Контакт

Спорт

ЛЕ: Астана го реши Јаблонец во 88.минута, Фенербахче со Елмас го скрши Андерлехт за 3 минути

Тимот на Астана од Казахстан со голот на Постников во 88. минута го совлада тимот на Јаблонец од Чешка, во натпревар од 4. коло во Лигата на Европа. Конечниот резултат е 2:1. Претходно резултатот во 18. минута го отворија домаќините со голот на Педро Е…

Објавено пред

Тимот на Астана од Казахстан со голот на Постников во 88. минута го совлада тимот на Јаблонец од Чешка, во натпревар од 4. коло во Лигата на Европа. Конечниот резултат е 2:1. Претходно резултатот во 18. минута го отворија домаќините со голот на Педро Енрике, по што следеше погодок за гостите преку автоголот на Заинутдинов, во 41. минута.

Во вториот натпревар од денешната програма во ЛЕ што заврши предмалку, Фенербахче во Истанбул за 3 минути во вториот дел го скрши отпорот на белгиски Андерлехт. Првиот гол за домаќините беше дело на Валбуена во 71. минута, а конечните 2:0 ги постави Фреј само три минути подоцна.

Цел натпревар за тимот од Истанбул одигра нашиот репрезентативец, Елиф Елмас.

Спорт

Лук Волтон обвинет за сексуален напад

Објавено пред

Новиот тренер на Сакрамнето Кингс, Лук Волтон, наводно се соочува со тужба од новинарката Кели Тенант за сексуален напад. Според американските медиуми нападот се случил во 2017 година, во хотелска соба во Санта Моника.

Наводно, Волтон ја поканил новинарката во својата хотелска соба како би разговарале за нејзината книга. Таа во тужбата тврди дека тој „силно ја турнал на креветот, а потоа ја бакнал во вратот, устата и градите“.

Таа врескала и се обидувала да се одбрани, но тој не сакал да престане, а кога некако успеала да избега и стигне до вратата, Волтон и рекол: „Добро е што се видовме“.

Тенант подоцна ја напуштила телевизијата во која што работела за да може да и се посвети на борбата за правата на жените, додека за „Амазон прајм“ работела одбојкарски натпревари.

Лук Волтон одбил да ги коментира овие наводи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милнер: Прв пат во животот ќе навивам за Јунајтед

Објавено пред

Џејмс Милнер, има 17 годишен стаж во Премиер лигата, секогаш играл во тимови кои имаат големо ривалство со Манчестер Јунајтед, а самиот вели дека во среда ќе навива прв пат во животот за „црвените ѓаволи“.

Милнер, во кариерата играл за Лидс, Астон Вила и Манчестер сити, значи секогаш бил на спротивната страна во однос на Манчестер Јунајтед, но ред дербито на Манчестер, нема дилема за кого ќе навива.

„Прв пат во животот ќе навивам за Јунајтед, но нема да го гледам натпреварот. Мислам дека губење на енергија е да сакаш некој друг да постигнува голови. Јас лично не можам да влијаам на резултатот. Можеби и телефонот ќе го тргнам од мене, а подоцна ќе го проверам резултатот. Што ќе правам додека тие играат? Не знам, можеби ќе излезам на вечера“, рекол Милнер и дополнил.

„По тој дуел во Манчестер ќе останат до крајот уште три кола. Луѓето мислат дека за Сити последен вистински предизвик се Јунајтед, не е така. Премиер лигата е тешко натпреварување, особено кога се борите за титулата“.

Во пресрет на утрешниот натпревар Ливерпул се први на табелата со 88 бода, Манчестер сити имаат 86 бода и натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јанис ги растури Пистонс, Мичел спречи „метла“ (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс ја решија серијата против Детроит Пистонс со максимални 4-0, додека Јута Џез изборија барем уште еден натпревар против Хјустон Рокетс.

Милвоки, по 18 години успеаја да ја минат првата рунда во плејофот, победувајќи во четвртиот меч со 127:104. Бакс во наредната рунда ќе играат против Бостон Селтикс.

Во Детроит, брилијантен натпревар одигра Јанис Адетокумбо (41 поен, 9 скока, 3 асистенции, 4 блокади), Крис Мидлтон постигна 18, а Ерик Бледсо 16 поени. Реџи Џексон со 26 и Блејк Грифин со 22 поени го предводеа Детроит.

Јута Џез избегнаа „метла“ во серијата со Хјустон Рокетс. Џезерите славеа 107:91, благодарение на серијата во последната четвртина 15:1, во која 13 поени постигна Донован Мичел. На крајот Мичел имаше 31 поен (19 во последната четвртина). Џо Краудер забележа 23 поени, а Рики Рубио 18 поени и 11 асистенции.

Кај Хјстон најефикасни беа Џејмс Харден со 30 и Крис Полс со 23 поени, 8 скока и 7 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување на гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување на гас, а раководството на куќата објави дека...

Регион51 минута

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет52 минути

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипини вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер, поради што се тресеа многу згради а...

Свет2 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ12 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа15 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201916 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет17 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201918 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија20 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201920 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201921 час

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201922 часа

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет23 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ23 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20191 ден

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет1 ден

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ1 ден

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Досие