Контакт

Спорт

Македонија ја заврши „домашната“ со Лихтенштајн, сега следува ерменскиот тест (галерија)

Фудбалската репрезентација на Македонија стигна до убедлива 4:1 победа над аутсајдерот Лихтенштајн за да се зацврсти на првото место во групата 4 во Лига Д од новото натпреварување на УЕФА, Лига на нации, со идеален старт од три победи во три меча.
По …

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија стигна до убедлива 4:1 победа над аутсајдерот Лихтенштајн за да се зацврсти на првото место во групата 4 во Лига Д од новото натпреварување на УЕФА, Лига на нации, со идеален старт од три победи во три меча.

По двата триумфи над Гибралтар и Ерменија, со триумфот над Лихтенштајн, Македонија има 9 поени на првото место на табелата, додека останатите три тима имаат по 3 поени. Сега за избраниците на селекторот Игор Ангеловски следува вистинскиот тест, гостувањето кај Ерменците, кои се лути по шокантниот пораз од Гибралтар дома и сигурно ќе сакат одмазда против Македонија. Мечот е на распоред во Ереван веќе во вторник.

Против Лихтенштајн работата ја завршивме во првото полувреме, откако Александар Трајковски постигна два гола на асистенција на капитенот Горан Пандев, кој исто така се запиша во листата на стрелците за убедливи 3:0. Лихтенштајн успеа да намали на 3:1 веднаш по голот на Пандев, пред Езѓан Алиоски во 67. минута да зголеми на 4:1.

ЛИГА Д, ГРУПА 4

Македонија – Лихтенштајн 4:1

Ерменија – Гибралтар 0:1

Табела: 1.Македонија 9, 2.Лихтенштајн 3, 3.Ерменија 3, 4.Гибралтар 3

Фото: ЕПА

Гибралтар ја „урниса“ Ерменија, отворен патот до првото место за Македонија (видео)

Спорт

Роналдо со Јувентус гостува „Олд Трафорд“

Вечерва продолжуваат возбудувањата во фудбалската Лига на шампиони. Централен настан, вечерва, ќе биде дуелот помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, односно настапот на Кристијано Роналдо против својот поранешен тим.
Јунајтед и Јувентус, вечерва од 21 ч…

Објавено пред

Вечерва продолжуваат возбудувањата во фудбалската Лига на шампиони. Централен настан, вечерва, ќе биде дуелот помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, односно настапот на Кристијано Роналдо против својот поранешен тим.

Јунајтед и Јувентус, вечерва од 21 часот, ќе играат во рамките на третото коло во Х-групата. Јасно е дека Јувентус, пред дуелот на титаните, е во подобра форма, меѓутоа тимот на Масимилијано Алегри, во саботата, ги загуби првите два бода од почетокот на сезоната, откако одигра само 1:1 против Џенова.

Манчестер јунајтед се мачи од стартот на новата сезона, тимот на Жозе Мурињо игра променливо, а викендов секунди го делеа од победа во дербито против Челси.

Кристијано Роналдо втор пат се враќа на „Олд Трафорд“. Пред четири и пол години како играч на Реал победи 2:1.

Во истата ова група од 18:55 часот својот натпревар ќе го започнат Јанг Бојс и Валенсија. Во овој термин, но во Е-групата, во Атина, АЕК ќе го пречека Баерн Минхен.

Од 21 часот, во Е-групата Ајакас ќе ја пречека Бенфика, во Ф-групата Манчестер сити гостува кај Шахтјор, а Хофенхајм ќе го пречека Олимпик Лион, а во Г-групата фаворитите кои се во криза имаат императив да победата. Реал за противник ќе го има тимот на Викторија од Плзен, а Рома ќе се сретне со ЦСКА Москва.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо со Јувентус гостува „Олд Трафорд“

Вечерва продолжуваат возбудувањата во фудбалската Лига на шампиони. Централен настан, вечерва, ќе биде дуелот помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, односно настапот на Кристијано Роналдо против својот поранешен тим.
Јунајтед и Јувентус, вечерва од 21 ч…

Објавено пред

Вечерва продолжуваат возбудувањата во фудбалската Лига на шампиони. Централен настан, вечерва, ќе биде дуелот помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, односно настапот на Кристијано Роналдо против својот поранешен тим.

