Контакт

Спорт

Лига Европа: Вардар загуби од Пјуник (Видео)

Фудбалерите на Вардар со пораз ја започнаа новата сезона во европските купови. Попладнево, во главниот град на Ерменија, Ереван, Вардар загуби во првиот меч од првата квалификациска рунда во Лига Европа, од Пјуник со 1:0.
На европската премиера, во нов…

Објавено пред

Фудбалерите на Вардар со пораз ја почнаа новата сезона во европските купови. Попладнево во главниот град на Ерменија, Ереван, Вардар загуби во првиот меч од првата квалификациска рунда во Лига Европа, од Пјуник, со 1:0.

На европската премиера во новата сезона фудбалерите на Вардар не блескаа, речиси и не се заканија кон голот на противникот, а Пјуник победи со случаен и среќен гол.

Голот го постигна Конате во 28. минута.

Реваншот во Скопје, на кој на Вардар му е потребна победа од два гола разлика, ќе се одигра на 19 јули.

фото: fkvardar.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ериксен во 91. минута за големи три бода за Тотенхем (видео)

Тотенхем како да се навикна мечевите да ги решава во последните минути, откако Кристијан Ериксен во 91. минута стрелаше за тешка 1:0 победа над Барнли на „Вембли“.
По драматичниот пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите со 1:1 ремито на гости…

Објавено пред

Тотенхем како да се навикна мечевите да ги решава во последните минути, откако Кристијан Ериксен во 91. минута стрелаше за тешка 1:0 победа над Барнли на „Вембли“.

По драматичниот пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите со 1:1 ремито на гости кај Барселона, Спарси како да немаа сили да се доближат на Ливерпул и Манчестер сити. Меѓутоа, тука беше „џокерот“ Ериксен за три поени за Тотенхем. Тотенхем останува трет во ПЛ со 39 поени, три помалку од второпласираниот Ливерпул и пет зад лидерот Манчестер сити.

Ако на „Вембли“ недостасуваа голови, тоа не беше случај на дуелот Ватфорд-Кардиф, каде што домаќините за малку ќе пропуштеа големо водство, за на крајот да победат со 3:2. Ватфорд водеше со 3:0 со головите на Деуфолеу, Холебас и Квина сѐ до 80. минута, пред гостите да постигнат два гола за само две минути за интересен финиш на мечот.

Њукасл ја прекина низата од три меча без победа со 1:0 триумф кај Хадерсфилд, додека Лестер загуби со 1:0 кај Кристал палас.

Фото: ЕПА

ПРЕМИЕР ЛИГА, 17.КОЛО

Кристал палас – Лестер 1:0

Хадерсфилд – Њукасл 0:1

Тотенхем – Барнли 1:0

Ватфорд – Кардиф 3:2

Вулверхемптон – Бурнемаут 2:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Девојките ќе мораат преку Словенија ако сакаат пласман на Светското првенство

Македонската женска ракометна репрезентација ќе игра со Словенија во баражот за пласман за Светското првенство во 2019 година во Јапонија по одредената ждрепка во Париз.
Иако можеше да се паднат и потешки противници, Словенија не е слаба репрезентација…

Објавено пред

Македонската женска ракометна репрезентација ќе игра со Словенија во баражот за пласман за Светското првенство во 2019 година во Јапонија по одредената ждрепка во Париз.

Иако можеше да се паднат и потешки противници, Словенија не е слаба репрезентација, што покажа со учеството на Европското првенство во Франција, каде што испадна во групната фаза, но во меч кој не значеше многу беа подобри од финалистите Русија.

Македонија успеа да стигне до баражот за пласман на СП по освојувањето на групата во која беа Азербејџан, Турција и Исланд.

Ракометарките ќе играат бараж за СП во Јапонија

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн со „покер“ за Хановер, се доближи на -6 до Борусија (видео)

Кризата во Баерн Минхен е минато, се надеваат навивачите на Баварците, откако актуелниот шампион од Бундеслигата стигна до доминантна 4:0 победа на гостувањето кај „фенерџијата“ Хановер.
По пласманот во осминафиналето на ЛШ и борбеното 2:2 реми против …

Објавено пред

Кризата во Баерн Минхен е минато, се надеваат навивачите на Баварците, откако актуелниот шампион од Бундеслигата стигна до доминантна 4:0 победа на гостувањето кај „фенерџијата“ Хановер.

По пласманот во осминафиналето на ЛШ и борбеното 2:2 реми против Ајакс, момците на Нико Ковач се вратија на „работа“ во Бундеслигата во обид да ја стигнат Борусија Дортмунд и сега се доближија на шест поени зад „милионерите“, кои подоцна играат со Вердер Бремен.

Кимих, Алаба, Гнабри и Левандовски беа стрелци во лесниот меч за Баерн за трета победа во низа во германската елита. Баерн сега е на третото место во Бундеслигата со 30 поени, еднакво како и второпласираниот тим на Борусија Менхенгладбах, кој одигра само 0:0 на гостувањето кај Хофенхајм.

Фото: ЕПА

БУНДЕСЛИГА, 15.КОЛО

Аугзбург – Шалке 1:1

Фортуна Диселдорф – Фрајбург 2:0

Хановер – Баерн 0:4

Хофенхајм – Борусија Менхенгладбах 0:0

Штутгарт – Херта 2:1

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Во една вечер, тројца пешаци тешко повредени во три сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Македонија1 час

Се преврте македонски автобус во Србија – тројца загинаа, 30 повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а 30 се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи на автопатот кај Лесковац во...

Регион15 часа

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија15 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ17 часа

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија19 часа

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија20 часа

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“21 час

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион21 час

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија22 часа

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија22 часа

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ23 часа

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија24 часа

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа2 дена

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија2 дена

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија2 дена

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Досие