Контакт

Спорт

Какво ќе биде третото европско натпреварување, и што то значи за нашите клубови?

Европската фудбалска федерација (УЕФА) сериозно размислува за воведување на трето европско натпреварување со што многу повеќе клубови ќе добиваат шанса за настап во Европа, а тоа би требало да започне веќе во сезоната 2021/22.
Според сегашниот систем н…

Објавено пред

Европската фудбалска федерација (УЕФА) сериозно размислува за воведување на трето европско натпреварување со што многу повеќе клубови ќе добиваат шанса за настап во Европа, а тоа би требало да започне веќе во сезоната 2021/22.

Според сегашниот систем на натпреварување, во Европа има две натпреварувања – елитната Лига на шампиони со 32 тима и „второлигашката“ Лига Европа со 48 тима. Според новиот формат наместо 80 клубови кои играат во Европа, би имало 96 клуба.

„Новите регулативи ќе бидат поефективни од претходните кои донесоа одлични резултати. Доколку извршниот комитет на УЕФА даде ’зелено светло’, ќе имаме и трето натпреварување и 96 вклучени клуба од 2021/22. Деталите околу календарот значат дека од 2024 ќе имаме и нов календар на натпреварување, многу помодерен од сегашниот“, вели извршниот директор на Јувентус и претседател на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА) по состанокот во Сплит.

Ако ова се оствари, ќе биде најголема промена на европските клупски натпреварувања од 2009 година, кога беше отфрлен Интертото купот и клубовите кои се квалификуваа директно отидоа во новата Лига Европа, која дотогаш беше позната како Куп на УЕФА.

Според, претседателот на управата на Хајдук, Јасмин Хуљај, во основа Лига Европа ќе се прошири од 48 на 64 клубови, но поделени во две „лиги“ по квалитет, односно формирање на Лига Европа 2.

„Имаше предлог да се направат две категории по 32 тимови, односно вкупно 64 клубови во Лига Европа 1 и Лига Европа 2. УЕФА ќе треба да донесе одлука за тоа следната пролет. Тоа ќе значи дека клубовите од помалите држави ќе имаат поголеми шанси да учествуваат во европските натпреварувања, додека ќе се задржи елитниот формат на Лигата на шампиони“, изјави Хуљај за „Индекс.хр“.

Македонија досега само еднаш имаше учесник во модерните лигашки натпреварувања на УЕФА, откако Вардар минатата сезона дебитираше во Лига Европа. Претходно, македонските клубови или паѓаа на последната пречка (како Шкендија оваа година) или губеа уште во првите натпревари.

Со овој формат на македонските клубови ќе им се даде шанса да добијат европско искуство, со европски натпревари барем до Нова Година, а од друга страна богатите и силни клубови од западна Европа повторно ќе бидат дел од Лигата на шампиони, од каде доаѓаат големите пари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Солари во Реал до јуни 2020 година

Сантијаго Солари дефинитивно останува на тренерската функција во Реал Мадрид. Клупските челници решиле Аргентинецот да ја добие довербата и со него потпишале 18-месечен договор. Ова значи дека Солари ќе остане на клупата на реал до јуни 2020 година.
Со…

Објавено пред

Сантијаго Солари, дефинитивно, останува на тренерската функција во Реал Мадрид. Клупските челници решиле Аргентинецот да ја добие довербата и со него потпишале 18-месечен договор. Ова значи дека Солари ќе остане на клупата на Реал до јуни 2020 година.

Солари пред две недели го наследи Хулен Лопетеги, но тоа беше само привремено решение. Бидејќи правилата во Ла Лига не дозволуваат тренер со нерегулиран статус повеќе од две недели да предводи некој тим, челниците на Реал му понудиле постојан договор на Агрентинецот.

Од моментот кога го презеде Реал, Солари забележа четири победи со гол разлика 15:2. Реал славеше во дуелите со Мелиља (4:0), Валјадолид (2:0), Викторија Плзењ (5:0) и Селта (4:2).

Сантијаго Солари во минатото пет години играше во Реал, а потоа работел како тренер во младинските категории и во Б-тимот (Реал Кастилја).

Прикажи повеќе...

Спорт

Откриен облогот на кој паднал Стариџ

Напаѓачот на Ливерпул и на англиската репрезентација, Даниел Стариџ, вчера беше обвинет за прекршување на правилата на Фудбалската асоцијација (ФА) за обложување, откако двапати се обложувал во јануари 2018 година, иако асоцијацијата не објавува за кои…

Објавено пред

Напаѓачот на Ливерпул и на англиската репрезентација, Даниел Стариџ, вчера беше обвинет за прекршување на правилата на Фудбалската асоцијација (ФА) за обложување откако двапати се обложувал во јануари 2018 година, иако Асоцијацијата не објавува за кои мечеви се работи.

