Контакт

Спорт

Кубица открива: Имав потпишано договор со Ферари за 2012!

Полскиот Ф1 тркач, Роберт Кубица потврди дека имал договор со Ферари пред да му се случи страшната рели несреќа по која за малку ќе му беше ампутирана раката и која му ја наруши кариерата.
Кубица, тогаш возач на Рено Ф1, се натпреваруваше на Ронде ди А…

Објавено пред

Полскиот Ф1 тркач, Роберт Кубица потврди дека имал договор со Ферари пред да му се случи страшната рели несреќа по која за малку ќе му беше ампутирана раката и која му ја наруши кариерата.

Кубица, тогаш возач на Рено Ф1, се натпреваруваше на Ронде ди Андора рели трката во Италија пред стартот на сезоната 2011 година кога се удри во банкина и за малку ќе го загубеше животот. Оттогаш тој се обидуваше да се врати во Ф1, и настапуваше во Рели ВРЦ шампионатот, пред оваа година да добие резервно место во тимот на Вилијамс.

Многумина веруваа дека Кубица има договор за трансфер во Ферари, но досега, тоа никој јавно не го потврдуваше.

„Се размислував да се повлечам од таа рели трка, но веќе имав договор. Тимот со кој ќе возев следната сезона не дозволуваше да се тркаме на рели трките. Дали се работеше за Ферари? Да, како партнер на Фернандо Алонсо“, открива Кубица.

Полјакот вели дека имал договор со тогашниот шеф на Ферари, Стефано Доменикали, но и открива дека ќе заработувал помалку пари отколку во Рено.

„Првата цел на секој возач е да се влезе во Ф1. Втората е да станеш познат Ф1 возач, да имаш добра вредност, добра репутација, нешто што е многу потешко. Третото е да освоиш титула или да станеш возач на Ферари. Не освоив титула, и на крајот не станав возач на Ферари, но бев многу блиску“, објаснува Полјакот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џирона го „стопираше“ својот поголем каталонски „брат“ Барселона (видео)

Барселона извлече тешко 2:2 реми против каталонскиот ривал Џирона во последниот меч од петтото коло во Ла лига, по што останува на врвот на табелата со 13 поени, но сега исто толку има и Реал Мадрид.
А сѐ започна како под сценарио на „Ноу Камп“. Артуро…

Објавено пред

Барселона извлече тешко 2:2 реми против каталонскиот ривал Џирона во последниот меч од петтото коло во Ла лига, по што останува на врвот на табелата со 13 поени, но сега исто толку има и Реал Мадрид.

А сѐ започна како под сценарио на „Ноу Камп“. Артуро Видал го пронајде Лео Меси во шестнаесетникот во 19. минута и на Аргентинецот не му беше тешко да го совлада противничкиот голман.

Меѓутоа, клучниот момент се случи во 35. минута кога Ленгле доби црвен картон поради суров старт над ривалот, и Барса до крајот на натпреварот беше со играч помалку. Ова го искористи Кристијан Стуани, кој во 45. минута израмни на 1:1, а во 51. минута го замолче „Ноу Камп“ со втор гол за водство на малиот тим.

Поен за Барса спаси ветеранот Жерард Пике во 63. минута откако по акцијата на Лео Меси и Артуро Видал, топката дојде до неговата глава.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо, конечно, го „реши“ Фросиноне (видео)

Кристијано Роналдо ги надмина фрустрациите од контроверзниот црвен картон против Валенсија во текот на неделата, за да биде човек на одлука на гостувањето на „старата дама“ кај Фросиноне и со гол во финишот на мечот обезбеди продолжување на стоотстотна…

Објавено пред

Кристијано Роналдо ги надмина фрустрациите од контроверзниот црвен картон против Валенсија во текот на неделата, за да биде човек на одлука на гостувањето на „старата дама“ кај Фросиноне и со гол во финишот на мечот обезбеди продолжување на стоотстотната успешност на шампионот по шест кола. Бернардески во финишот на натпреварот стави печат на победата.

„Бјанконерите“ стартуваа со Кристијано Роналдо и Пауло Дибала, но без суспендираниот Даглас Коста, и се очекуваше дека Фросиноне ќе биде „лесен залак“, посебно бидејќи загубија со 4:0 од Аталанта и 5:0 од Сампдорија.

Роналдо имаше совршена шанса по само седум минути, но Марко Спортиело го спаси голот во последен момент. Но, Јуве остана исфрустриран сѐ до 82. минута, кога по една мешаница пред домашниот гол, топката дојде до Португалецот, кој од десетина метри без мака го совлада голманот Спортиело. Ова е трет гол во Серија А за португалскиот ас.

Фернандо Бернардески во 94. минута стави точка на натпреварот, откако Роналдо поведе еден брз контранапад и на Бернардески не му беше тешко да ја потврди победата.

Фото: ЕПА


Прикажи повеќе...

Спорт

Ивановски со два гола за Хајдук да ја добие Истра во мечот на сезоната во Хрватска (видео)

Фантастичен натпревар се одигра во Пула, каде што Хајдук со 4:2 ја совлада Истра благодарение на двата гола на македонскиот репрезентативец Мирко Ивановски, и најави излегување од кризата која трае подолго време.
Хајдук под водство на новиот тренер Зор…

Објавено пред

Фантастичен натпревар се одигра во Пула, каде што Хајдук со 4:2 ја совлада Истра благодарение на двата гола на македонскиот репрезентативец Мирко Ивановски, и најави излегување од кризата која трае подолго време.

Хајдук под водство на новиот тренер Зоран Вулиќ имаше одлично прво полувреме и три гола преку Адам Ѓурчо (20. и 25. минута) и Ивановски (36. минута). Истра врати преку панамскиот репрезентативец Х.Л. Родригез, кој постигна фантастичен гол за намалување на 3:1.

Миерез намали на 2:3, пред Ивановски да го постигне одлучувачкиот гол по одлична асистенција на Ѓурчо. Ивановски имаше шанса да го комплетира хет-трикот во 93. минута, но Груевиќ игра со рака и ја вади топката од гол-линијата за што добива црвен картон. Мијо Цакташ ја погодува пречката од белата точка.

Ова е совршена увертира на „билите“ пред големото дерби против Динамо Загреб.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура14 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија15 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија16 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија16 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија17 часа

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија18 часа

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ18 часа

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет19 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа19 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија20 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава23 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура1 ден

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа1 ден

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет2 дена

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија2 дена

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија2 дена

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ2 дена

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија2 дена

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Досие