Контакт

Спорт

ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го здроби Лиеж (видео)

Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на мечот беше доволен за победа од 1:0.
Тимот на Маурицио Сари истрча со силен состав на „Тумба“, и Вил…

Објавено пред

Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на мечот беше доволен за победа од 1:0.

Тимот на Маурицио Сари истрча со силен состав на „Тумба“, и Вилијам уште во шестата минута доби фантастична топка од Рос Баркли за да обезбеди победа на „сините“.

Петкратните шампиони од Лига Европа/Купот на УЕФА, Севилја имаа импресивен старт на овогодишното натпреварување, откако со 5:1 го „здробија“ Стандард Лиеж благодарение на двата гола на Банега и двата на Бен Једер.

Лацио пак, потешко од очекувањата, стигна до 2:1 победа над Аполон од Кипар со головите на Алберто и Имобиле (вториот од пенал), додека во истата група Х, Ајнтрахт Франкфурт и покрај тоа што играше со 10 фудбалери во 89. минута со голот на Јовиќ стигна до 2:1 победа на гостувањето кај Марсеј.

Интересно беше и во Вилјареал, каде што тимот на Стивен Џерард, Ренџерс двапати се враќаше од гол негатива за 2:2 реми.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Г

Рапид Виена (Авт) – Спартак Москва (Рус) 2:0

Вилјареал (Шпа) – Ренџерс (Шко) 2:2

ГРУПА Х

Лацио (Ита) – Аполон (Кип) 2:1

Марсеј (Фра) – Ајнтрахт Франкфурт (Гер) 1:2

ГРУПА И

Бешикташ (Тур) – Сарпсборг 08 (Нор) 3:1

Генк (Бел) – Малме (Шве) 2:0

ГРУПА Ј

Акхисар (Тур) – Краснодар (Рус) 0:1

Севилја (Шпа) – Стандард Лиеж (Бел) 5:1

ГРУПА К

Динамо Киев (Укр) – Астана 2:2

Рен (Фра) – Јаблонец (Чеш) 2:1

ГРУПА Л

МОЛ Види (Унг) – БАТЕ Борисов (Блр) 0:2

ПАОК (Грц) – Челси (Анг) 0:1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Италија е „perfetta“ првпат во историјата!

Објавено пред

Само една година по мизеријата со неуспехот да се квалификуваат на Светското првенство во Русија во 2018 година, италијанската фудбалска репрезентација, под водство на Роберто Манчини, првпат во историјата успеа да се квалификува едно големо натпреварување со стоотстотен учинок, и тоа со неверојатна 9:1 победа над Ерменија.

„Аѕурите“ имаат 10 победи во 10 меча, вклучувајќи ја и „бламажата“ на Ерменците во Палермо вечерва и гол разлика 37:4. Досега, Италијанците успевале да влезат на едно големо натпреварување без пораз, но никогаш со сите победи.

Покрај ова, овој подмладен тим, од кој искрено Италијанците немаа големи очекувања пред квалификациите, сруши и низа други рекорди. Тие победија најмногу во една календарска година (10 пати) и победија во најмногу последователни мечеви (11), нешто што не им успеваше на многу посилни италијански генерации.

Манчини беше воодушевен и најави дека се надева дека низата може да продолжи и на Евро 2020, посебно откако младите беа во листата на стрелците – Николо Заниоло даде два гола, а Рикардо Орсолини и Федерико Киеза ги постигнаа своите први голови во националниот дрес.

„Искрено, не давате девет голови во денешниот фудбал. Ова беше прекрасна вечер за нас, но рекордите се важат само со титули. Ова се млади момци кои стануваат подобри со секој нареден натпревар. Тие имаат квалитет, потребно е само уште искуството. Имаме шест месеци да се подготвиме, но ако продолжиме вака не се плашиме од никого“, вели Манчини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данска „изддржа“ во Даблин, Италија со девет гола ја „почести“ Ерменија (видео)

Објавено пред

Напаѓачот на шпански Леганес, Мартин Брејтвајт беше „џокерот“ на Данска откако го постигна водечкиот гол при 1:1 ремито на гости кај Ирска во Даблин, со кое Данците се пласираа на Европското првенство во 2020, покрај Швајцарија во групата Д.

