Контакт

Спорт

Кедира ќе остане во Јувентус до 2021 година

Италијанскиот шампион Јувентус стави крај на шпекулациите околу иднината на Сами Кедира, откако фудбалерот го продолжи договорот.
Во средата, Кедира ставил потпис на новиот договор со „старата дама“, кој ќе важи до јуни 2021 година. Клубот соопшти дека…

Објавено пред

Италијанскиот шампион Јувентус стави крај на шпекулациите за иднината на Сами Кедира кога фудбалерот го продолжи договорот.

Во средата Кедира ставил потпис на новиот договор со „старата дама“, кој ќе важи до јуни 2021 година. Клубот соопшти дека во договорот постои клаузула според која тој може да биде продолжен до 2022 година.

Кедира на социјалните мрежи објави дека ќе остане во Јувентиус, со што стави крај на шпекулациите за можен трансфер во ПСЖ.

Германскиот репрезентативец стана играч на Јувентус во 2015 година кога како слободен пристигна во Торино од редовите на Реал Мадрид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Чеканите“ за малку до чудо на „Енфилд“, но Ливерпул цврсто чекори (видео)

Објавено пред

Вест хем до 68. минута на „Енфилд“ беа на чекор до сензационален резултат, водејќи со 2:1 над Ливерпул, пред „црвените“ да се соземат и да направат пресврт за 3:2 триумф за уште еден чекор кон првата титула од Премиер лигата по 30 години пауза.

Дека ќе биде интересно во последниот дуел од 27. коло во Премиер лигата, „чеканите“ најавија уште во 12.  минута – иако само три минути претходно Георгино Вајналдум ги донесе Ливерпул во водство, Вест хем израмни преку Иса Диоп. Овој резултат беше активен до 54. минута, кога Пабло Форналс донесе неочекувано 1:2 водство за тимот под водство на Дејвид Мојс.

Во 68. минута од мечот, Ливерпул, конечно, израмни Мохамед Салах, за во 81. минута, Садио Мане да го комплетира пресвртот за 3:2 водство на „црвените“. Сане во 88. минута уште еднаш ја смести топката во гол, но овојпат тој беше поништен поради офсајд.

На крајот, Ливерпул стигна до својот 26. триумф за да ја врати предноста пред Манчестер сити на 22 поени, додека Вест хем сега се во зоната за испаѓање, на 18. место со 24 поени, еден помалку од Астон вила.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер-Лудогорец и официјално без публика

Објавено пред

Реваншот на Интер против бугарски Лудогорец во Лига Европа ќе се оддржи без публика на „Сан Сиро“, потврди УЕФА, откако во северна Италија последните денови имаше голем број на случаи на заболени од корона вирусот.

Мечот на Интер против Сампдорија, кој требаше да се игра вчера, заедно со уште четири меча од Серија А беа откажани поради истата причина, а сега во четврток, Интер нема да може да смета на својата верна публика за дуелот со Лудогорец.

Мечот стартува во четврто во 21 часот, а Интер има удобна предност од 2:0 од првиот меч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Објавено пред

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг, НБА легендата Коби Брајант и нивната 13-годишна ќерка Џана, објавува „Лос Анџелес тајмс“.

Коби и Џана загинаа заедно со шест други патници и пилотот Ара Зобајан во хеликоптерска несреќа во Калабасас, Калифорнија минатиот месец.

„’Ајланд експрес хеликоптерс’ ја прекршил својата обврска и со небрежност ја предизвикал хеликоптерската несреќа. Главнат причина е небрежното однесување на Зобајан за кое е одговорна компанијата“, се вели во тужбата.

Пилотот Зобајан бил дисциплиниран во 2015 година за прекршување на американските федерални правила за лет. При падот на хеликоптерот имало густа магла која предизвикала полицијата во Лос Анџелес да ги приземји своите хеликоптери, а првичната истрага потврди дека немало откажување на моторот на хеликоптерот, и додаде дека во леталото немало систем за забележување на теренот, кој е препорачан од властите во Калифорнија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Македонија12 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет14 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа14 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија16 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет18 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија18 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија18 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија18 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ20 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа20 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа20 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет22 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет22 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа1 ден

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет2 дена

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа2 дена

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија2 дена

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ2 дена

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Досие