Јунајтед и Јувентус, вечерва од 21 часот, ќе играат во рамките на третото коло во Х-групата. Јасно е дека Јувентус, пред дуелот на титаните, е во подобра форма, меѓутоа тимот на Масимилијано Алегри, во саботата, ги загуби првите два бода од почетокот на сезоната, откако одигра само 1:1 против Џенова.

Манчестер јунајтед се мачи од стартот на новата сезона, тимот на Жозе Мурињо игра променливо, а викендов секунди го делеа од победа во дербито против Челси.

Кристијано Роналдо втор пат се враќа на „Олд Трафорд“. Пред четири и пол години како играч на Реал победи 2:1.

Во истата ова група од 18:55 часот својот натпревар ќе го започнат Јанг Бојс и Валенсија. Во овој термин, но во Е-групата, во Атина, АЕК ќе го пречека Баерн Минхен.

Од 21 часот, во Е-групата Ајакас ќе ја пречека Бенфика, во Ф-групата Манчестер сити гостува кај Шахтјор, а Хофенхајм ќе го пречека Олимпик Лион, а во Г-групата фаворитите кои се во криза имаат императив да победата. Реал за противник ќе го има тимот на Викторија од Плзен, а Рома ќе се сретне со ЦСКА Москва.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов пораз на ЛА Лејкерс (Видео)

Кошаркарите на ЛА Лејкерс се уште се без победа од почетокот на сезоната. Лејкерс имаат три порази, откако изминатата нов, по продолжението, беа поразени од Сан Антпнио 142:143.
Леброн Џејмс, погоди тројка за продолжение, мечот го заврши со 32 поени, о…

Објавено пред

Кошаркарите на ЛА Лејкерс се уште се без победа од почетокот на сезоната. Лејкерс имаат три порази, откако изминатата нов, по продолжението, беа поразени од Сан Антпнио 142:143.

Леброн Џејмс, погоди тројка за продолжение, мечот го заврши со 32 поени, осум скока и 14 асистенции, а Кајл Кузма со 37 коша беше најефикасен на мечот, меѓутоа ниту тоа не беше доволно Лејкерс да тргнат од „мртвата точка“.

Пети Милс на седум секунди до крајот ги постави конечните 143:142. Ламаркус Олдриџ беше најефикасен кај Сан Антонио со 37 поени, а Демар Дерозан уфрли 32 поени.

Голден стејт Вориорс по поразот од Денвер Нагетс, успеаја лесно да се справат со Феникс Санс 123:103. Актуелните шампиони на полувремто имаа предност од 23 поени. Стеф Кари постигна 29, а Кевин Дуент 22 коша за победникот, додека Девин Букер со 28 и Ти-Џеј Ворен со 27 се истакнаа кај Феникс.

Лука Дончиќодигра уште еден добар натпревар. Во победата на Далас над Чикаго 115:109, тој имаше учинок од 19 поени и шест асистенции. Зак Левин со 34 поени беше најпрецизен кај Чикаго.

Резултати:

Бостон-Орландо 90:93
Торонто-Шарлот 127:106
Милвоки-Њујорк 124:113
Минесота-Мајами101:91
Јута-Мемфис 84:92
Порталнд-Вашингтон 124:125

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Заев: Учиме од историјата, чекориме силно и храбро кон иднината

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, им го честита на граѓаните празникот „Ден на македонската револуционерна борба –...

Македонија12 минути

Софија Куновска: И мене ме разреши СДСМ зашто реагирав дека слават во барокниот театар

Немаше да го напишам овој текст ако не почуствував дека сега е моментот да бидеме искрени до крај ако навистина...

Свет1 час

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет1 час

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Свет2 часа

Експлозивна направа најдена во близина на домот на Сорос

На адреса во близина на домот на американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос, во поштенското сандаче бил пронајден експлозив, поради...

Македонија11 час

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија14 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија17 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија17 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија18 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија19 часа

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија20 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија22 часа

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија23 часа

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток1 ден

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток1 ден

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет1 ден

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет1 ден

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Македонија1 ден

Кривична пријава за загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку социјалната мрежа „Фејсбук“  

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно...

Македонија1 ден

Метју Палмер во посета на Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за преспанскиот...

Досие