Во директен дуел за пласман, на Ирците им требаше победа против Данска, откако беше јасно дека Швајцарија ќе го совлада аутсајдерот Гибралтар, но тие не успеаја да најдат пат до голот на Каспер Шмајхел, а Брејтвајт по нафрлањето на Хенрик Далсгард во 73. минута го реши мечот и ја однесе своајта репрезентација на собирот на европската елита.

На Ирците им беа потребни два гола за пласман и во драматична завршница успеаја да израмнат во 85. минута преку Мет Доерти, но немаа доволно сили и среќа за целосен пресврт.

Во другите две групи во кои вечерва се играше, претходно беа познати патниците на Евро 2020, но Италија на Роберто Манчини не пропушти совршените квалификации (10 победи во 10 меча) да ги комплетира со неверојатна 9:1 победа над Ерменија. Чиро Имобиле и повратникот во репрезентацијата, Николо Заниоло постигнаа по два гола, а во листата на стрелците се запишаа и Ромањоли, Барела, Киеза и Жоргињо.

Овој совршен квалификациски циклус доаѓа само една година откако Италија неславно не успеа да се квалификува за Светското првенство во Русија во 2018, предизвикувајќи вистинска „национална катастрофа“ на „Чизмата“.

Ова е само четврти пат во историјата на Италија тие да стигнат до победа со над 9 постигнати голови: (11:3 против Египет на ОИ во 1928, 9:0 против Франција во пријателска во 1920 и 9:0 против САД на ОИ во 1948 година).

ГРУПА Д

Гибралтар – Швајцарија 1:6

Ирска – Данска 1:1

Табела: 1.Швајцарија 17, 2.Данска 16, 3.Ирска 13, 4.Грузија 8, 5.Гибралтар 0

ГРУПА Ф

Малта – Норвешка 1:2

Шпанија – Романија 5:0

Шведска – Фарски Острови 3:0

Табела: 1.Шпанија 26, 2.Шведска 21, 3.Норвешка 17, 4.Романија 14, 5.Фарски О. 3, 6.Малта 3

ГРУПА Ј

Грција – Финска 2:1

Италија – Ерменија 9:1

Лихтенштајн – Босна и Херцеговина 0:3

Табела: 1.Италија 30, 2.Финска 18, 3.Грција 14, 3.БиХ 13, 5.Ерменија 10, 6.Лихтенштајн 2

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентина со пенал во 90-та минута „извлече“ реми со Уругвај (видео)

Објавено пред

Уругвај за малку пропушти победа над над јужноамериканскиот ривал Аргентина, откако „албиселесте“ со голот на Лео Меси од пенал во 91. минута успеа да извлече 2:2 реми во пријателскиот меч во Тел Авив, Израел.

Уругвајците дојдоа во водство со 50. гол во националниот дрес на Единсон Кавани во 34. минута, пред Аргентина да израмни преку Серхио Агуеро во 63. минута. Сепак, Уругвај повторно дојде во водство само пет минути подоцна, кога Луис Суарез доби асистенција од Кавани за 2:1.

Во 90. минута од мечот по игра со рака во шестнаесетникот на Уругвај, Лео Меси успеа да израмни на 2:2, за втор позитивен резултат на неговата репрезентација по победата над Бразил.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија13 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија15 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија18 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија18 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија19 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија19 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет21 час

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет21 час

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија22 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија23 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија1 ден

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет1 ден

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет2 дена

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија2 дена

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет2 дена

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет2 дена

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија2 дена

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион2 дена

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие