Контакт

Спорт

ЛШ: Рајн-Некар ја совлада Барса на стартот на новата сезона

Ракометната Лига на шампиони стартуваше денеска со четири меча, од кои во најинтересниот германскиот Рајн-Некар Левен со 35:34 (16:13) ја совлада Барселона во дербито во Групата А, каде што се наоѓа и македонскиот шампион Вардар.
Германскиот клуб водеш…

Објавено пред

Ракометната Лига на шампиони стартуваше денеска со четири меча, од кои во најинтересниот германскиот Рајн-Некар Левен со 35:34 (16:13) ја совлада Барселона во дербито во Групата А, каде што се наоѓа и македонскиот шампион Вардар.

Германскиот клуб водеше во текот на целиот меч, за на крајот да стигне до тесна, но заслужена победа над каталонскиот гигант. Сигурдсон со шест гола, и Грецки, Ларсен и Шмид со пет гола беа разиграни за РНЛ, додека Алекс Гомез имаше дури 11 гола за Барселона.

Претходно, во групата Б, Мотор Запорожје не успеа да направи сензација против Пари Сен-Жермен, кои под водство на поранешниот тренер на Вардар, Раул Гонзалес стигнаа до 36:29 гостинска победа.

Вардар и Металург своето учество во ЛШ оваа сезона го започнуваат во сабота – Вардар му гостува на актуелниот европски шампион Монпелје (17.30 часот), додека Металург е кај Спортинг Лисабон (19.30 часот).

Фото: ЕПА

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Рајн-Некар Левен (Гер) – Барселона (Шпа) 35:34 (16:13)

ГРУПА Б

Мотор Запорожје (Укр) – Пари Сен-Жермен (Фра) 29:36 (12:17)

ГРУПА Д

Рихимаки Кокс (Фин) – Адемар Леон (Шпа) 19:19 (13:11)

Динамо Букурешт (Ром) – Елверум (Нор) 26:24 (12:11)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дангубиќ нов играч на Баерн

Немања Дангубиќ (25), доскорешниот кошаркар на Црвена ѕвезда, кариерата ќе ја продолжи во редовите на германскиот шампион Баерн Минхен.
Поранешниот репрезентативец на Србија, во Минхен, повторно ќе соработува со тренерот Дејан Радоњиќ.
Поранешниот игра…

Објавено пред

Немања Дангубиќ (25), доскорешниот кошаркар на Црвена ѕвезда, кариерата ќе ја продолжи во редовите на германскиот шампион Баерн Минхен.

Поранешниот репрезентативец на Србија, во Минхен, повторно ќе соработува со тренерот Дејан Радоњиќ.

Поранешниот играч на Вршац и Мега, минатата сезона во Евролигата имал просек од 6,7 поени и 3,4 скока по натпревар. Поради повреда, претходната сезона, Дангубиќ ја заврши ви февруари.

Со доаѓањето на Дангубиќ Баерн ја зголеми српската колонија, од претходно играчи на германскиот првак се Стефан Јовиќ, Милан Мачван и Владимир Лучиќ.

Инаку, Дангубиќ е драфтуван и во НБА лигата. Во 2014 година тој е избран од страна на Сан Антонио Спарс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Тие се професионалци во ‘крадење’ време и паѓање

Тренерот на Наполи Карло Анчелоти по ремито 0:0, во Белград против Црвена ѕвезда, во првиот меч од првото коло во Ц-групата, во Лигата на шампионите, рекол дека резултатот не е негативен, но дека неговиот тим морало да победи.
Неколку пати на прес конф…

Објавено пред

Тренерот на Наполи Карло Анчелоти по ремито 0:0, во Белград против Црвена ѕвезда, во првиот меч од првото коло во Ц-групата, во Лигата на шампионите, рекол дека резултатот не е негативен, но дека неговиот тим морало да победи.

