Контакт

Спорт

Лук Шо ќе паузира две средби

Левиот бек на Манчестер јунајтед, Лук Шо, поради повреда ќе ги пропушти наредните две средни на својот тим.
Шо се повреди, во неделата, на натпреварот во Лигата на Нации, помеѓу Англија и Шпанија (1:2).

Играчот на Манчестер јунајтед на почетокот на вт…

Објавено пред

Левиот бек на Манчестер јунајтед, Лук Шо, поради повреда ќе ги пропушти наредните две средни на својот тим.

Шо се повреди, во неделата, на натпреварот во Лигата на Нации, помеѓу Англија и Шпанија (1:2).

Играчот на Манчестер јунајтед на почетокот на второто полувреме, по еден вообичаен фудбалски дуел со Дани Карвахал, остана да лежи на теренот, а откако неколку минути му се укажуваше лекарска помош, тој беше изнесен на носилки од теренот.

Според прогнозите, Шо, минал само со полесна повреда и нема да биде во тимот за мечот соВотфорд, в сабота и веројатно за првиот меч притив Јанг Бојс во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Иско опериран од слепо црево

Фудбалерот на Реал Мадрид, Иско, бил успешно опериран по воспалението на слепото црево, соопштил клубот. Операцијата бил извршена во болницата во Мадрид, под надзор на медицинскиот тим на Реал.
Еден од најдобрите играчи на Реал, според прогнозите ќе от…

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Иско, бил успешно опериран по воспалението на слепото црево, соопштил клубот. Операцијата бил извршена во болницата во Мадрид под надзор на медицинскиот тим на Реал.

Еден од најдобрите играчи на Реал, според прогнозите, ќе отсуствува од фудбалските терени 30 дена. Тој ќе го пропушти вечерашното гостување на Реал кај Севилја, како и градското дерби со Атлетико в сабота, но и гостувањето во Лигата на шампионите во Москва против ЦСКА.

Исто така, Иско нема да биде ниту во комбинација за натпреварите што Шпанија во октомври ќе ги одигра во Лигата на нациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Граделе град за СП во 2022 и ги оставиле без скршена пара

Десетици работници, кои работеле во изградата на градот Лусаил во Катар, за потребите на Светското првенство во фудбал во 2022 година, неколку месеци не добиле плата.
Истражувањето на „Амнести интернешнел“, покажало дека најмалку 78 луѓе од Индија, Неп…

Објавено пред

Десетици работници, кои работеле во изградата на градот Лусаил во Катар за потребите на Светското првенство во фудбал во 2022 година, неколку месеци не добиле плата.

Истражувањето на „Амнести интернешнл“ покажало дека најмалку 78 луѓе од Индија, Непал и од Филипините во просек останале покуси за 2.000 долари.

Подизведувачот „Меркјури МЕНА“, според „Амнести интернешнел“, ги уништил животите на луѓето поради неколкумесечниот застој во исплатата.

Работниците граделе марини, паркови и стадион со капаците од 80.000 места, на кој треба да биде отворено Светското првенство.

Во меѓувреме се огласи ФИФА со зборовите дека овој проблем нема врска со нивната организација, а владата на Катар тврди дека „Меркјури МЕНА“ не е директно вклучена во изградбата на стадионот, туку во изградбата на градот.

Кога бил откриен скандалот, подизведувачот престанал да работи во Катар, а владата најави дека ќе го истражи целиот случај.

Прикажи повеќе...

Спорт

Со слика и порака кажа што мисили за ФИФА-наградите

Кристијано Роналдо не може да ја прифати одлуката што не ја доби наградата на ФИФА за играч на годината. Наградата заврши во рацете на неговиот поранешен соиграч Лука Модриќ.
Португалецот има големо его, не може да се помири со пораз на било кое поле, …

Објавено пред

Кристијано Роналдо не може да ја прифати одлуката што не ја доби наградата на ФИФА за играч на годината. Наградата заврши во рацете на неговиот поранешен соиграч Лука Модриќ.

Португалецот има големо его, не може да се помири со пораз на кое било поле поради што и не се појави на свечената церемонија на доделувањето на наградите, иако беше во конкуренција за играч на годината.

Дека е лут, покажува и фотографијата објавена на официјалната интернет-страница на неговиот музеј.

Покрај фотографиите на трофеите и медалите што ги има освоено Роналдо пишува: „Овие трофеи не може да се украдат, постои аларм“.

 

View this post on Instagram

 

Estes troféus ninguém rouba 👀 tem alarme

A post shared by Museu CR7 (@museucr7funchal) on

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ1 час

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија2 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет4 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион5 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија21 час

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија22 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток23 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток24 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие