Контакт

Спорт

Карлос Госн, претседателот на „Рено“ и „Нисан“, уапсен во Јапонија

Претседателот на Нисан Мотор групацијата (каде што е и францускиот производител Рено), Карлос Госн беше уапсен во понеделникот поради финансиска измама и ќе биде отпуштен од бордот оваа недела, тврдат француските медиуми.
Госн исто така е и претседател…

Објавено пред

Претседателот на Нисан мотор групацијата (каде што е и францускиот производител Рено), Карлос Госн, беше уапсен во понеделникот поради финансиска измама и ќе биде отпуштен од бордот оваа недела, тврдат француските медиуми.

Госн исто така е и претседател и извршен директор на францускиот партнер на „Нисан“, „Рено“ и еден од најпознатите лидери во автомобилистичката индустрија, а неговото заминување може да значи и проблем за Ф1 тимот.

Според „Нисан“, внатрешната истрага покажала дека Госн ги користел парите на компанијата за лични цели и дека тоа траело неколку години. Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека владата, како прв акционер во Рено, ќе ја разгледа алијансата со Нисан и ќе преговара со јапонските колеги. Акциите на Рено паднаа неверојатни 11 отсто за еден ден.

Познат како „Ле кост килер“ за својата успешност за намалувањето на трошоците во Рено, 64-годишниот Госн е одговорен за алијансата на „Рено“ со „Нисан“ – „Рено“ поседува 43.4 отсто од „Нисан“, а „Нисан“ поседува 15 отсто од Рено.

Госн исто така беше еден од најголемите поддржувачи на „Рено“ во Ф1, враќајќи го тимот како производител и најавувајќи лов на титулата.

Спорт

Борусија не престанува да троши – пристигна и Јулијан Брант

Објавено пред

Борусија Дортмунд продолжи со раното летно купување, откако го потврди Јулијан Брант од Баер Леверкузен за 25 милиони евра, ставајќи крај на шпекулациите дека 23-годишниот фудбалер од средниот ред ќе замине во Ливерпул или Тотенхем.

Брант е второто засилување за Борусија денеска, откако претходно тие потврдија дека Торген Азар, братот на ѕвездата на Челси, доаѓа на „Вестфален“ и само еден ден откако Нико Шулц направи трансфер од Хофенхајм.

„Јас сум личност која честопати ги носи одлуките од инстинкт и за кого доброто чувство е најважното. Со Борусија Дортмунд, имам многу добро чувство. Најважната причина за трансферот е тоа што БВБ за малку ја пропуштија титулата минатата сезона и има голема надеж за новата сезона“, вели Брант.

Брант покрај над 200 настапи за Леверкузен има и 24 настапи за германската репрезентација и беше дел од тимот кој во 2017 го освои Купот на конфедерации и во тимот на СП во Русија минатата година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руди Гарсија заминува од клупата на Марсеј

Објавено пред

Тренерот на Олимпик Марсеј, Руди Гарсија потврди дека заминува од францускиот клуб на крајот на сезоната по низата разочарувачки резултати.

Французинот лани го предводеше Марсеј до финалето на Лига Европа, но оваа сезона славниот клуб не успеа да се квалификува за Лигата на шампиони и е на шестото место во Лига 1.

„Решив да заминам. Го предложив ова на мојот претседател Жан-Анри Ејро, кој ја прифати мојата одлука“, изјави Гарсија на прес-конференцијата пред последниот меч од сезоната против Монпелје в петок.

Гарсија беше во Марсеј од 2016 година, кога пристигна од Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари почнаа да разгледуваат „поинакви“ концепти

Објавено пред

Ферари почнале да разгледуваат „нови концепти“ за промени на болидот за 2019 година, признава шефот на тимот Матија Биното пред Монако ГП овој викенд.

По катастрофалниот старт на сезоната во кој Мерцедес стигна до пет 1-2 победи во низа, а Ферари се мачеше со комплексниот СФ90 болид, веќе беше најавено дека е можно Скудерија да се реши за радикален редизајн на болидот. Биното вели дека на тестирањето во Барселона се покажало колку голем проблем имаат со температурата на гумите на Пирели.

„Резултатите од минатата недела во Барселона и анализата во Маранело потврдија колку гумите се различни од минатата сезона и колку е потребен поинаков механички и аеродинамички сет-ап. Во Маранело работиме на новите концепти и донесовме подобрувања за трката во Монако“, вели Биното.

Шефот на Ферари исто така му оддаде почит на Ники Лауда, кој две од своите три титули освои со Ферари, откако Австриецот почина оваа недела на 70 години.

„Подготовките за оваа трка во Монако беа нарушени со тагата околу смртта на Ники. Неговиот приод кон спортот ќе ни недостасува на сите. Тој беше лидер на Ферари и на Формула 1 придонесувајќи кон промените кои го направија овој спорт попрофесионален“, додаде Биното.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија2 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија4 часа

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија5 часа

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија6 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија6 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија7 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија8 часа

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет8 часа

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа8 часа

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет9 часа

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа10 часа

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија1 ден

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија1 ден

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава1 ден

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија1 ден

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија1 ден

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет1 ден

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија1 ден

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на мандатот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на мандатот на експремиерот и пратеник,...

Регион1 ден

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Досие