Контакт

Спорт

Каква бламажа, натпревар во женската АБА-лига заврши со резултат 95:16

Каква бламажа се случи во женската регионална АБА лига. Во Подгорица кошаркарките на Будуќност со 79 поени разлика ја поразија загребската екипа Трешњевка 2009, конечниот резултат на семафорот гласеше 95:16 (23:10, 28:0, 35:5, 9:1).
Да биде трагедијата…

Објавено пред

Каква бламажа се случи во женската регионална АБА-лига. Во Подгорица кошаркарките на Будуќност со 79 поени разлика ја поразија загрепската екипа Трешњевка 2009, конечниот резултат на семафорот гласеше 95:16 (23:10, 28:0, 35:5, 9:1).

Да биде трагедијата поголема, гостинките во втората четвртина не постигнаа ниту еден поен, додека во последните 10 минути од мечот погодија само „пола кош“.

Тимот на Будуќност моментно е на четвртата позиција на табелата во регионалното натпреварување, додека Трешњевка 2009 е закована на дното без ниедна победа.

Спорт

Удинезе го шокираше Милан, Несторовски влезе како замена (видео)

Објавено пред

Почетокот на новата сезона во Серија А помина кошмарно за Милан откако доживеаја незгоден пораз од 1:0 на гости кај Удинезе, за кои како замена дебитираше во официјален меч македонскиот репрезентативец Илија Несторовски.

По првото полувреме без голови и со слаба игра на „Дачија арената“, домашниот тим направи пресврт со двете замени, односно нови засилувања на тимот – Несторовски и Родриго де Паул влегоа во игра во 70. минута. Веднаш потоа, на нафрлање на Де Паул, Родриго Бесао го совлада Џанлуиџи Донарума за водство од 1:0.

Во 82. минута од мечот, навивачите на „росонерите“ се понадеваа на пенал поради игра со рака во шестнаесетникот на Удинезе, но судијата по долго разгледување на снимките одлучи дека нема пенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразилски шок за Тотенхем – Њукасл си замина со цел плен од Лондон, „волците“ со драматично реми (видео)

Објавено пред

Минатогодишниот финалист од Лигата на шампионите, Тотенхем го доживеа првиот пораз во новата сезона, откако Њукасл стигна до импресивна 1:0 победа во Лондон благодарение на бразилскиот напаѓач, Жоелинтон.

Користејќи ја грешката на одбраната на Тотенхем, Жоелинтон во 27. минута се најде во ситуација за гол и не згреши, совладувајќи го Иго Лорис. Тотенхем имаа над 70 отсто од поседот на топката, доминирајќи во играта, но не успеаја да го најдат патот до голот на Дубравка.

И во вториот попладневен меч од Премиер лигата гостите за малку ќе си заминеа со три поени, но Вулверхемптон постигнаа гол во 95. минута од пенал за 1:1 реми со Барнли.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лудак! Михајловиќ излезе од болница, ќе биде на мечот со Верона?

Објавено пред

Италијанските медиуми јавуваат за неверојатна приказна, откако тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ излегол од болница (каде што се лекува од леукемија) за да биде на клупата на својот клуб за мечот со Верона вечерва.

Според „Ла газета дело спорт“, 50-годишниот српски стратег си заминал од клиниката во Болоња првпат по шест недели хемотерапија, откако претходно го водеше својот тим преку видео-линкови.

Очигледно, тоа не е доволно за Михајловиќ, кој сака да биде присутен на првиот меч од новата сезона во Серија А, што може да носи голем ризик, бидејќи хемотерапијата го остава имунитетниот систем на човекот во драстично ослабена положба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Унгарски државјанин почина во автобус на излез од земјава

Синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во автобус на граничниот премин Табановце на излез од земјава починал Ф.С.(71)...

Македонија7 часа

Сугарески: Нема вмешани функционери на СДСМ во ,,Рекет”

Остануваме посветени на заложбата од Декларацијата што ја донесовме за борба против криминал и корупција, комуникацијата во партијата е одлична...

Македонија8 часа

(Видео) Арсовски: Кога ќе биде повикан Заев во обвинителството?

,,Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај. Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев,...

Македонија9 часа

Ветрот го шири пожарот кај Опеница, кризниот штаб бара решение

Поради сериозноста на ситуацијата заседава Кризниот штаб на Општина Охрид кој бара решение како да се изгасне пожарот кој се...

Топ9 часа

Ресенчанец со фалц диплома станал полицаец, се запишал на факултет и го унапредиле во инспектор

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ш.(38) од село Асамати, Ресенско, поради „фалсификување исправа“, казниво по член 378 став1 од...

Свет10 часа

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот...

Свет10 часа

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува...

Европа12 часа

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион12 часа

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт12 часа

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија12 часа

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт13 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет1 ден

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија1 ден

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет1 ден

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа1 ден

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион1 ден

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Досие