Контакт

Спорт

Мажиќ: Најмногу се подготвував кога требаше да му судам на Ибрахимовиќ

Милорад Мажиќ со своите помошници ќе го суди финалниот меч во Лигата на шампионите, помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид. За „Мондо“, тој открил некои интересни моменти од богатата кариера како фудбалски судија.
Судијата кој лани го судеше финалето на Купот н…

Објавено пред

Милорад Мажиќ со своите помошници ќе го суди финалниот меч во Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид. За „Мондо“ тој открил некои интересни моменти од богатата кариера како фудбалски судија.

Судијата што лани го судеше финалето на Купот на конфедерациите рекол дека единствен фудбалер за кого посебно се подготвувал е Залтан Ибрахимовиќ.

„Кога станува збор за Златан, тој е играч за кого навистина треба добро да се подготвите пред натпреварот. Не е проблем доколку со некоја своја одлука ќе ја налутите публиката, проблем е доколку против себе го свртите Ибрахимовиќ. Е, тоа не е добро“, рекол Мажиќ.

Финалниот натпревар во Лигата на шампионите ќе се одигра на 26 мај во Киев, Украина.

Мажиќ ќе го суди финалето во Лигата на шампионите©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал Мадрид со среќна „тринаесетка“, Бејл е неочекуваниот херој (видео)

Реал Мадрид сигурно нема да верува во суеверието дека бројот 13 е несреќен, откако „кралскиот клуб“ уште еднаш докажа дека е владетел на Лигата на шампиони, победувајќи го Ливерпул со 3:1 во големиот меч во Киев.
Креатор на победата беше навистина неоч…

Објавено пред

Реал Мадрид сигурно нема да верува во суеверието дека бројот 13 е несреќен, откако „кралскиот клуб“ уште еднаш докажа дека е владетел на Лигата на шампиони, победувајќи го Ливерпул со 3:1 во големиот меч во Киев.

Креатор на победата беше навистина неочекуван – фудбалерот кој речиси цела сезона беше критикуван поради своите чести повреди и слабите игри, Велшанецот Герет Бејл. „Магичниот“ Бејл влезе во игра во 61. минута, а веќе во 64. постигна еден од најубавите голови во историјата на финалињата на ЛШ, за да ја обезбеди големата победа за Реал. Ако тоа не беше доволно во 83. минута Бејл успеа да искористи уште една лоша интервенција на Лорис Кариус за да зголеми на 3:1

Претходно, имаше многу драма и обвинувања за не-фер однос. Клучниот момент за англискиот клуб, секако, дојде во првото полувреме, кога Мохамед Салах, апсолутниот херој на Ливерпул оваа година, мораше да излезе надвор од теренот по незгодната (некои би кажале и не-фер) интервенција на Серхио Рамос. Несреќата ги посака и во „Лос бланкос“, откако Зинедин Зидан мораше да направи замена во 37. минута, кога Карвахал се повреди и на неговото место дојде Начо Фернандез.

Ако првото полувреме донесе израмнета игра и малку вистински шанси за гол, во второто, ситуацијата „експлодираше“. Германскиот голман на Ливерпул, Лорис Кариус му „подари“ гол на Карим Бензема во 51. минута од мечот, во грешка каква што ретко се гледа на големите мечеви.

Ливерпул се понадеваа дека го надминаа овој проблем, откако во 55. минута, одличниот Садио Мане израмни на 1:1.

Тогаш на сцена стапи Бејл. Само три минути откако влезе во игра, на нафрлената топка на Марсело, Бејл постигна фантастичен гол со ножички за да го „убие“ духот во играта на противникот.

Во 83. минута, Бејл стави точка на натпреварот, повторно на „сметка“ на несреќниот Кариус, кој не успеа да го исконтролира неговиот силен удар, и тој заврши во мрежата на Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гонзалес задоволен од своите ракометари

Стратегот на Вардар, човекот кој лани ја донесе европската титула во Скопје, Шпанецот Раул Гонзалес немаше изговори за загубеното полуфинале од Лигата на шампиони против Монпелје, во исто време фалејќи ги своите ракометари со кои во последните четири г…

Објавено пред

Стратегот на Вардар, човекот кој лани ја донесе европската титула во Скопје, Шпанецот Раул Гонзалес немаше изговори за загубеното полуфинале од Лигата на шампиони против Монпелје, во исто време фалејќи ги своите ракометари со кои во последните четири години „тресеа“ во Европа.

