Контакт

Спорт

Лекиќ: Ќе ми недостига салата, клубот и градот

Вардар се пласираше на завршниот турнир од Лигата на шампионите, откако го декласираше тимот на Митјиланд со 32:25, во меч кој имаше посебно емотивно значење за дел од ракометарките, кои од наредната сезона нема да бидат во клубот.
ЖРК Вардар веќе одлу…

Објавено пред

Вардар се пласираше на завршниот турнир од Лигата на шампионите, откако го декласираше тимот на Митјиланд со 32:25, во меч кој имаше посебно емотивно значење за дел од ракометарките, кои од наредната сезона нема да бидат во клубот.

ЖРК Вардар веќе одлучи од следната сезона да се фокусира на домашните ракометарки, со што вакви успеси сигурно стануваат недостижни, и Андреа Лекиќ, која беше најефикасна за Вардар со седум гола знае дека нема да биде лесно.

„Посебен меч за нас. Мислам дека Митјиланд одигра добро во првиот меч и тука на стартот од средбата. Ќе биде навистина тешко во следната година. Ќе ни недостига и салата, и клубот и градот. Се навикнавме на овој живот овде. Ќе имаме голем мотив и желба во Будимпешта и ќе се потрудиме да направиме одличен завршен турнир во Лигата на шампионите“, изјави Андреа Лекиќ.

И тренерот Ирина Дибирова се согласува дека мечот бил посебен.

„Денешниот натпревар беше со големи емоции. Ракометарките сакаа да ги израдуваат фановите. Во првото полувреме единствената ракометарка која ни направи проблеми беше Вероника Кристијансен. Знаевме дека мораме да се пласираме на фајнл-фор. Го чекавме овој натпревар и ова четврт-финале. Горда сум на моите ракометарки и сега можеме да се фокусираме на натпреварите во Будимпешта“, изјави Дибирова.

Фото: ЖРК Вардар©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рашфорд: Како дете гледав во постерите на Бекам и Сколс, така се мотивирав

Објавено пред

Маркус Рашфорд денеска со Манчестер Јунајтед ќе прослави посебен момент во историјата на клубот. Кога екипата на Оле Гунар Солскјер ќе истрча на „Олд Трафорд“ на мечот против Евертон тоа ќе биде по 4.000-ти пат во низа во екипата да има играч кој потекнува од јуниорскиот погон на „црвените ѓаволи“.

Оваа низа започна на мечот од Втората дивизија против Фулам, на 30 октомври 1937 година, пишува „ББС спорт“.

Дебито на Рашфорд за тимот во Лига Европа пак беше на 25 февруари 2016 година, против дански Митјиланд. Тогашниот тренер на „ѓаволите“ Луј Ван Гал го ставил во почетниот состав откако Марсијал се повредил на загревањето. Рашфорд постигна 2 гола во победата од 5-1.

Младиот напаѓач до сега има 191 настап за првата екипа, а постигна 58 гола.

Во февруари 2018 година неговиот постер е поставен веднаш до оние на Дејвид Бекам, Пол Сколс и Ники Бат, на ѕидот на зградата на академијата на Јунајтед во кампот „Керингтон“.

Минатиот викенд тренерот Солскјер изјави дека Рашфорд би можел да го достигне нивото на Кристијано Роналдо.

„Кога бев мал, ги гледав фотографиите на Бекам и на Сколс на ѕидовите во кампот, тоа ми даваше одлучност секогаш кога доаѓав на тренинг. Сакав да го достигнам нивното ниво. Споредбата со Роналдо е убава, тоа секако ми е комплимент. Но јас знам уште колку работа ме чека да го достигнам тоа ниво“ – вели Рашфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јоветиќ: Направив голема грешка што го одбив Реал во 2009.

Објавено пред

Кој знае што би било доколку повредите не го стопираа „растот“ на Црногорскиот фудбалер, Стеван Јоветиќ (30). Поради постојаните повреди му се прекинуваа добрите периоди во кариерата, го исфрлаа од ритам.

Тој сега е член на Монако, а сега повторно почна на тренинзи откако е „надвор од стројот“ уште од април годинава.
Во интервју за италијанска „Газета дело Спорт“, Јоветиќ разкажува за своите искуства во тимовите низ кои помина.

„Тој период во Фиренца беше посебен. Тогаш во 2013 отидов во Манчестер Сити, иако ме бараше и Јувентус, но не можев да ги изневерам навивачите на Фиорентина“ – вели Јоветиќ.

Периодот на „Итихад“ не беше сјаен, играше ретко, често беше повреден, па отиде на позајмица во Интер, па Севилја и сега Монако. Се можело да тргне во друг правец доколку не одлучел порано да ги напушти „виолетовите“.

„Беше голема грешка што го одбив Реал Мадрид во 2009 година. Не бев подготвен, но не можам да го вратам времето“ – вели фудбалерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кориере“ завојува со Интер и Конте – откажан прес за медиуми

Објавено пред

Управата на калчолигашот Интер соопшти дека поради протест поради тенденциозното известување на одредени медиуми во Италија, нема да се одржи вообичаената прес-конференција пред денешниот меч против Фиорентина (во 20.45 на „Фриули“ во Фиренца).

Се работи за весникот „Кориере дело Спорт“ кој изминатата недела се чини сериозно „завојува“ со „нероазурите“.
Прво, пред дербито на Интер и Рома објави проблематична наслаовна страна под наслов „Црн петок“ додека на фотографијата беа Ромелу Лукаку и Крис Смолинг.

Сепак, се чини дека чашата ја прелеа кога завчера весникот објави писмо на навивачите на Интер во кое еден од тифозите жестоко го нападна тренерот Антонио Конте, а писмото лично го поддржа и новинарот Итало Чучи.

Поради тоа во Интер сметаа дека засега е најдобро да биде откажана прес-конференцијата.

„Во петокот `Кориере дело Спорт“ објави многу офанзивни зборови на сметка на нашиот тренер, а авторот на текстот ја оправда агресијата во својот коментар. За да им испратиме јасна порака на сите медиуми, дека мораат да гарантираат почитување за сите луѓе, решивме да нема прес-конференција“ – стои во соопштението на Интер.
🚨 | COMUNICATO
Oggi non si terrà la conferenza stampa 👉 https://t.co/9ZPpGd8cR6#FCIM
— Inter (@Inter) December 14, 2019

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 минути

Седум возила учествуваa во сообраќајна несреќа што се случи утрово во Скопје

Утрово во 06.45 часот на крстосница од булеварот „Александар Македонски“, улицата „16-та Македонска Бригада“ и улицата„Интернационални Бригади“ се случила сообраќајна...

Свет40 минути

(Видео) Луѓето се разбегаа во паника од силниот земјотрес на Филипините, шестгодишно девојче загина

Шестгодишно девојче загина откако се сруши ѕид за време на силниот земјотрес oд 6,8 степени што денеска ги погоди Филипините,...

Регион52 минути

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван во Црна Гора

Нов земјотрес од 4,5 степени ја погоди Албанија доцна синоќа, јавуваат медиумите. Според Евромедитеранскиот сеизмолошки институт, епицентарот бил на 22...

Спорт2 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија3 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет17 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија20 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ20 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија21 час

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија21 час

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија23 часа

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија23 часа

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија2 дена

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Досие