Контакт

Спорт

Ливерпул оди понатаму – без голови и возбуда на „Енфилд“ (видео)

Ливерпул и Порто одиграа меч без голови на „Енфилд“, но патникот во четврт-финалето на Лигата на шампионите беше познат уште по првиот меч, кога „црвените“ го демолираа португалскиот шампион со 5:0 среде Порто.
Тимот на Јирген Клоп само ја заврши форма…

Објавено пред

Ливерпул и Порто одиграа меч без голови на „Енфилд“, но патникот во четврт-финалето на Лигата на шампионите беше познат уште по првиот меч, кога „црвените“ го демолираа португалскиот шампион со 5:0 среде Порто.

Тимот на Јирген Клоп само ја заврши формалноста за пласман меѓу осумте најдобри во Европа во меч без многу возбуди во кој Ливерпул како да се „чуваше“ за големото дерби со Манчестер јунајтед во текот на викендот.

Садио Мане, човекот кој имаше хет-трик на „Драгао“, беше најблиску до голот во првото полувреме, кога неговиот топовски удар се одби од пречката. Најдобриот стрелец на Ливерпул, Мо Салах беше оставен на клупата сè до последните 17 минути од мечот.

Спорт

Солари во Реал до јуни 2020 година

Сантијаго Солари дефинитивно останува на тренерската функција во Реал Мадрид. Клупските челници решиле Аргентинецот да ја добие довербата и со него потпишале 18-месечен договор. Ова значи дека Солари ќе остане на клупата на реал до јуни 2020 година.
Со…

Објавено пред

Сантијаго Солари, дефинитивно, останува на тренерската функција во Реал Мадрид. Клупските челници решиле Аргентинецот да ја добие довербата и со него потпишале 18-месечен договор. Ова значи дека Солари ќе остане на клупата на Реал до јуни 2020 година.

Солари пред две недели го наследи Хулен Лопетеги, но тоа беше само привремено решение. Бидејќи правилата во Ла Лига не дозволуваат тренер со нерегулиран статус повеќе од две недели да предводи некој тим, челниците на Реал му понудиле постојан договор на Агрентинецот.

Од моментот кога го презеде Реал, Солари забележа четири победи со гол разлика 15:2. Реал славеше во дуелите со Мелиља (4:0), Валјадолид (2:0), Викторија Плзењ (5:0) и Селта (4:2).

Сантијаго Солари во минатото пет години играше во Реал, а потоа работел како тренер во младинските категории и во Б-тимот (Реал Кастилја).

Прикажи повеќе...

Спорт

Откриен облогот на кој паднал Стариџ

Напаѓачот на Ливерпул и на англиската репрезентација, Даниел Стариџ, вчера беше обвинет за прекршување на правилата на Фудбалската асоцијација (ФА) за обложување, откако двапати се обложувал во јануари 2018 година, иако асоцијацијата не објавува за кои…

Објавено пред

Напаѓачот на Ливерпул и на англиската репрезентација, Даниел Стариџ, вчера беше обвинет за прекршување на правилата на Фудбалската асоцијација (ФА) за обложување откако двапати се обложувал во јануари 2018 година, иако Асоцијацијата не објавува за кои мечеви се работи.

Денес се појавија информации што говорат дека Стариџ го прекршил правилото, а тоа ФА ќе треба и да го докаже. Исто така, јасно е дека обложувачниците загубиле многу пари.

Даниел Стариџ во зимскиот преоден рок реши да замине на заем во некој друг клуб за да има шанси да конкурира за место во англиската репрезентација, која ја очекуваше настап на Светското првенство.

Најголем интерес за неговите услуги покажал Интер и на сите им било јасно дека напаѓачот ќе заврши во Италија.

Меѓутоа, два дена пред завршувањето на преодниот рок, се појавил облог дека Стариџ ќе оди на заем во Вест Бромвиќ Албион, последнопласираниот тим во лигата. Коефициентот дека Стариџ ќе заврши во Вест Бромвич Албион бил 67, односно за вложена една фунта се добивале 67 фунти.

