Контакт

Спорт

Манчини го „исклучи“ Балотели од составот за Португалија

Италијанскиот напаѓач Марио Балотели, по огромниот број на критики за неговата игра при 1:1 ремито со Полска во петокот, воопшто не е во составот на Роберто Манчини за дуелот на Италија против Португалија вечерва.
Името на напаѓачот на Ница не беше на …

Објавено пред

Италијанскиот напаѓач Марио Балотели, по огромниот број на критики за неговата игра при 1:1 ремито со Полска во петокот, воопшто не е во составот на Роберто Манчини за дуелот на Италија против Португалија вечерва.

Името на напаѓачот на Ница не беше на списокот на 23 фудбалери кои се достапни на Манчини за дуелот на „Естадио да луж“ по големата дискусија во Италија дали Балотели воопшто беше физички подготвен за мечот со Полска. Тоа беше негов прв меч од сезоната по цело лето преговори за трансфер, кои завршија со негово останување во Ница.

Неговиот агент, Мино Рајола влезе во конфликт со поранешниот тренер на Милан, Ариго Саки, кој го критикуваше Балотели и посочи дека тој воопшто не треба да биде дел од италијанската репрезентација. На критиките се приклучи и поранешниот полски напаѓач Збигњев Бониек, кој изјави дека е непрофесионално таков фудбалер да биде дел од било кој состав.

„Негова вина е ако тој не е подготвен. Професионален фудбалер не смее да се покаже во таква форма, во која е бескорисен за сите“, изјави Бониек.

Фото: ЕПА

Рајола контра Ариго Саки: Тој нема ниту интелигенција, ниту класа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Топчиите“ со втора победа во ПЛ, падна и дефанзивниот Барнли (видео)

Објавено пред

Лондонски Арсенал е првата екипа во оваа сезона во Премиерлигата која стигна до втората победа, во второто коло. На „Емирати“ во Лондон предмалку „топчиите“ го совладаа со 2-1 тимот на Барнли му кој пружи силен отпор на фаворитот.

Иако резултатот не го покажува тоа, домашната екипа беше таа која доминираше на мечот, па трите нови бода се чини заслужено одат на нивното конто. Гостите во сите 90 минути беа фокусирани на одбраната, а од една единствена ветувачка акција успеаја да израмнат.

Најпрво Арсенал поведе со 1-0 со голот на Лаказет во 13 минута. Барнли до крајот на полувремето успеа со голот на Барнс да стигне до 1-1.

Во вториот дел гостинскиот голман одлично го чуваше својот гол, но беше немоќен во 64 минута кога Обамејанг со својот втор гол сезонава на прекрасен начин донесе водство кое се испостави дека е доволно за нови три бода.

Тренерот на Арсенал, Емери во стартниот состав ги стави Давид Луис, кој на последниот ден од преодниот рок дојде од Челси и Себаљос, големото засилување од Реал Мадрид.

Најскапото засилување сезонава на „топчиите“, Пепе мечот го проследи од клупата за резерви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сан Антонио ја повлекува „деветката“ на Тони Паркер

Објавено пред

И третиот член на легендарната „голема тројка“ на Сан Антонио Спарс заминува во вечност. Спарси објавија дека на 11 декември годинава на мечот против Мемфис ќе го повлечат бројот 9 на францускиот кошаркарски ас, Тони Паркер.

Паркер летово ја заврши кариерата, па ќе стане десеттиот играч на Сан Антонио чиј дрес ќе се наоѓа под покривот на нивната сала, заедно со Тим Данкан, Ману Џинобили, Брус Бовен и Дејвид Робинсон. Сите учествуваа во освојувањето на петте титули во НБА лигата, а само Данкан беше дел од сите шампионски екипи од 1999 до 2014 година.

Францускиот кошаркар во Сан Антонио стигна во 2001 година, избран како 28 пик на драфтот. Освои 4 титули шампион и беше избран за МВА во 2007 година. Шестпати учествувал на Ол-стар натпреварите, трипати беше избран како член на третата петорка во лигата.

Кај Спарси мина 17 години и секогаш обезбедуваше плеј-оф со тимот. Последната сезона во НБА ја одигра за Шарлот Хорнетс.

Со Франција освои 4 медали на европските првенства, меѓу кои и златото во Словенија, во 2013 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ќе стане ли третиот голман на Ливерпул најстариот дебитант во ПЛ?

Објавено пред

Ливерпул денеска го игра мечот од второто коло во Премиерлигата. Европскиот шампион на стадионот „Сент Мери“ му гостува на Саутемптон, а на голот на „црвените“ можно е да се појави 35-годишниот голман, Енди Лонерган кој никогаш досега не бранел во најсилната англиска лига.

Доколку Лонерган застане меѓу стативите, тој со 35 години и 302 дена ќе стане најстариот Англичанец кој дебитирал во Премиерлигата.

Првиот голман на тимот, Алисон Бекер се повреди во првото коло против Норич на „Енфилд“, а вториот голман, Шпанецот Адријан го повреди неодговорен навивач при славјето за освоениот Суперкуп на УЕФА во Истанбул, во средата.

Лонерган целата кариера ја помина бранејќи во нисколигаши, најмногу во Чемпионшип, а Ливерпул го доведе во своите редови на американската турнеја, како трета опција на голот.

Лонерган професионалната кариера ја започна во 2000 година во Престон НортЕнди, каде се задржа цели 11 години. Има брането и за Лидс, Болтон, Фулам, Вулверхемптон и Мидлборо, но само додека овие тимови се натпреварувале во втората по ранг англиска лига.

Во кариерата има 362 натпревари од кои 337 во Чемпионшип.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион4 часа

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ5 часа

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет5 часа

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет7 часа

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет7 часа

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура7 часа

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија8 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија9 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија23 часа

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ1 ден

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија1 ден

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ1 ден

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија1 ден

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет1 ден

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет1 ден

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа1 ден

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион2 дена

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа2 дена

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет2 дена

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Досие