Контакт

Спорт

Македонија ги доби Грција, Турција и Исланд!

Македонија ќе игра во група со Грција, Турција и Исланд во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, ждрепка со која можеме да бидеме задоволни, и која секако ќе предизвика интерес поради двомечот со грчката репрезентација.
Македонија првп…

Објавено пред

Македонија ќе игра во група со Грција, Турција и Исланд во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, ждрепка со која можеме да бидеме задоволни и која секако ќе предизвика интерес поради двомечот со грчката репрезентација.

Македонија првпат беше носител во една ждрепка за квалификациите за ЕП, а помогна и тоа што ЕХФ реши од следното ЕП да има 24 учесници.

За учество на ЕП ќе биде потребен пласман на едно од првите две места, а и три третопласирани репрезентации одат на шампионатот. Шпанија, Австрија, Шведска и Норвешка се директно пласирани. Квалификациите почнуваат во октомври.

ЕП 2020 КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА 1: Израел, Полска, Германија, Косово

ГРУПА 2: Швајцарија, Србија, Хрватска, Белгија

ГРУПА  3: Турција, Исланд, Македонија, Грција

ГРУПА  4: Летонија, Холандија, Словенија, Естонија

ГРУПА 5: Босна и Херцеговина, Чешка, Белорусија, Финска

ГРУПА 6: Литванија, Португалија, Франција, Романија

ГРУПА 7: Словачка, Русија, Унгарија, Италија,

ГРУПА 8: Украина, Црна Гора, Данска, Ф. Острови

Спорт

Лига Европа: Арсенал оди во Атина, Јунајтед против Бриж

Објавено пред

УЕФА со ждрепка ги одреди двојките за 1/16 финалето во Лига Европа. Во оваа фаза се приклучија и осум екипи од Лигата на шампионите, а барем на хартија најпрвилечни двојки се Баер Леверкузен-Порто и Олимпијакос-Арсенал.

Добра ждрепка имаа Интер и Манчестер Јунајтед, како и минатосезонскиот полу-финалист во Лигата на шампионите Ајакс.

Вулверхемптон-Еспањол
Спортинг Лисабон-Басахшекир
Хетфе-Ајакс
Баер Леверкузен-Порто
Копенхаген-Селтик
АПОЕЛ-Базел
Клуж-Севилја
Олимпијакос-Арсенал
АЗ Алкмар-ЛАСК Линц
Клуб Бриж-Манчестер Јунајтед
Лудогорец-Интер
Ајнтрахт-Салцбург
Шахтјор-Бенфика
Волфсбург-Малме
Рома-Гент
Глазгов Ренџерс-Брага

Натпреварите од оваа фаза во Лига Европа на програмата се на 20 и 27 февруари наредната година.

Финалето ќе се одигра на 27 мај на стадионот во Гдањск, Полска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал против Манчестер сити, Атлетико го чека Ливерпул

Објавено пред

Шпанско-англискиот дуели Реал-Манчестер сити и Атлетико Мадрид-Ливерпул се најпривлечните дуели во осмина-финалето во Лигата на шампионите. Попладневната ждрепка во Нион ги спои финалистите од 2012 година Челси и Баерн.

Сезонава македонски репрезента во Лигата на шампионите е Елиф Елмас. Наполи чии дрес го носи Елмас во осмина-финалето доби исклучително тежок ривал во шпанскиот првак Барселона.

Осмина-финални двојки:

Борусија Дортмунд-Пари Сен Жермен
Реал Мадрид-Манчестер сити
Аталанта-Валенсија
Атлетико Мадрид-Ливерпул
Челси-Баерн Минхен
Олимпик Лион-Јувентус
Тотенхем-Лајпциг
Наполи-Барселона

Првите осмина-финални натпревари ќе се играат на 18 и 19, односно на 25 и 26 февруари 2020 година. Реваншите ќе бидат на програмата на 10 и 11, односно на 17 и 18 март 2020 година.

На 20 март 2020 ќе биде извршена ждрепката за четврт-финалето и полу-финалето.

Четврт-финалните натпревари на програмата ќе бидат на 7 и 8 април, а реваншите на 14 и 15 април 2020 година. Полу-финалните дуели ќе се играат на 28 и 29 април, а реваншите на 5 и 6 мај наредната година.

Финалето ќе се игра на 30 мај во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меѓународниот турнир во забрзан шах „Алкалоид 2019“ со рекорден број учесници

Објавено пред

Традиционалниот отворен меѓународен турнир во забрзан шах (популарно рапид) „Алкалоид 2019“ оваа година со нов рекорден број од 168 учесници од шест држави, од кои 32 со меѓународни титули, а покрај нив и голем број шахисти аматери и вљубеници во оваа игра.

Со освоени осум поени (седум победи и две реми) на врвот на турнирската табела се најдоа двајца велемајстори. По дополнителниот критериум, првото место му припадна на македонскиот репрезентативец ВМ Кирил Георгиев, а второто на ВМ Бобан Богосављевиќ од Србија. Зад нив следува група од 6 шахисти со по 7 поени (од 9 партии), која ја предводеа членовите на ШК Алкалоид, ИМ Филип Панчевски, ИМ Дејан Стојановски и ФМ Тони Лазов, потоа ВМ Горан Тодоровиќ од Србија, ИМ Никола Николовски (ШК Гамбит Асеко) и ФМ Марио Ливаја од Србија.

На турнирот зедоа учество и 39 јуниори до 18 години, од кои особено се истакнаа 14-годишните Стојан Велкоски од ШК Алкалоид и Ташев Александар од Бугарија со освоени 6 поени.

Најуспешна шахистка беше македонската репрезентативка и членка на ШК Алкалоид, ФИДЕ-мајсторот Моника Стојковска, со 5 поени.

Турнирот, кој се одржува осма година по ред, помина во беспрекорна организација, препознатливата позитивна фер атмосфера, со признак на шаховски празник, кој ги следи настаните во организација на ШК Алкалоид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Ременски по увидот: На ниту еден документ од доказите немам ставено потпис

Пратеничката Фросина Ременски по повеќе од три и пол часа заврши со увид во доказниот материјал. Таа не сакаше да...

Македонија1 час

Ексминистерот Ацо Спасеновски нелегално исплатил над 7,3 милиони денари на фирма за мониторинг и истражувања

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ацо Спасеновски, е осомничен дека со лажни извештаи за мониторинг овозможил исплата на...

Македонија2 часа

Општина Ѓорче Петров им забрани на наставниците да користат мобилни телефони

Општина Ѓорче Петров донесе забрана за користење мобилни телефони од страна на наставниците за време на наставата во основните училишта...

Топ3 часа

Прегазен пешак во Илинден

Дваесет и едногодишно момче со автомобил удрило во 79-годишен пешак, кој починал на местото на несреќата. Според информациите на полицијата,...

Македонија3 часа

(Видео) Јасна Мандиќ од куќен притвор донесена на распит во Обвинителството

Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, соработничката на Бојан Јовановски, од куќен притвор со полициска придружба беше спроведена во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија5 часа

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детаљниот урбанистичкиот план, кој, како што велат, може да...

Свет5 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет6 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет6 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија18 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ22 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија23 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Досие