Контакт

Спорт

Кантона: Мурињо е погрешен човек за Манчестер јунајтед

Жозе Мурињо не е вистинскиот човек кој треба да биде на чело на Манчестер јунајтед, кои требаа да го ангажираат тренерот на ривалскиот Манчестер сити, Пеп Гвардиола, вели легендата на „ѓаволите“, Ерик Кантона.
Околу „маките“ на Мурињо и Манчестер јунај…

Објавено пред

Жозе Мурињо не е вистинскиот човек кој треба да биде на чело на Манчестер јунајтед, кои требаа да го ангажираат тренерот на ривалскиот Манчестер сити, Пеп Гвардиола, вели легендата на „ѓаволите“, Ерик Кантона.

Околу „маките“ на Мурињо и Манчестер јунајтед на стартот на сезоната се напишаа многу работи, и Кантона, кој освои четири титули од Премиер лигата на „Олд Трафорд“, никогаш не криел дека не го сака фудбалот на Мурињо.

„Не, воопшто не е добро. Но, се работи за почетокот на сезоната и прерано е да се прогнозира. Манчестер јунајтед е голем клуб и секогаш ќе биде голем клуб. Тие ќе победуваат, тоа е сигурно. Но, начинот на кој играат? Тој воопшто не е добар. Менаџерот ги тера да играат на погрешен начин за навивачите. Нема забава, нема креативност. Ми се допаѓа Мурињо, бидејќи има добар карактер, но не за Јунајтед, тие требаа да го земат Гвардиола. Но, тој прави магија со тој другиот клуб. Клубот кој не можам да го именувам“, вели Кантона во интервју за „Дејли мејл“.

Гвардиола лани ги предводеше Сити до рекордна титула со 100 поени, и Французинот има само пофални зборови за ривалот.

„Јас се шегувам за Манчестер сити, но тие играат добар фудбал. Само што мислам дека Гвардиола треба да е во Јунајтед. Тој е духовно дете на Јохан Кројф, играше под него во Барселона и научи од него. Тој е единствениот кој треба да е на ’Олд Трафорд’. Или да ме повикаат мене, ќе играат повторно креативен фудбал“, додава Кантона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Навивачи на Челси претепани во Солун

Навивачи на Челси биле повредени во Солун, каде вечерва во Лига Европа англискиот тим ќе му гостува на ПАОК.
Грчката полиција соопшти дека во раните утрински часови, во центарот на Солун, тројца напаѓачи претепале двајца навивачи на Челси. На повредени…

Објавено пред

Навивачи на Челси биле повредени во Солун, каде вечерва во Лига Европа англискиот тим ќе му гостува на ПАОК.

Грчката полиција соопшти дека во раните утрински часови, во центарот на Солун, тројца напаѓачи претепале двајца навивачи на Челси. На повредените навивачи на самото место им била укажана лекарска помош, по што тие одбиле да бидат хоспитализирани.

Напаѓачите избегале, а полицијата соопшти дека повредените навивачи не сакале да поднесат тужба.

Натпреварот помеѓу ПАОК и Челси, на стадионот „Тумба“, ќе започне во 18:55 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА листа: Македонија е на 68.место

Македонската фудбалска репрезентација се искачи за две позиции на најновата ранг-листа на ФИФА. Победите во Лигата на Нации, но и резултатите на конкурентите и го донесоа на Македонија 68.место на ФИФА листата.
Македонија на отворањето на Лигата на Нац…

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација се искачи за две позиции на најновата ранг-листа на ФИФА. Победите во Лигата на Нации, но и резултатите на конкурентите и го донесоа на Македонија 68.место на ФИФА листата.

Македонија на отворањето на Лигата на Нации забележа две идентични победи 2:0 во Андора и над Ерменија во Скопје.

На новата листа на ФИФА Белгија се искачи на првата позиција. Белгијците имаат ист број на бодови, 1729, како и Франција и со светскиот шампион го делат првото место.

Покрај Белгија и Франција во Топ 10 на листата се: Бразил, Хрватска, Уругвај, Англија, Португалија, Швајцарија, Шпанија, Данска.

Од репрезентациите од поранешна Југославија, најдобро котира Хрватска на четвртото место, па следуваат Босна и Херцеговина (34), Србија (35), Цра Гора (41), Словенија (61), Косово (138).

фото: ffm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Островјаните ја сакаат организацијата на СП во 2030

Фудбалскиот сојуз на Република Ирска, објави, дека ќе им се приклучи на Англија, Северна Ирска, Шкотска и Велс во заедничката кандидатура за добивање на организацијата на Светското првенство во 2030 година.
Минатиот месец, Англија го објави планот, држ…

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Република Ирска објави дека ќе им се приклучи на Англија, Северна Ирска, Шкотска и Велс во заедничката кандидатура за добивање на организацијата на Светското првенство во 2030 година.

Минатиот месец Англија го објави планот, државите што ја сочинуваат Велика Британија да го организираат Светското првенство, а сега кон оваа иницијатива се приклучи и Република Ирска со силен адут, стадионот „Авива“ во Даблин.

На овој стадион ќе се играат натпревари во рамките на Европското првенство во 2020 година.

Англија единствената светска титула ја има освоено на домашен терен во далечната 1966 година. Изминатите години ФИФА двапати ја одбиваше кандидатурата на Англија, во 2006 година СП се играше во Германија, а оваа година во Русија.

Противкандидати на оваа кандидатура се заедничките кандидатури на Аргентина, Уругвај и Парагвај, односно Мароко и Алжир.

Наредното СП ќе се одржи во Катар во 2022 година, а четири години подоцна домаќини ќе бидат САД, Мексико и Канада.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени, починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија5 минути

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку Фејсбук најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите Фејсбук профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците,...

Македонија2 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија2 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија2 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија2 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија2 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет4 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија13 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија16 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија17 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија19 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија19 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток23 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ23 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија24 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток1 ден

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Досие