Контакт

Спорт

Мадридското дерби по вкусот на Барселона (Видео)

Реал и Атлетико ремизираа 1:1 во Мадрилењо дербито што се одигра во рамките на 31.коло во Ла Лига. Двата гола беа постигнати во второто полувреме, а стрелци беа најдобрите во своите тимови Кристијано Роналдо и Антоан Гризман.
Зинедин Зидан комбинираше …

Објавено пред

Реал и Атлетико ремизираа 1:1 во Мадрилењо дербито што се одигра во рамките на 31.коло во Ла Лига. Двата гола беа постигнати во второто полувреме, а стрелци беа најдобрите во своите тимови Кристијано Роналдо и Антоан Гризман.

Зинедин Зидан комбинираше со составот на својата екипа, но и без Иско, Модриќ, Каземиро и Бензема во стартниот тим Реал трга офанзивно и го притисна својот ривал уште од самиот почеток.

Реал во првите 15 минути изведе неколку корнери, но Атлетико добро се бранеше. Бејл се обиде на почетокот, потоа пробаа Ковачиќ и Роналдо, а повторно Бејл. Обидот на Роналдо го одбрани Облак, а на спротивната страна Кејлор Навас спречи гол по ударот на Диего Коста.

Второто полувреме Реал го отвори со гол на Кристијано Роналдо, негов 23.во Ла Лига. Бејл му избега на левата страна на Хуанфран, испрати идеален центаршут, а Португалецот со волеј ја смести зад грбот на Облак.

Атлетико израмни само четири минути подоцна. Витоло тргна во соло акција ја остави топката зад себе на која налета Гризман и беа мака ја смести во голот.

Само две минути подоцна Кејлор Навас спречи целосен пресврт. Костариканецот на неверојатне начин го одбрани ударот на Коке од 12 метри.

По 60.минута темпото на играта целосна падна, јасно беше дека двата тима се задоволни со нерешениот резултат. Атлетико имаше една шанса, која не успеа да ја реализира Кореа, додека Облак во 91.минута го одбрани слободниот удар на Серхио Рамос.

Атлетико остана втор на табелата со 68 бода, четири повеќе од Реал и 11 помалку од лидерот Барселона.

фото: EPA©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леванте на Барди од 2:0 до 2:4 со Валенсија (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Валенсија триумфираа во градското дерби против Леванте во рамки на 16 коло на Ла лига.

Фудбалерите на Леванте, во чии редови значајна улога имаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди потполно доминираа во првото пилувреме, додека на „лилјаците“ им припадна вториот дел.

Марти Роџер го отвори резултатот во 11 минута на мечот, на асистенција токму на Барди. Истиот играч погоди за 2-0 во 20 минута, од белата точка. Пред крајот на полувремето, токму Роџер стрелаше и во сопствената мрежа за резултат 2-1 на паузата.

Во вториот дел, Валенсија заигра поангажирано, па Гамеиро, со два гола за 3 минути донесе комплетен пресврт.

На тоа се придодаде и црвениот картон на играчот на домашниот тим, Фалкон во 74 минута, по што до крајот на мечот Валенсија со голот на Феран Торес во 88 минута стави точка на возбудливиот меч.

Пред тоа, Гранада на свој терен со 3-0 слваше побада против екипата на Алавес.

Стрелци на головите за домашната екипа беа Фернандес во 48, Солдадо во 58 и Ерера во 77 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед докажа дека Манчестер е се уште „ѓаволски“ град (видео)

Објавено пред

Градското дерби на Манчестер му припадна на „ѓаволскиот“ тим. Јунајтед на теренот на Сити славеше победа со 2-1.

Пулените на тренерот Солскјер одиграа одлично прво полувреме, комплетно го изненадија англискиот шампион, а затекнат од изданието на младите фудбалери во црвени дресови беше и Пеп Гвардиола.

По денешниот пораз, заостатокот на „граѓаните“ до Ливерпул е цели 14 бода.

Иако имаше возбудувања на двете страни од самит почеток на мечот, сепак Рашфорд беше стрелец на првиот гол на дербито. Тој погоди во 23 минута од пенал по стартот врз него од страна на Бернардо Силва. Неколку минути претходно токму Рашфорд имаше идеална прилика да го совлада голманот на Сити, но неговиот удар заврши во пречката. Не се чекаше долго до вториот гол. Марсијал во 29 минута доби употреблива топка од Џејмс и стрелеше прецизно во мрежата на Едерсон.

Во текот на мечот, Сити во два наврати бараше судијата да покаже на белата точка во нивна полза, а првиот пат тоа се случи пред крајот на првото полувреме. Фред играше со рака, но судијата не досуди ништо.

Вториот спорен момент беше во 70 минута. Стерлинг беше срушен во казнетиот простор на Јунајтед, но повторно не беше досуден пенал.

Голот за надеж за можен пресврт на Сити беше дело на Отаменди во 85 минута, но до крајот на мечот немаше промена на резултатот.

По овој пораз, Манчестер Сити е на третото место во Премиерлигата со 32 бода, со -14 од Ливерпул и -3 од второпласираниот Лестер.

Јунајтед сега се искачи до петтата позиција на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Од очај до сјај за ПСЖ, пресврт-победа кај Монпелје (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на ПСЖ со победа од 3-1 се враќаат од гостувањето кај Монпелје откако 74 минути имаа заостаток. „Светците“ по пресврт во последните 15 минути успеаја да ја запишат 13-тата победа во Лига 1.

Монпелје до водство дојде во 41 минута, по автоголот на Леандро Паредес. Со тој резултат се отиде на одмор.
Предноста на домаќините беше актуелна се до 72 минута, кога Педро Мендес поради втор жолт картон беше исклучен од игра. Тогаш започна пресвртот.

Само две минути подоцна бразилската ѕвезда Нејмар постигна убав погодок од слободен удар, за израмнување на 1-1.

По само 2 минути ПСЖ со голот на Мбапе дојде до предност од 2-1, а конечните 3-1 за француските шампион беа дело на Мауро Икарди во 81 минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

(Видео) Заев: Делото на Свети Климент Охридски нѐ потсетува трпеливо и мудро да се соочуваме со предизвиците

Премиерот Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската...

Македонија5 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија6 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ8 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија9 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија11 час

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија12 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ13 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет13 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет13 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет13 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија14 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија1 ден

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 ден

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија1 ден

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија1 ден

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија1 ден

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Досие