Контакт

Спорт

КК Задар: „Биг бејби“ Дејвис се обиде да не уценува

Глен „Биг бејби“ Дејвис, НБА шампион со Бостон Селтикс, нема да го облече дресот на Задар. Дејвис потпиша договор до крајот на сезоната со Задар, а истиот е раскинат и пред силниот центар да слета на хрватскиот брег.
Откако Дејвис на социјалните мрежи …

Објавено пред

Глен „Биг бејби“ Дејвис, НБА шампион со Бостон Селтикс, нема да го облече дресот на Задар. Дејвис потпиша договор до крајот на сезоната со Задар, а истиот е раскинат и пред силниот центар да слета на хрватскиот брег.

Откако Дејвис на социјалните мрежи навел дека тренерот не покажал почит кон него, клубот се огласи со соопштение во кое ги наведува причините поради кои е раскинат договорот.

„Сакам да и се извинам на публиката која дојде да го види Дејвис. Проблемите започнаа во петокот кога ми се јави и ми кажа дека има некаков вирус, дека е нервозен, дека е носталгичен. Потоа ми кажа дека целата ситуација не ја сватил толку сериозно, како на пример да тренира два пати во денот, па потоа сите тие патувања…Сакавме да му понудиме повеќе пари, секако во рамките на нашиот буџет. Потоа тој излезе со поинакви барања, сакаше да бира не кои натпревари ќе игра, кога ќе тренира…Не можевме да прифатиме тој да не уценува“, пишува спортскиот директор на Задар, Бранимир Лонгин.

Дејвис во кариерата играл во Бостон, Орландо и ЛА Клиперс, меѓутоа без професионален ангажман е од 2015 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вињалес ја освои Големата награда на Сан Марино и Римини

Објавено пред

Возачот на Јамаха Маверик Вињалес победи на трката за Големата награда на Сан Марино и Римини. Шпанецот со првата победа во сезоната се искачи на второто место во генералниот пласман со 83 поени, колку шти има и Фабио Квартараро од Петронас Јамаха, додека со поен повеќе лидер е Андреа Довициозо од Дукати.

Вињалес кој стартуваше од пол-позицијата првото место му го препушти на Пеко Бањаја (Прамак Дукати) во четвртиот круг, но фдојде до победата откако лидерот во трката на седум круга до крајот направи грешка излета од патеката и не ја заврши трката.

Драматично беше во борбата за второто место, Жоан Мир на Сузуки на два круга до крајот успеа да ги мине Габиот Квартараро и Пол Еспаргаро (КТМ).

На крајот Мир заврши како втор, Квартараро мина трет низ целта, меѓутоа доби казна од три секунди па му го препушти местото на Еспаргаро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бартомеу бара да му честитаат што успеал да го задржал Меси

Објавено пред

Претседателот на Барселона Џозеп Марија Бартомеу рекол дека не можел да му дозволи на Лионел Меси да го напушти клубот. Во интервју за „ТВ3“ тој зборувал за целата сага, истакнувајќи дека тој и управата на клубот треба да добијат честитки бидејќи успеале да го задржат Аргентинецот.

„Нема да се расправам со Меси. Тој е нашиот капитен, тој е лидерот на тимот. Не можев да му дозволам да го напушти клубот, тој е најдобриот играч во историјата на фудбалот, потребен му е на тимот. Доколку го имате Меси гарантирано е дека ќе бидете успешни. Видовме како изгледа на теренот и повеќе не размислуваме за таа сага. Најдобриот играч во светот треба да остане кај нас“, рекол Бартомеу и дополнил.

„Јас и моите соработници ќе работиме на тоа да го имаме најдобриот можен тим. Никој не сака да се откаже. Клубот нема да застане ќе продолжиме да работиме, имаме уште многу проблеми што треба да ги решиме. .

Меси пред еден месец ја крена фудбалската јавност на нозе кога побара да ја напушти Барселона. На крајот остана бидејќи целиот случај можеше да заврши на суд.

Меси тогаш изјави дека никогаш нема да го тужи клубот кој е дел од неговиот живот, но не одговори на прашањето дали и по истекувањето на договорот ќе остане во Барселона. Договорот на Меси со Барселона истекува наредното лето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона не смее да носи нови играчи

Објавено пред

Доколку не продаде некој од фудбалерите во кои изминатите години вложи многу пари Барселона нема да може да биде активна на трансфер-пазарот тврдат странските медиуми. Ова значи дека Роналд Куман ќе мора да ја истурка сезоната со актуелниот состав.

Според медиумите Ла Лига им забраниле на Барселона да трошат пари поради актуелната финансиска ситуација во клубот која е далеку од идеална.

Клубовите во Шпанија мора да работат според правилникот и преземените финансиски мерки поради новонастанатата ситуација што ја предизвика коронавирусот.

Барселона на плати годишно троши 500.000.000 евра и поради тоа ЛА Лига не ѝ дозволува нови трансфери. Челниците на Ла Лига исклучок би направиле само доколку Барса успее да продаде некој играч (Дембеле, Кутињо…).

Изминатите денови со Барселона се поврзуваше Жоржињо Вајналдум, но како стојат работите овој трансфер нема да се случи.

„Во УЕФА ги гледаат бројките кога ќе заврши сезоната, ние тоа го правиме пред таа да започне. Доколку Барселона се обидат да направат нешто нашите аналитичари веднаш тоа ќе го забележат. Ние имаме финансиски систем кој е поинаков од финансискиот фер-плеј на УЕФА“, рекол Жорис Еверс од Ла Лига.

Според некои се уште непотврдени извештаи поради кризата што ја предизвика коронавирусот Барселона изгубиле 300.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Македонија3 часа

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата, не е исклучена можноста за затворање на градинките

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Регион4 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија5 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија7 часа

Во моментов активни се 2.076 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активно заразени со коронавирус во земјата, во моментов изнесува 2.076 лица. Деновиве зголемен е бројот на заразени од...

Македонија7 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија7 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура7 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија7 часа

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет18 часа

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет19 часа

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет21 час

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ21 час

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион23 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија23 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион23 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија1 ден

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ1 ден

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Досие