распоред со Лигата на шампионите, и домашните и регионалните натпреварувања.

ИОЦ неколку пати побара од ИХФ да работи на интернационализација на ракометот, кој досега има силно присуство само во Европа како главен услов за задржување на олимпискиот календар.

Иако ова ќе значи полесен влез за репрезентациите, како Македонија, на првенството, несомнено ќе носи и пад на квалитетот на натпреварите на СП, каде што сега ќе се квалификуваат и повеќе репрезентации со сомнителен квалитет.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуниорите во воздухопловно спортско моделарство со врвни резултати на светските купови „Трофеј на Прилеп” и „Македонија”

Објавено пред

Воздухопловна федерација на Македонија соопшти дека на светски куп „Трофеј на Прилеп” и „Македонија”, кој се одржал пред неколку дена во Прилеп, јуниорите во воздухопловно спортско моделарство освоиле врвни резултати.


Имено, во соопштението се посочува дека на светскиот куп „Македонија” со трофеи се закитиле и јуниорите/спортски надежи на Воздухопловна федерација на Македонија, Александар Цветановски, кој освоил 3. место на светски куп „Трофеј на Прилеп” и второ место на светски куп „Македонија“ во категорија Ф1Б-јуниор и Анастасија Пожарска, која исто така освоила 3-то место на светски куп „Трофеј на Прилеп” и трето место на светски куп „Македонија“ во категорија Ф1А-јуниор.

„Мотивирани сме од желбата да го развиеме спортското воздухопловство, се фокусиравме кон зголемувањето на бројот на младинци во спортско моделарство. Тоа е спорт кој понатаму ги гради идните едриличари, инжинери пилоти и контролори на летови“, велат преку соопштение од Воздухопловна федерација на Македонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Барса се јасни: Нејмар сам си замина, нема да се врати во Каталонија

Барселона немаат никакви планови да го вратат Нејмар од Пари Сен-Жермен, вели потпретседателот на клубот, Жорди Кардонер отфрлајќи ги шпекулациите дека шпанскиот шампион има план да го привлече Бразилецот назад на „Ноу Камп“.
Нејмар освои две титули од…

Објавено пред

Барселона немаат никакви планови да го вратат Нејмар од Пари Сен-Жермен, вели потпретседателот на клубот, Жорди Кардонер отфрлајќи ги шпекулациите дека шпанскиот шампион има план да го привлече Бразилецот назад на „Ноу Камп“.

Нејмар освои две титули од Ла лига и трофеј од Лигата на шампионите во четири сезони со каталонскиот клуб, каде што имаше опасно партнерство со Луис Суарез и Лионел Меси, но си замина во јули 2017, откако ПСЖ ја активираа неговата клаузула за раскин на договорот, вредна рекордни 222 милиони евра.

„Никој во бордот на Барса не зборувал за можноста да се врати Нејмар, и сега не можеме да дадеме таков одговор“, јасно одговори Кардонер.

26-годишниот Нејмар се најде на насловната страница на „Ел мундо депортиво“ со наводна порака до шефовите на Барса дека сака да се врати.

„Тој замина сам, ќе беше поинаку ние да не верувавме во него и сега да го сакавме назад, но тоа не е случајот. Да сакавме да потпишеме со него, досега тој ќе беше тема, но не е така“, додава Кардонер.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јанушев: На пратеници им се нудеа милион евра да гласаат, тие одбија

ВМРО-ДПМНЕ избра борба против неодоговорната власт, рече вечерва генералниот секретар на опозициската партија, Игор Јанушев, на прес-конференција. Тој нагласи дека...

Македонија2 часа

Џафери закажал седница за 21 часот

Собранието на РМ вечерва сепак ќе ја одржи седницата за уставните измени, дознава „Макфакс“ од неофицијални извори. Според овие избори,...

Македонија7 часа

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на...

Македонија8 часа

Груевски за 8 дена ќе добие покана да се јави во затвор

Пресудата за двегодишната затворска казна на експремиерот Никола Груевски од Апелација пристигна во кривичниот суд од каде ќе биде распределен...

Крвав четврток8 часа

Укинат притворот на Крсто Мукоски

Апелацискиот суд му го укина куќниот притвор на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски. „Апелациониот суд Скопје до Основниот суд Скопје...

Македонија8 часа

Сашо Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски за „Макфакс“ прашан...

Македонија10 часа

Медиуми во Македонија добивале пари од тајни фондови на грчкото МНР, објави „Ајефиремида“

Околу еден милион евра од тајни фондови на грчкото Министерство за наворешни работи биле потрошени за медиуми во Македонија, Албанија...

Метју Палмер Метју Палмер
Македонија10 часа

(Видео) Палмер: Oслободете ги пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат без закани и одмазда!

„Бараме од лидерството на ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат по нивно уверување без страв од закани и oдмазда“,...

Македонија10 часа

Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на „Фејсбук“ за жртвите од пожарот во Грција

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави обвинителен предлог против новинарот Миленко Неделковски поради ширење расистички...

Македонија10 часа

Вештачење „Монструм“: Земјата од Смилковско се совпаѓа со онаа на „опелот“ со кој бегале убијците

На денешното рочиште за случајот „Монструм“ исказ ќе дадат шест вешти лица кои извршиле вештачење на повеќе области поврзани со...

Македонија11 час

(Видео) Мираковска: Џафери ќе одлучи дали ќе се гласа денеска за уставните измени

Ги повикавме колегите да гласаат. На гласањето ќе видиме дали имаме двотретинско мнозинство, а ние веруваме и очекуваме дека ќе...

Европа11 час

Семејството на напаѓачот од Крим: Со него беше многу тешко да се разговара

Семејството на 18-годишниот Владислав Росилјаков, кој е виновен за масакрот во училиштето на Крим, вели дека ништо не укажувало на...

Македонија11 час

Метју Палмер доаѓа во посета на Македонија

Заменик-помошник државниот секретар на САД, Метју Палмер, в понеделник ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за...

Регион12 часа

Коѕијас ја повика грчката влада да го објави неговото писмо со оставката кое било на девет страници

Никос Коѕијас ја повикува владата да открие зошто тој поднесе оставка од функцијата министер за надворешни работи во средата, поради...

Македонија14 часа

Седницата за уставните измени продолжува денеска, гласањето неизвесно

Расправата за уставните измени продолжува денеска напладне во Собранието. За дискусија се пријавени уште петнаесеттина пратеници, повеќето од нив од...

Македонија1 ден

Сведоци менувале изјави по налог на осомничениот Томе Главчев во „Поштенска банка“

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата што ја отфрли кривичниот совет на скопска „единица“ навело дека барале притвор за...

Македонија1 ден

Мекалистер и Кукан: Собранието треба да ја преземе одговорноста и да го отвори патот кон просперитетна и европска земја

По дебатата во Собранието за уставните измени за спроведување на договорот од Преспа и во пресрет на утрешното ново продолжение...

Европа1 ден

(Видео) Путин: Масовното убиство на Крим е последица на глобализацијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, ја обвини глобализацијата за нападот на колеџот во Керч, каде што студент застрела 21 лице, а...

Македонија1 ден

Цела година не се мери загадување околу „Дрисла“, било скапо

Надлежните во „Дрисла“ последните мерења на загадувањето околу депонијата на нивната веб-страница ги објавиле во декември 2017 година. Според Дијана...

Македонија1 ден

(Видео) Ченто: Немам намера да го оставам мојот син и да избегам, ве молам, укинете ми го притворот

„Имам солидна материјална состојба, имам работен однос, ретко ги напуштам границите на Република Македонија, немам друг пасош. Немам прекршочна или...

Досие