Денес се појавија информации што говорат дека Стариџ го прекршил правилото, а тоа ФА ќе треба и да го докаже. Исто така, јасно е дека обложувачниците загубиле многу пари.

Даниел Стариџ во зимскиот преоден рок реши да замине на заем во некој друг клуб за да има шанси да конкурира за место во англиската репрезентација, која ја очекуваше настап на Светското првенство.

Најголем интерес за неговите услуги покажал Интер и на сите им било јасно дека напаѓачот ќе заврши во Италија.

Меѓутоа, два дена пред завршувањето на преодниот рок, се појавил облог дека Стариџ ќе оди на заем во Вест Бромвиќ Албион, последнопласираниот тим во лигата. Коефициентот дека Стариџ ќе заврши во Вест Бромвич Албион бил 67, односно за вложена една фунта се добивале 67 фунти.

Потоа, следувала поплава од облози, дека Стариџ ќе замине во ВБА, обложувалчиците доцна реагирале и го намалиле коефициентот на 1,50, но им било јасно дека загубиле многу пари.

Ден подоцна Стариџ заминал во ВБА.

ФА треба да утврди кој знаел за трансферот и дали Стариџ сам се обложувал преку други луѓе или некому му ја кажал информацијата. Доколку се докаже дека Стариџ е вмешан, тогаш се соочува со жестока казна.

Стариџ ги прекршил правилата за обложување

Прикажи повеќе...

Спорт

Незадоволство во Јунајтед: Жозе, до кога ќе го фаворизираш Матиќ

Фудбалерите на Манчестер јунајтед, наводно го искажале своето незадоволство, бидејќи тренерот Жозе Мурињо имал голема доверба во Немања Матиќ, и покрај тоа што српскиот репрезентативец игра во лоша форма.
Играчите биле загрижени што Мурињо воопшто нема…

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер јунајтед, наводно, го искажале своето незадоволство бидејќи тренерот Жозе Мурињо имал голема доверба во Немања Матиќ и покрај тоа што српскиот репрезентативец игра во лоша форма.

Играчите биле загрижени што Мурињо воопшто немал намера да го разгледа статусот што го има Матиќ во тимот. Наводно, играчите биле незадоволни од она што го прикажал Матиќ во дербито против Манчестер сити, особено неговата лоша реакција, во акцијата од која „граѓаните“ го постигнале третиот гол.

„Матиќ лошо го маркира Гундоган, со што му дозволи на Германецот да постигне гол. Тоа не е прва грешка на Матиќ откако е на „Олд Трафорд“, но тој константно е во првиот тим“, пишува „Тајмс“.

Матиќ во Манчестер јунајтед се пресели пред 16 месеци од Челси, а во првата сезона играл на 35 од 38 натпревари во Премиер лигата.

Според англиските медиуми, Матиќ би играл подобро доколку тренерот го ротира со другите играчи од средниот ред. Тука се мисли на Пол Погба, Маруан Фелаини, Андер Ерера и Скот Мектоминеј.

Прикажи повеќе...

Најново

Истражувања1 час

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија2 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток2 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија3 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија3 часа

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Крвав четврток4 часа

Албанец го известувал Чавков дека се спрема изгласување претседател на Собранието

Во пораките пронајдени од вештачењето на мобилниот телефон на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пронајдена е вибер-комуникација, во која...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски: Одговорноста барајте ја кај судиите

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека не размислува за оставка од функцијата по синоќешниот неуспешен обид на полицијата...

Свет6 часа

(Видео) Хамас лансира над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014 година

Палестинските милитанти утрово кон Израел лансираа најмногу ракети од конфликтот во 2014 година предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на...

Македонија6 часа

Мијалков: Не знам каде е Груевски

Поранешниот директор на УБК и прв братучед на Никола Груевски, Сашо Мијалков, пред почетокот на денешното рочиште за случајот „Титаник...

Европа6 часа

(Видео) 15-годишно девојче се бори за живот по сообраќајната несреќа на автобус во Лондон

Дваесет лица беа повредени, од кои едно лице доби тешки повреди во сообраќајната несреќа на еден автобус во лондонската област...

Свет7 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во пожарот во Калифорнија

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија беа прогласени за најсмртоносни во земајата и досега однесоа најмалку 42 човечки...

Македонија8 часа

СДСМ: Груевски го допре дното

Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност, велат од СДСМ. Од партијата велат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија9 часа

Од денеска пониски цени на горивата

Од ноќеска на полноќ цената на бензините се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти Регулаторната...

Македонија9 часа

Мицкоски се сомнева дека власта не знае каде е Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сомнева дека власта не знае каде се крие неговиот претходник Никола Груевски кого полицијата...

Македонија17 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија22 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ24 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија1 ден

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија1 ден

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет1 ден

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Досие