Неколку пати на прес конференцијата, Анчелоти, ја пофалил одбрaната на Црвена ѕвезда и неколку пати повторил дека му е жал што неговиот тим не победил. Искусниот тренер рекол и дека очекувал дека ќе има малку фудбал кога мечот влегол во самата завршница.

„Неизбежно беше тоа што се случи, да нема вистински фудбал во последните 15 минути. Ја гледав Црвена ѕвезда многу пати, тие се професионалци во ‘крадењето’ време и во паѓањето. Судијата некогаш паѓаше на тие финти. Меѓутоа тоа не беше проблемот, ние не постигнавме гол, а требаше да го направиме тоа“, рекол Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Фирмино со едно око ги крена Ливерпул, Звезда дебитираше со реми (видео)

Роберто Фирмино за малку ќе останеше без око во текот на викендот, но тоа не му пречеше од клупата да биде „џокерот“ на Јирген Клоп за 3:2 победа над фаворизираните Пари-Сен Жермен во најинтересниот меч од првиот ден на новата сезона во Лигата на шампи…

Објавено пред

Роберто Фирмино за малку ќе останеше без око во текот на викендот, но тоа не му пречеше од клупата да биде „џокерот“ на Јирген Клоп за 3:2 победа над фаворизираните Пари-Сен Жермен во најинтересниот меч од првиот ден на новата сезона во Лигата на шампионите. Во истата група Ц, Црвена звезда првиот настап во групната фаза на ЛШ го комплетираше со реми без голови против Наполи.

Даниел Стариџ и Џејмс Милнер од пенал ги поставија домаќините во удобна позиција, пред Томас Муние да им даде надеж на „светците“, за Мбапе да стапи на сцена во финишот на мечот.

Стариџ своето враќање во првиот состав на Ливерпул го искористи во 30-тата минута, откако по додавањето на Енди Робертсон со глава го совлада Алфонс Ареола, а само шест минути подоцна Хуан Бернат го фаулираше Вајналдум и Милнер беше сигурен до белата точка. Муние во 40. минута ја искористи грешката на Робертсон за да го совлада Алисон, и кога изгледаше дека Ливерпул му зеде „скалп“ на фаворитот, Килијан Мбапе се најде на вистинското место во 86. минута.

Сепак, тука беше Роберто Фирмино, кој влезе на 20 минути пред крајот на мечот и во 92. минута го постигна победничкиот гол за „црвените“.

Во Белград пак, големото славје по враќањето на Звезда во европската елита, не беше прославено со победа, откако Наполи се покажа како цврст тим во одбраната и успеа да извлече реми без голови.

Во групата А, Борусија Дортмунд успеа да стигне до победа на гости кај Клуб Бриж благодарение на американскиот талент Кристијан Пулишиќ, кој имаше многу среќа во 85. минута од мечот, додека актуелните шампиони од Лига Европа, Атлетико Мадрид се вратија од гол негатива за 2:1 победа во Монако.

Во најнеатрактивната група Д од ЛШ, Галатасарај стартуваше со 3:0 победа над Локомотив Москва, додека Шалке и Порто одиграа 1:1.

Фото: ЕПА

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Борусија Дортмунд 0:1

Монако – Атлетико Мадрид 1:2

ГРУПА Ц

Ливерпул – Пари Сен-Жермен 3:2

Црвена звезда – Наполи 0:0

ГРУПА Д

Галатасарај – Локомотив Москва 3:0

Шалке – Порто 1:1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде на утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс....

Daily news2 часа

Уставните судии ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на референдумот

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи...

Македонија20 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура21 час

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ22 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија23 часа

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија24 часа

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет24 часа

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа1 ден

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет2 дена

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news2 дена

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија2 дена

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет2 дена

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија2 дена

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Регион2 дена

Тачи: До договор со Србија преку мирна корекција на границите

Заокружувањето на разговорите и постигнувањето конечен договор помеѓу Косово и Србија е неопходно да се случи во брзо време, а...

Свет2 дена

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. Претходно овој тајфун со...

Досие