Контакт

Спорт

Куртоа демантира дека се „плаши“ од Мурињо и Конте

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа ги демантираше вестите дека дал изјава во која стравува дека неговиот клуб ќе го ангажира Антонио Конте или Жозе Мурињо за тренер.
Куртоа играше под Мурињо и Конте во Челси, а двајцата се поврзувани со доаѓање на „С…

Објавено пред

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа ги демантираше вестите дека дал изјава во која стравува дека неговиот клуб ќе го ангажира Антонио Конте или Жозе Мурињо за тренер.

Куртоа играше под Мурињо и Конте во Челси, а двајцата се поврзувани со доаѓање на „Сантијаго Бернабеу“ по катастрофалниот старт на сезоната на Хулен Лопетеги.

Во весникот „Ел паис“ се појави вест дека белгискиот голман на своите соиграчи им кажал дека „не може да верува“ дека тие двајца се поврзувани со Реал Мадрид и дека не е подготвен повторно да игра со нив. Белгискиот голман вели дека тоа не е вистина.

„Ги демантирам вестите објавени во Ел Паис околу мојата изјава. Тука се вклучени лаги кои ме повредуваат како професионалец и барам повлекување на веста или ќе побарам легална помош против весникот“, напиша Куртоа на Твитер.

Куртоа ја освои титулата од Премиер лигата со Конте и Мурињо, но се врати во Мадрид поради наводната желба да биде поблиску до своето семејство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Азар повторно е повреден

Објавено пред

Реал Мадрид денес објави дека Еден Азар го повредил мускулот на десната нога. Во краткото соопштение клубот не објави повеќе детали за повредата.

„По извршените прегледи во нашиот медицински центар утврдено е дека Азар има повреда на мускулот на десната нога. Допрва ќе ќе се утврдува сериозноста на повредата“, соопшти Реал.

Неколку часа пред Реал да објави дека Азар е повреден, селекторот на Белгија Роберто Мартинез го објави списокот на фудбалери за претстојните мечеви во Лигата на нации. На спискот се наоѓа и Еден Азар.

Реал вечерва без Азар во тимот ќе го пречека Ваљадолид, натпреварот ќе започне во 21.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ќе биде прекината сезоната во Серија А

Објавено пред

Италијанскиот министер за спорт Виченцо Сзпадафора и заменик министерсот за здравство Сандра Зампа сметаат дека треа да биде прекинато првенството, откако во Серија А започна да расте бројот на заразени фудбалери.

„Сакам да бидам оптимист, но кога ги усвојувавме протоколите јасно нагласивме дека доколку бројот на заразени биде голем, првенството мора да биде прекинато. Со толку забележани случаеви не ни преостана друго решени, првенството мора да се прекина. Заразените не можат да играат, но можат да заразат други играчи“, рекла Зампа.

Италијанското министерство за здравство оваа мерка ја предложи откако беше објавено дека има 14 заразени во Џенова, а дека 11 од нив се фудбалери. Допрва треба да излезат тестовите на фудбалерите на Наполи кои во неделата играа притив Џенова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баркли во Астон Вила

Објавено пред

Рос Баркли до крајот на сезоната ќе игра како позајмен играч во Астон Вила. Менаџерот на Челси, Френк Лампард, поради големата конкуренција во тимот, на позицијата на која игра 26 годишникот, му порачал дека треба да си најде нов клуб.

Баркли треба да биде големо засилување за Астон Вила, иако има само 26 години тој веќе осум сезони игра во Премиер лигата, во Евертон и Челси. Во кариерата настапил 33 пати во дресот на англиската репрезентација.

Инаку според мефиумите во Англија Баркли нема да биде единствениот играч на Челси кој ќе ја засили Астон Вила. Наводно многу блиску до потпис со Вила е и Рубен Лофтус-Чик. И тој сезонава би ја минал како позајмен играч во Астон Вила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион3 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија4 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија4 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион5 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ6 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет6 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија6 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија7 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет8 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет8 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет22 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија23 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија23 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија23 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Досие