„Имавме лош почеток, и иако игравме добро во одбраната, во нападот потфрливме. Противникот имаше одлична одбрана. Монпелје беа подобри во последните одлучувачки минути и тоа е тоа. Моите ракометари беа одлични, поминавме четири години и нема замерки“, вели Гонзалес.

Шпанскиот стратег и Вардар сега го очекува нов дуел со Пари Сен-Жермен, но овојпат за третото место. Ова е последен меч на Гонзалес на челото на Вардар и ќе се судри со својот иден клуб, ПСЖ.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Гонзалес задоволен од своите ракометари

Стратегот на Вардар, човекот кој лани ја донесе европската титула во Скопје, Шпанецот Раул Гонзалес немаше изговори за загубеното полуфинале од Лигата на шампиони против Монпелје, во исто време фалејќи ги своите ракометари со кои во последните четири г…

Објавено пред

Стратегот на Вардар, човекот кој лани ја донесе европската титула во Скопје, Шпанецот Раул Гонзалес немаше изговори за загубеното полуфинале од Лигата на шампиони против Монпелје, во исто време фалејќи ги своите ракометари со кои во последните четири години „тресеа“ во Европа.

„Имавме лош почеток, и иако игравме добро во одбраната, во нападот потфрливме. Противникот имаше одлична одбрана. Монпелје беа подобри во последните одлучувачки минути и тоа е тоа. Моите ракометари беа одлични, поминавме четири години и нема замерки“, вели Гонзалес.

Шпанскиот стратег и Вардар сега го очекува нов дуел со Пари Сен-Жермен, но овојпат за третото место. Ова е последен меч на Гонзалес на челото на Вардар и ќе се судри со својот иден клуб, ПСЖ.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Вести5 часа

Историска победа за правото на абортус во Ирска

Изборни комисии во Ирска денеска ги потврдиле резултатите од изборната анкета по референдумот во Ирска. Резултатите покажуваат голема победа на...

Свет11 час

Лидерите на двете Кореи се сретнаа на границата без претходна најава

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун и лидерот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин изненадно се сретнаа во пограничниот град во...

Македонија12 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара половина влада да поднесе оставка за неспроведување на реформите

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за финансии Драган Тевдовски и за внатрешни...

Надворешна политика15 часа

Владата тврди дека мнозинството е за влез на Македонија во ЕУ, Франција и Холандија подготвиле „нон пејпер“

Мнозинството земји членки на ЕУ го поддржуваат почетокот на преговорите со Македонија, после решавање на спорот со Грција, тврдат од...

Македонија15 часа

Кукаст крст на споменикот на Тито во Куманово, градоначалникот бара да се пронајдат сторителите

Кукаст крст и погрдни зборови синоќа осамнаа на спомен обележјето на споменикот на Јосип Броз Тито на плоштадот во Куманово....

Свет16 часа

(Фото) Нова ерупција – 10.000 метри пепел и чад од вулканот на Хаваите

Официјалните лица истакнуваат дека на Хаваите дошло до уште една ерупција на вулканот Калауеа, пришто се создал облак од чад...

Македонија16 часа

Два земјотреси синоќа во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион синоќа регистрираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите се наоѓаат...

Надворешна политика1 ден

Ладен туш за почеток на преговорите за влез во ЕУ – „нон пејпер“ за Македонија

Макфакс од извори во Брисел дојде до „нон пејпер“ во кој некои земји членки на ЕУ ставаат рампа на почетокот...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Нема конечно решение за името, двете страни ќе продолжат со работа

На средбите во Њујорк не е постигнато конечно решение за спорот со името, но двете страни ќе продолжат со работа...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија1 ден

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија1 ден

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија2 дена

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа2 дена

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести2 дена

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести2 дена

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија2 дена

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија2 дена

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија2 дена

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет2 дена

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Досие