Контакт

Спорт

Каљари со два црвени картони и скина бод на Рома во 95 минута (видео)

Фудбалерите на Каљари во неверојатен финиш успеаја да и скинат бод на Рома на мечот од 15 коло од италијанската Серија А.
Првото полувреме на мечот наговестуваше лесна победа на Рома, имаа водство од 0-2. Првиот гол за гостите го постигна Кристанте во …

Објавено пред

Фудбалерите на Каљари во неверојатен финиш успеаја да и скинат бод на Рома на мечот од 15 коло од италијанската Серија А.

Првото полувреме на мечот наговестуваше лесна победа на Рома, имаа водство од 0-2. Првиот гол за гостите го постигна Кристанте во 14 минута, додека посебно убав беше вториот на Србинот Александар Коларов, од слободен удар во 41 минута.

Во вториот дел Рома ја чуваше предноста се до 85 минута кога најпрво Јонита намали на 1-2 за возбудлив финиш.

Во минутите од судиското продолжение вистинска драма. Кај домаќините од Сардинија во 93 минута втор жолт картон заработи Фараго, а две минути потоа поради навреда кон судијата директен црвен картон заработи Хрватот Дарио Срна.

Сепак, во 95 минута, Сау постигна гол за израмнување и конечни 2-2 на мечот.

Спорт

Судир меѓу навивачите на Динамо и Хајдук, приведени 20 лица

Објавено пред

Пред почетокот на натпреварот меѓу Динамо и Хајдук на Максимир, полицијата приведе 20 лица, од кои 10 поради тепачка, а 10 поради пијанство.

Во 14 часот фанови од двете навивачки групи се судриле во близина на стадионот. Полицијата реагирала за да спречи поголем инцидент при што биле приведени 10 лица. Пред почетокот на натпреварот поради пијанство биле приведени деветмина Хрвати и еден словенечки државјанин. Половина час пред почетокот на натпреварот на влезот на стадионот започнала турканица, по што интервенирала полицијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид замина за Абу Даби (галерија)

Европскиот шампион Реал Мадрид отпатува за Абу Даби каде што ќе ја брани својата титула на Светското клупско првенство.
Сантијаго Солари и 25-те фудбалер со посебен авион на „Флај Емирати“ отпатува од аеродромот во Мадрид, каде што фудбалерите се пофал…

Објавено пред

Европскиот шампион Реал Мадрид отпатува за Абу Даби каде што ќе ја брани својата титула на Светското клупско првенство.

Сантијаго Солари и 25-те фудбалер со посебен авион на „Флај Емирати“ отпатува од аеродромот во Мадрид, каде што фудбалерите се пофалија со посебна фото-сесија.

Реал Мадрид игра со шампионот на Азија, јапонскиот Кашима Антлерс во среда, додека финалето на не многу популарното натпреварување е во сабота на 22 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хиршер со шести триумф во низа во Алта Бадија (видео)

Марсел Хиршер повторно ја уништи конкуренцијата, откако стигна до својот шести триумф во низа на велеслаломот во италијанскиот ски-центар Алта Бадија, доминирајќи со предност од неверојатни 2.53 секунди.
Второто место го освои Французинот Томас Фанара,…

Објавено пред

Марсел Хиршер повторно ја уништи конкуренцијата, откако стигна до својот шести триумф во низа на велеслаломот во италијанскиот ски-центар Алта Бадија, доминирајќи со предност од неверојатни 2.53 секунди.

Второто место го освои Французинот Томас Фанара, откако скокна од 12. место по првото возење за прв подиум од 2016 година, додека Алексис Пинтуро беше трет. Хиршер имаше предност од 0.94 секунди предност по првото возење пред Матс Олсон, кој заврши на шестото место.

Хиршер ќе има шанса да стигне нова победа на вечерниот паралелен велеслалом на истата Гран Риса патека во Алта Бадија.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија4 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија5 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија6 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ9 часа

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион24 часа

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ1 ден

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија1 ден

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија1 ден

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион1 ден

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија1 ден

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија1 ден

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ1 ден

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Досие