Потоа, следувала поплава од облози, дека Стариџ ќе замине во ВБА, обложувалчиците доцна реагирале и го намалиле коефициентот на 1,50, но им било јасно дека загубиле многу пари.

Ден подоцна Стариџ заминал во ВБА.

ФА треба да утврди кој знаел за трансферот и дали Стариџ сам се обложувал преку други луѓе или некому му ја кажал информацијата. Доколку се докаже дека Стариџ е вмешан, тогаш се соочува со жестока казна.

Стариџ ги прекршил правилата за обложување

Прикажи повеќе...

Спорт

Незадоволство во Јунајтед: Жозе, до кога ќе го фаворизираш Матиќ

Фудбалерите на Манчестер јунајтед, наводно го искажале своето незадоволство, бидејќи тренерот Жозе Мурињо имал голема доверба во Немања Матиќ, и покрај тоа што српскиот репрезентативец игра во лоша форма.
Играчите биле загрижени што Мурињо воопшто нема…

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер јунајтед, наводно, го искажале своето незадоволство бидејќи тренерот Жозе Мурињо имал голема доверба во Немања Матиќ и покрај тоа што српскиот репрезентативец игра во лоша форма.

Играчите биле загрижени што Мурињо воопшто немал намера да го разгледа статусот што го има Матиќ во тимот. Наводно, играчите биле незадоволни од она што го прикажал Матиќ во дербито против Манчестер сити, особено неговата лоша реакција, во акцијата од која „граѓаните“ го постигнале третиот гол.

„Матиќ лошо го маркира Гундоган, со што му дозволи на Германецот да постигне гол. Тоа не е прва грешка на Матиќ откако е на „Олд Трафорд“, но тој константно е во првиот тим“, пишува „Тајмс“.

Матиќ во Манчестер јунајтед се пресели пред 16 месеци од Челси, а во првата сезона играл на 35 од 38 натпревари во Премиер лигата.

Според англиските медиуми, Матиќ би играл подобро доколку тренерот го ротира со другите играчи од средниот ред. Тука се мисли на Пол Погба, Маруан Фелаини, Андер Ерера и Скот Мектоминеј.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања2 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија2 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток3 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија3 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија3 часа

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Крвав четврток4 часа

Албанец го известувал Чавков дека се спрема изгласување претседател на Собранието

Во пораките пронајдени од вештачењето на мобилниот телефон на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пронајдена е вибер-комуникација, во која...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски: Одговорноста барајте ја кај судиите

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека не размислува за оставка од функцијата по синоќешниот неуспешен обид на полицијата...

Свет6 часа

(Видео) Хамас лансира над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014 година

Палестинските милитанти утрово кон Израел лансираа најмногу ракети од конфликтот во 2014 година предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на...

Македонија6 часа

Мијалков: Не знам каде е Груевски

Поранешниот директор на УБК и прв братучед на Никола Груевски, Сашо Мијалков, пред почетокот на денешното рочиште за случајот „Титаник...

Европа7 часа

(Видео) 15-годишно девојче се бори за живот по сообраќајната несреќа на автобус во Лондон

Дваесет лица беа повредени, од кои едно лице доби тешки повреди во сообраќајната несреќа на еден автобус во лондонската област...

Свет7 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во пожарот во Калифорнија

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија беа прогласени за најсмртоносни во земајата и досега однесоа најмалку 42 човечки...

Македонија8 часа

СДСМ: Груевски го допре дното

Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност, велат од СДСМ. Од партијата велат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија9 часа

Од денеска пониски цени на горивата

Од ноќеска на полноќ цената на бензините се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти Регулаторната...

Македонија9 часа

Мицкоски се сомнева дека власта не знае каде е Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сомнева дека власта не знае каде се крие неговиот претходник Никола Груевски кого полицијата...

Македонија17 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија22 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ1 ден

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија1 ден

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија1 ден

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Досие