Контакт

Спорт

Луда среда во Серија А – „класика“ во Фиренца, ножички за Кротоне, асистенција за Пандев (видео)

Мечевите од 33. коло во Серија А донесоа многу интересни и израмнети дуели, но дефинитивно мечот во Фиренца меѓу Фиорентина и Лацио ќе остане запаметен по седумте гола, по 3:4 победата на гостите од Рим и по двата црвени картони.
Покрај тој меч, Наполи…

Објавено пред

Мечевите од 33. коло во Серија А донесоа многу интересни и израмнети дуели, но дефинитивно мечот во Фиренца меѓу Фиорентина и Лацио ќе остане запаметен по седумте гола, по 3:4 победата на гостите од Рим и по двата црвени картони.

Покрај тој меч, Наполи се враќаше од негатива за да стигне до 4:2 победа над Удинезе, што комбинирано со 1:1 ремито на Јувентус кај Кротоне значи дека разликата на „бјанконерите“ на врвот на Серија А е само четири поени за интересен финиш на шампионатот.

Фиорентина-Лацио започна со црвен картон за домаќините откако Марко Спортиело во седмата минута во обид да спречи шанса на гостите играше со рака и доби црвен картон. Сепак, Лацио ова не го искористи и веќе во 14. минута силите беа израмнети кога Алесандро Мурџа направи намерен прекршок во ситуација кога противничкиот напаѓач беше сам пред голот.

Потоа следуваше голеадата – Жордан Верету постигна хет-трик за „Виола“, но тоа не беше доволно за победа, откако Лацио се врати со два гола во второто полувреме за да направи пресврт од 3:2 на 3:4, откако прво покажаниот пенал во 60. минута беше „отповикан“ преку ВАР системот. Да не заборавиме, црвен картон доби и тренерот на Лацио, Симоне Инзаги.

Наполи се враќаше од 1:2 негатива по 64 минути игра за да ги совлада Удинезе, додека Кротоне успеа да ги „задржи“ Јувентус откако Нигериецот Сими постигна одличен гол со ножички во 65. минута за да ја поништи предноста на Јуве добиена преку Алекс Сандро во 17. минута.

Торино и Милан одиграа 1:1 во малото дерби, додека Горан Пандев имаше одлична асистенција за Џенова, но „Грифоне“ загуби со 2:1 на гостувањето кај Рома.

СЕРИЈА А, 33.КОЛО

Беневенто – Аталанта 0:3

Рома – Џенова 2:1

Кротоне – Јувентус 1:1

Фиорентина – Лацио 3:4

Наполи – Удинезе 4:2

Сампдорија – Болоња 0:0

СПАЛ – Киево 0:0

Торино – Милан 1:1

Верона – Сасуоло 0:1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рено го потврдија Алонсо за наредната сезона

Објавено пред

Формула 1 тимот Рено денес потврди дека Фернандо Алонсо ќе вози за нив наредната сезона. Шпанецот привремено се пензионираше од Формула 1 во 2018 година.

Прославениот шпански ас кој наскоро ќе наполни 39 години најуспешниот период во кариерата го имаше во Рено. Во периодот од 2002 до 2006 година тој два пати стана светски првак.

Потоа возеше за Мекларен, повторно за Рено, Ферари и Мекларен.

„Рено е моето семејство, со овој тим ги имам најубавите спомени, два пати бев светски првак. Сега им се радувам на предизвиците, горд сум што се вратив“, рекол Алонсо.

Фернандо Алонсо во кариерата возел на 314 трки, забележал 32 победи.

Наредната сезона негов партнер во Рено ќе биде Мексиканецот Есебан Окон.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас ќе потпише нов договор со Наполи

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас ќе го продолжи договорот со Наполи. Елмас зад себе има одлилна сезона, одлично се вклопи во тимот, поради што клубот ќе го награди со нов договор.

Елмас минатото лето за сума од 16 милиони евра од Фенербахче пристигна во Наполи. и потпиша договор до јуни 2024 година.

Иницијатор на трансферот беше тогашниот тренер Карло Анчелоти. Позициите кои ги имаше кај Анчелоти Елмас ги задржа и кај новиот тренер Џенаро Гатузо.

Како што пишуваат италијанските медиуми клубот на Елмас, Калиду Кулибали и Никола Максимовиќ им понудил нови договори.

Македонскиот репрезентативец ќе го продолжи договорот на уште една година, што значи дека на „Сан Паоло“ ќе остане до крајот на сезоната 2025.

Прикажи повеќе...

Спорт

Правилото пет измени ќе важи и наредната сезона

Објавено пред

Извршниот одбор на ФИФА бил подготвен да донесе одлука правилото за пет измени да вежи и во сезоната 2020/2021 кога таа ќе започне.

По принудната пауза која настана поради коронавирусот ФИФА донесе одлука да им овозможи на клубовите да имаат право на пет измени во текот на еден натпревар. Правилото е донесено со цел да се заштити здравјето на фудбалерите.

Во моментот кога правилото беше донесено ФИФА им даде можност на националните сојузи самите да решат дали ќе го прифатат или не. Ниту една земја не го одби новото правило, иако е јасно дека најголем бенигит од него имаат клубовите со широк играчки кадар.

Иако правилото за пет измени требаше да важи само да завршувањето на сезоните неколку медиуми најавија дека Извршниот одбор во наредните денови ќе донесе одлука пет измени да има и во сезоната 2020/2021.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

(Видео) Вучиќ ги осуди протестите: Сведоци сме на брутално политичко насилство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги осуди синоќешните протести организирани пред Националното собрание, оценувајќи ги како „акт на политичко насилство“....

Македонија42 минути

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 час

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија3 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион4 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион4 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет6 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет7 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет7 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија7 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион7 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет19 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион22 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија23 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион1 ден

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Досие