Контакт

Спорт

Манчестер сити ќе добие забрана за трансфери

Пеп Гвардиола најави дека клубот ќе биде активен на трансфер пазарот, во летниот преоден рок, но Манчестер сити може да остане без планираните засилувања доколку Меѓународниот спортски суд (ЦАС) пресуди во корист на аргентинскиот фудбалски клуб Велез С…

Објавено пред

Пеп Гвардиола најави дека клубот ќе биде активен на трансфер-пазарот во летниот преоден рок, но Манчестер сити може да остане без планираните засилувања доколку Меѓународниот спортски суд (ЦАС) пресуди во корист на аргентинскиот фудбалски клуб Велез Сарсфилд.

Велес се жалел кај ФИФА дека Манчестер сити незаконски контактирал малолетен фудбалер што бил дел од младинските категории на клубот. Сити најпрвин стапил во контакт со тогаш 15-годишниот Бенџамин Гаре, а кога фудбалерот наполнил 16 години, Манчестер сити потпишал договор со него.

Гаре сега е дел од тимот на Сити за играчи до 23 години, а на „Етихад“ пристигнал во јуни 2016 година.

И покрај тоа што Велез Сарсфилд поднесе жалба до ФИФА, од Светката фудбалска федерација го одобриле трансферот. Аргентинците сега одат чекор подалеку, го тужат Манчестер сити пред Меѓународниот спортски суд. Тие тврдат дека правилото на ФИФА дека играчите до 18-годишна возраст може да ги менуваат клубовите важи само за Европа, а не и за Јужна Америка.

Според правните експерти, Велез има големи шанси да го добие спорот, а ЦАС одлуката треба да ја донесе во наредните седум дена.

Доколку Велес Сарсфилд го добие случајот, тогаш Манчестер сити ќе биде казнет со забрана на трансфери во овој и веројатно во наредниот зимски преоден рок.

Сити не би бил првиот клуб што би добил ваква казна. Поради кршењето на ова правило, Барселона доби забрана за трансфери во два преодни рока во 2015 година и глоба од 330.000 евра. Две години подоцна забрана за трансфери во два преодни рока и глоба од 500.000 евра доби Атлетико Мадрид, а Реал во истиот период како и Атлетико беше казнет со глоба 250.000 евра и забрана за трансфери во зимскиот преоден рок во 2017 година.

Спорт

Да се биде или не за Ливерпул

Објавено пред

Вечерва во групите Е, Ф, Г и Х ќе се одигра последното коло во Лигата на шампионите. Познато е дека од оваа половина пласман во осмина-финалето веќе обезбедија Барселона и Лајпциг.

Европскиот првак Ливерпул неочекувано во последното коло ќе ја решава својата судбина во Лигата на шампионите. „Црвените“ гостуваат во Салцбург и со евентуален пораз ќе ја завршат сезоната во елитата.

„Знаеме дека ова за нас е финале. Секогаш одиме по потешкиот пат. Навикнати сме на вакви работи. Знаеме дека Салцбург ќе дадат се од себе за да не победат. Нив само победа ги носи во осмина-финалето. Ние сме лудо амбициозни, ќе се бориме. Ова за нас е најважниот меч од почетокот на сезоната“, рекол менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп.

Во оваа група на Наполи му е потребен бод против Генк за да обезбеди осмина-финале. Победа или нерешено ги носи во нокаут-рундата и Ливерпул. Во случај на пораз Ливерпул ќе испадне, а во осмина-финалето ќе оди Салцбург.

Барселона е сигурна во својата група, поради што против Интер ќе игра без најголемите ѕвезди. Победа ги носи Интер понатаму бидејќи имаат подобар меѓусебен скор од Борусија.

Лајпциг од Г-групата се веќе во осмина-финалето, а вториот патник од групата ќе биде Зенит или Лион. Русите со победа во Лисабон над Бенфика ќе бидат осмина-финалисти.

Три екипи се во трка по двете места во Г-групата. Челси на хартија имаат најлесен противник. „Сините“ само треба да победата против Лил и ќе бидат сигурни осмина-финалисти. Ајакс ќе ја пречека Валенсија и со бод ќе си обезбеди пласман меѓу најдобрите 16 екипи во Европа.

Група Е:

Салцбург-Ливерпул
Наполи-Генк

Табела: Ливерпул 10, Наполи 9, Салцбург 7, Генк 1

Група Ф:

Интер-Барселона
Борусија Дортмунд-Славија Прага

Табела: Барселона 11, Интер 7, Борусија 7, Славија 2

Група Г:

Лион-Лајпциг
Бенфика-Зенит

Табела: Лајпциг 10, Зенит 7, Лион 7, Бенфика 4

Група Х:

Ајакс-Валенсија
Челси-Лил

Табела: Ајакс 10, Валенсија 8, Челси 8, Лил 1

Натпреварите во Е-групата ќе започнат во 18.55 часот. Во останатите три групи мечевите ќе стартуваат во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бјелица со звукот на сирената го замолкна Хјустон (Видео)

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Немања Бјелица со звукот на сирената им донесе победа на Сакраменто Кингс во Хјустон. Мечот во Тексас заврши со победа на Кингс 119:118.

Со оваа победа Сакраменто ја прекинаа низата од десет порази кога играат во Хјустон, а која започна во 2013 година.

Одличниот меч што го одиграа Хјустон и Сакраменто беше решен во исклучително незивесна завршница. При резултат 113:113, Мелемор погоди тројка за Хјустон, а веќе во наредниот напад израмни Хилд.

Во последната секунда Вестбрук погоди за нова предност на Хјустон, а по тајм-аутот на Лук Волтон топката дојде до Бјелица кој погоди тројка со звукот на сирената и на Кингс им ја донесе десеттата понеда оваа сеозна.

Бјелица мечот го заврши со 17 поени, пет скока, четири асистенции и три украдени топки, неговиот сонародник Богдан Богдановиќ уфрли 13 поени. Најефикасен кај Сакраенто беше Бади илд со 26 поени, четири скока и шест асистенции.

Хјустон го предводеа Расел Вестбрук со 34 поени, односно Џејмс Харден со 27 поени 10 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал мора да продаде играчи за 200 милиони евра

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид до крајот на сезоната ќе мора да заработи 200 милиони евра од трансфери на фудбалери, во спротивно ризикува да биде казнет од Ла Лига и УЕФА, тврди „Марка“.

Во Реал минатото лето пристигнаа неколку скапи засилувања како Еден Азар, Фрелан Менди, Милитиао, Лука Јовиќ и Родриго.

Клубот го напушѓтија Маркос Љоренте, Кејлор Навас, Матео Ковачиќ, Тео Ернандез, но нивните трансфери не можат да го покријат минусот настанат од купувањето на трансфер пазарот.

Реал многу повеќе потрошија поради што о крајот на сезоната ќе мора да продаде играчи во вредност од 200 милиони евра за да го испочитува финансискиот ферплеј на УЕФА.

Најмногу пари Реал може да заработи од продажбите на Герет Бејл и Хамес Родригез чие заминување во јануарскиот преоден рок е повеќе од извесно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше се

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет”, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија32 минути

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработен во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус”, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија35 минути

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерка за одбрана Радмила Шекеринска оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија51 минута

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева го почна сведочењето за случајот “Рекет”. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет2 часа

Ардерн: Има прашања кои мора да бидат одговорени, размерите на трагедијава се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн истакна дека има прашања кои мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет2 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет2 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет3 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија14 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион18 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ19 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија19 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија23 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион23 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт24 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија1 ден

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет1 ден

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет1 ден

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Досие