Контакт

Спорт

Ливерпул го освои и „Етихад“, црна низа на Гвардиола и Сити (видео)

Манчестер сити го доживеа и третиот пораз во низа и излета од четврт-финалето на Лигата на шампионите, откако Ливерпул со 2:1 остро ги казни грешките на англиските лидери за да ја продолжи европската одисеја.
А на почетокот изгледаше дека сѐ е можно во…

Објавено пред

Манчестер сити го доживеа и третиот пораз во низа и излета од четврт-финалето на Лигата на шампионите, откако Ливерпул со 2:1 остро ги казни грешките на англиските лидери за да ја продолжи европската одисеја.

А на почетокот изгледаше дека сѐ е можно во вторникот навечер во Манчестер. Габриел Жесус по само две минути игра го матираше Лорис Кариус и многубројните домашни фанови се надеваа дека разликата од три голови не е недостижна.  Да, вистина голот дојде по недосуден фаул на Рахим Стерлинг над Виргил ван Дајк, но тоа не беше санкционирано.

Сити го одржуваше притисокот на „црвените“ во текот на првото полувреме, а во финишот на полувремето дури и постигна втор гол преку Лирој Сане, кој судиите згрешија што не го признаа. Пеп Гвардиола поради расправање со судиите второто полувреме го мига на трибините.

Второто полувреме донесе поинаква приказна, Мо Салах и Садио Мане имаа одлична двојна акција, која заврши со елегантно положување на топката во голот од страна на Египќанецот, за Сити да дојде во ситуација во која им беа потребни уште четири постигнати голови за пласман во полуфинале.

Во 77. минута, Роберто Фирмино го искористи глупавиот потег на Николас Отаменди, за уште еднаш да го совлада Едерсон и да осигура Ливерпул со две победи (3:0, 2:1) убедливо да влезе меѓу најдобрите четири.

За тимот на Гвардиола пак, останува да се израдуваат на титулата во Премиер лигата, но ќе биде тешко да се крене духот по трите порази во низа – два од Ливерпул и еден од Манчестер јунајтед во градското дерби.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Il Genio! Пандев уште еднаш покажа каков мајстор е со прекрасен гол! (видео)

Објавено пред

Предупредувањата на тренерот на Лече, Фабио Ливерани дека Горан Пандев може да биде човек на одлука се покажа како вистинит во дуелот од Серија А против Џенова, откако македонскиот капитен постигна навистина фантастичен гол од над 30 метри, покажувајќи дека е вистински мајстор.

Во 31. минута од мечот на југот на Италија, по една мешаница пред голот на Лече, Пандев од далеку забележа дека голманот Габриел е излезен и успеа да постигне фанатастичен гол. Мајсторија!

Ливерани: Пандев како што старее, станува поголем фудбалер за одлука

Прикажи повеќе...

Спорт

Полицијата го уапси човекот кој расистички го навредуваше Фред

Објавено пред

Ентони Бурк, 40-годишниот навивач на Манчестер сити кој правеше расистички гестикулации кон фудбалерот на Манчестер јунајтед, Фред за време на вчерашното дерби, утрово е уапсен од локалната полиција, јавуваат британските медиуми.

Бурк, поранешен британски војник беше фатен од камерите како прави мајмунски гестикулации кон Фред во моментите кога Бразилецот изведуваше корнер, а друг дел од навивачите го нападнаа со запалки и други објекти.

„Ниту овој идиот не може да го уништи чувството. Срамно однесување, никогаш нема оправдување за расизам“, напиша крилото на Јунајтед, Џеси Лингард на Твитер.

Самиот Фред призна дека бил навреден.

„За жал, уште живееме во назадно општество. Срамота е што уште треба да живееме со ова во 2019. На теренот не видов ништо, но ми покажаа потоа во соблекувалната. Се обидувам да не мислам за тоа. Се случува тука, се случуваше и кога играв во Украина“, изјави Фред.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерани: Пандев како што старее, станува поголем фудбалер за одлука

Објавено пред

Тренерот на Лече, Фабио Ливерани беше полн со пофалби за својот поранешен соиграч, македонскиот капитен Горан Пандев пред дуелот со Џенова.

Ливерани беше колега со Пандев во тимот на Лацио и признава дека колку е постар, толку повеќе знае да одлучува мечеви.

„Џенова се многу добро организиран тим со свој идентитет. Имаат силен тим, добри технички фудбалери, но и некој како Пандев, кој колку е постар, толку е поодлучувачки во меч. Нивниот тим е многу посилен од тоа што го покажува местото на табелата“, вели Ливерани.

Џенова игра многу подобро со доаѓањето на уште еден поранешен соиграч на Пандев како тренер, Тијаго Мота, меѓутоа уште се во зоната за испаѓање и им се потребни поени посебно против тимови како новиот прволигаш Лече.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура2 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет3 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ3 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија5 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион17 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија21 час

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија22 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 дена

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Досие