Контакт

Спорт

ЛШ: Магијата на Меси се врати во ЛШ, Интер со неверојатен кам-бек (видео)

Лигата на шампионите 2018/19 стартуваше во необичен термин во 19 часот, со „магичниот“ хет-трик на Лионел Меси за да ја најави 4:0 победата на Барселона, а на чело во групата ќе им прави друштво Интер, откако во драматичен финиш со 2:1 го совлада Тотен…

Објавено пред

Лигата на шампионите 2018/19 стартуваше во необичен термин во 19 часот, со „магичниот“ хет-трик на Лионел Меси за да ја најави 4:0 победата на Барселона, а на чело во групата ќе им прави друштво Интер, откако во драматичен финиш со 2:1 го совлада Тотенхем.

Барселона го пречека холандскиот гигант, ПСВ Ајндховен, и првиот гол во новата сезона го постигна стариот познаник, Лионел Меси и тоа со фантастичен слободен удар, нешто што станува специјалност на Аргентинецот во последно време.

Овој резултат беше актуелен до 75. минута, кога Усман Дембеле постигна убав гол, за само две минути подоцна Меси доби одлична топка од Иван Ракитиќ за по третпат голманот на ПСВ да ја вади топката од мрежата. Иако Барса остана со играч помалку по вториот жолт картон на Умтити, Меси го комплетираше хет-трикот во 87. минута за да најави дека Барса оваа година тргнува во трофејот во ЛШ.

Тотенхем за малку не успеаја да го „расипат“ враќањето на Интер во елитата, откако примија два гола во последните пет минути од мечот за 2:1 победа на „нераѕурите“ и прекинување на лошата низа резултати на тимот на Лучано Спалети.

Хери Кејн имаше совршена шанса во првото полувреме да го совлада Хандановиќ на голот, но не успеа. Кристијан Ериксен го постигна својот гол на помалку комичен начин во 56. минута.

Кога изгледаше дека Интер ќе се врати во ЛШ со пораз, Мауро Икарди постигна прекрасен гол од дваесетина метри во 86. минута, за во 92. минута Матијас Весино да обезбеди победа за „нераѕурите“ по еден корнер!

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА Б

Барселона – ПСВ Ајндховен 4:0

Интер – Тотенхем 2:1

Фото: ЕПА


 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мекгрегор: Ако не сака Хабиб, ќе се борам со некој друг

Конор Мекгрегор најавил дека со многу самодоверба ќе се врати во октагонот и дека е подготвен да се бори со секого, доколку Хабиб Нурмагомедов не сака да му пружи реванш.
Ирецот признал дека заслужено бил поразен од Нурмагомедов и се заколнал дека ќе с…

Објавено пред

Конор Мекгрегор најавил дека со многу самодоверба ќе се врати во октагонот и дека е подготвен да се бори со секого, доколку Хабиб Нурмагомедов не сака да му пружи реванш.

Ирецот признал дека заслужено бил поразен од Нурмагомедов и се заколнал дека ќе се врати посилен од било кога.

„Тоа беше одлична борба и задоволен сум што бев дел од неа. Ќе си ја вратам самодовербата на највисоко можно ниво. Ќе бидам подготвен. Доколку Хабиб не сака веднаш реванш, тогаш ќе се борам со следниот што чека во редот“, рекол Мекгрегор.

Хабиб Нурмагобедов ја одбрани титулата во УФЦ, во лесна категорија, откако Мекгрегор му го предаде мечот. За Ирецот тој меч беше прв по пауза од 693 дена. Неколку дена по борбата менаџерот на Нурмагомедов, Али Абделзиз рекол дека нема да има реванш помеѓу двајцата борци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марота од јануари во Интер

Долгогодишниот генерален директор на Јувентус, Бепе Марота, в четврток официјално ќе го напушти клубот од Торино, а во јануари ќе започне да ја обавуваа оваа функција во Интер.
Еден од најзаслужните луѓе за доминацијата на Јувентус во италијанскиот фуд…

Објавено пред

Долгогодишниот генерален директор на Јувентус, Бепе Марота, в четврток официјално ќе го напушти клубот од Торино, а во јануари ќе започне да ја обавуваа оваа функција во Интер.

Еден од најзаслужните луѓе за доминацијата на Јувентус во италијанскиот фудбал, го напушта клубот по осум години, бидејќи му истекол договорот, а челниците не му понудиле да ја продолжи соработката.

Марота, откако стана јасно дека ќе замине од Јувентус, ја одбил понудата на стане претседател на Фудбалскиот сојуз на Италија.

Италијанските медиуми откриле дека Марота ги договорил сите детали со Интер и од почетокот на наредната година тој ќе биде задолжен за трансфер политиката во клубот, кој е еден од најголемите ривали на Јувентус.

Инаку, Марот во својата кариера, во периодот од 2010 до 2014 година бил генерален директор на Сампдорија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо со Јувентус гостува „Олд Трафорд“

Вечерва продолжуваат возбудувањата во фудбалската Лига на шампиони. Централен настан, вечерва, ќе биде дуелот помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, односно настапот на Кристијано Роналдо против својот поранешен тим.
Јунајтед и Јувентус, вечерва од 21 ч…

Објавено пред

Вечерва продолжуваат возбудувањата во фудбалската Лига на шампиони. Централен настан, вечерва, ќе биде дуелот помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, односно настапот на Кристијано Роналдо против својот поранешен тим.

Јунајтед и Јувентус, вечерва од 21 часот, ќе играат во рамките на третото коло во Х-групата. Јасно е дека Јувентус, пред дуелот на титаните, е во подобра форма, меѓутоа тимот на Масимилијано Алегри, во саботата, ги загуби првите два бода од почетокот на сезоната, откако одигра само 1:1 против Џенова.

Манчестер јунајтед се мачи од стартот на новата сезона, тимот на Жозе Мурињо игра променливо, а викендов секунди го делеа од победа во дербито против Челси.

Кристијано Роналдо втор пат се враќа на „Олд Трафорд“. Пред четири и пол години како играч на Реал победи 2:1.

Во истата ова група од 18:55 часот својот натпревар ќе го започнат Јанг Бојс и Валенсија. Во овој термин, но во Е-групата, во Атина, АЕК ќе го пречека Баерн Минхен.

Од 21 часот, во Е-групата Ајакас ќе ја пречека Бенфика, во Ф-групата Манчестер сити гостува кај Шахтјор, а Хофенхајм ќе го пречека Олимпик Лион, а во Г-групата фаворитите кои се во криза имаат императив да победата. Реал за противник ќе го има тимот на Викторија од Плзен, а Рома ќе се сретне со ЦСКА Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

СЈО не добило барање од Мијалков да му го врати пасошот

Кривичниот суд во Скопје ги демантира информациите кои се појавија во одредени портали, дека му бил вратен пасошот на ексдиректорот...

Македонија20 минути

МНР ги демантира тврдењата на Русија дека мнозинството во македонскиот парламент е обезбедено со уцени и закани од САД

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла вчерашните наводи и квалификации изнесени во коментарот на Департманот за...

Свет1 час

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги...

Свет1 час

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во...

Македонија2 часа

Софија Куновска: И мене ме разреши СДСМ зашто реагирав дека слават во барокниот театар

Немаше да го напишам овој текст ако не почуствував дека сега е моментот да бидеме искрени до крај ако навистина...

Свет3 часа

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет3 часа

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Македонија13 часа

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија16 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија18 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија19 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија19 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија21 час

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија22 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија24 часа

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија1 ден

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток1 ден

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток1 ден

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет1 ден

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет1 ден

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Досие