Контакт

Спорт

Македонија на Европско! Историски успех на фудбалерите

Објавено пред

Македонија првпат во историјата ќе игра на едно големо фудбалско натпреварување, остварувајќи го сонот на илјадници фудбалски навивачи, откако во баражот за квалификациите за Европското првенство во 2021 на гости стигна до храбра победа од 1:0 над Грузија, благодарение на вечниот Горан Пандев, кој уште еднаш покажа дека е класа играч.

Со овој успех е исполнет историскиот сон на сите фудбалери кои го носеле црвено-жолтиот дрес и мора да му се честита на селекторот Игор Ангеловски, кој состави тим со мешавина на искуство и младост кој  следниот јуни, се надеваме со публика на трибините ќе се бори на Европското првенство во пресметките со силните репрезентации на Холандија, Австрија и Украина.

Дуелот во Тбилиси, каде што Грузија немаше пораз во 13 меча, започна со едно тесно, тешко за гледање прво полувреме, во кое домаќините ја имаа иницијативата, но најдобрата шанса ја имаше токму Пандев во 35-тата минута, кога само реакцијата на грузискиот голман спречи гол.

Во второто полувреме, клучниот момент дојде во 56. минута, кога триото на фудбалери кои настапуваат во италијанската Серија А го покажа својот квалитетот. Фантастичниот Елиф Елмас беше креатор и со совршена акција со Илија Несторовски му асистираа на Горан Пандев, кој покажа дека е мајстор на фудбалската игра постигнувајќи прекрасен гол.

По ова, иницијативата на македонската репрезентација резултираше со уште неколку убави шанси, во кои пропуштивме да ја осигураме победата и во исто време да го кренеме притисокот на навивачите пред ТВ-екраните, кои на крајот сепак, имаа шанса да искусат еден историски момент.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ливерпул без Алкантара до крајот на годината

Објавено пред

Фудбалерот на Ливерпул, Тијаго Алкантара, нема да му биде на располагање на својот тренер Јирген Клоп до крајот на годината. Самиот Клоп потврдил дека Шпанецот ќе се врати во тимот на почетокот на 2021 година.

Тијаго Алкантара, кој во летниот преоден рок од Баерн Минхен се пресели во Ливерпул, пред еден месец го повреди коленото.

Ливерпул, вечерва во Лигата на шампионите ќе го пречека Ајакс. Покрај Алкантара, дуелот ќе го пропуштат и Џејмс Милнер, кој се повреди во саботата против Брајтон, односно голманот Алисон Бекер, кој бил позитивен на коронавирусот.

Од претходно е познато дела подолга пауза ги очекува Вирџил Ван Дајк и Џо Гомез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Артета: Знам дека еден ден ќе добијам отказ

Објавено пред

Арсенал го бележи најлошиот старт во сезоната во последните 39 години. Во неделата тимот кој што го предводи Микел Артета, го загуби третиот меч по ред на домашен терен. По Лестер и Астон Вила, бодовите од Лондон ги однесоа и фудбалерите на Вулверхемптон.

Кога на тимот не му оди добро, вината најпрвин се бара кај тренерот, потоа кај играчите и клупските челници.

„Кога решив да станам тренер знаев дека еден ден ќе добијам отказ или дека ќе го напуштам клубот, но во моментов не знам кога тоа ќе се случи. Во оваа работа тоа е нормално, само што јас не знам кога тоа ќе се случи“, рекол Артета.

„Единствената грижа во моментов ми е како да го извлечам максимумот од моите играчи“.

Арсенал в четврток ќе го пречека Рапид од Виена, во Лига Европа, а потоа ќе гостува кај Тотенхем во Премиер лигата.

Во првите десет рунди, во Премиер лигата, Арсенал имаат освоено само 13 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чеканите“ драматично преку Вила до петтото место на табелата

Објавено пред

Вест хем на Дејвид Мојс успеа да се искачи на петтото место на табелата во Премиер лигата, откако во еден драматичен меч ги победија Астон вила со 2:1, бидејќи гостите прво утнаа пенал за израмнување, а потоа им беше поништен гол во 92. минута поради офсајд.

Анџело Огбона уште во втората минута ги донесе „чеканите“ во водство, но на полувреме се отиде со нерешен резултат, откако во 25. минута, Џек Грилиш постигна прекрасен гол, уште еднаш покажувајќи дека ја игра најдобрата сезона во кариерата.

По помалку од 30 секунди од второто полувреме, Вест хем повторно дојдоа во водство, овојпат преку Боуен, пред гостите да имаат шанса да извлечат реми со пеналот во 74. минута, во кој Оли Воткинс ја погоди пречката. Драмата не заврши тука – во 92. минута Воткинс убаво го најде Мат Таргет кој ја смести топката зад грбот на Лукаш Фабијански, меѓутоа голот беше поништен поради офсајд.

Вест хем сега се петти со 17 поени, четири помалку од лидерите Тотенхем и Ливерпул, додека Вила  се на 10. место со 15 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Си-Ен-Ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-Ен-Ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет24 минути

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар, Хери...

Свет49 минути

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Свет58 минути

Земјотрес со јачина од 6,2 степени на границата меѓу Чиле и Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле. Како што соопшти...

Македонија1 час

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија9 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет12 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион13 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија14 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет14 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет15 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија19 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија19 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа20 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија20 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија20 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија21 час

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет22 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија22 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија22 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Досие