Контакт

Спорт

Маркос Алонсо го продолжи договорот со Челси

Шпанскиот репрезентативец Маркос Алонсо, во средата, потпишал нов договор со Челси, објави клубот на своите страници на социјалните мрежи. Алонсо го продолжил договорот со „сините“ до 2023 година.
„Среќен сум што сум тука и што ќе продолжам да играм за…

Објавено пред

Шпанскиот репрезентативец Маркос Алонсо во средата потпиша нов договор со Челси, објави клубот на своите страници на социјалните мрежи. Алонсо го продолжи договорот со „сините“ до 2023 година.

„Среќен сум што сум тука и што ќе продолжам да играм за еден од најдобрите тимови во светот. Зад мене се две добри сезони во Челси. Се надевам дека такви ќе бидат и оние што ми претстојат“, рекол Шпанецот.

Маркос Алонсо има 27 години, во Челси дојде од Фиорентина, а досега има одиграно 92 натпревара, на кои постигна 15 гола.

Во кариерата има настапувано и за Болтон, односно Сандерленд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лазаров со пет гола, Нант со тежок домашен пораз, Целје му „врати“ на Загреб

Нант ниту во домашниот реванш не успеа да го победи Мотор Запорожје, откако загуби на домашен терен со 23:27 во меч во кој македонскиот капитен даде пет гола. Со овој пораз, Нант си ги влоши шансите за пласман на Фајнал фор и во моментов е на третото м…

Објавено пред

Нант ниту во домашниот реванш не успеа да го победи Мотор Запорожје, откако загуби на домашен терен со 23:27 во меч во кој македонскиот капитен даде пет гола. Со овој пораз, Нант си ги влоши шансите за пласман на Фајнал фор и во моментов е на третото место во групата Б со 7 поени, 5 помалку од лидерот Пари Сен-Жермен.

Една недела откако на гости одиграа 30:30 против Мотор, во Нант домашниот тим имаше предност на полувреме (13:12), пред во клучните моменти гостите да направат предност која не ја пропуштија. Никола Клер беше најефикасен за Нант со шест гола, Лазаров имаше пет (од кои два од пенал), додека за гостите Литванецот Аиденас Маласинскас беше во фантастична форма со осум гола.

Слатка одмазда пак имаа во тимот на Целје, откако со 30:21 го „прегазија“ ППД Загреб праќајќи го клубот на Лино Червар на последното место во групата А. Сегед дозволи Скјерн да извлече реми (33:33) во Унгарија, додека Татран Прешов стигна до драматична 29:30 победа на гостувањето во Данска кај Бјеринбро/Силкеборг.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 7.КОЛО

Бјерингбро/Силкеборг – Татран Прешов 29:30 (17:14)

Целје – ППД Загреб 30:21 (10:9)

Нант – Мотор Запорожје 23:27 (13:12)

Пик Сегед – Скјерн  33:33 (14:15)

Прикажи повеќе...

Спорт

Климов со шокантна победа во Висла! (видео)

Русинот Евгениј Климов е изненадувачки победник на првото индивидуално натпреварување во новата сезона од Светскиот куп во скијачки скокови, откако беше најдобар во двете серии во полска Висла, потврдувајќи дека најдобриот скок од квалификациите не бил…

Објавено пред

Русинот Евгениј Климов е изненадувачки победник на првото индивидуално натпреварување во новата сезона од Светскиот куп во скијачки скокови, откако беше најдобар во двете серии во полска Висла, потврдувајќи дека најдобриот скок од квалификациите не бил случаен.

Ова не само што е негова прва победа од Светскиот куп, туку е и прва победа во скијачки скокови на еден натпреварувач од Русија.

Подиумот покрај Климов го комплетираше Германецот Штефан Лајхе и Германецот Рјоју Кобајаши, додека домашниот фаворит Камил Штох мораше да се задоволи со четвртото место, откако вчера неговата Полска победи во тимското натпреварување.

Климов имаше скокови од 127.5 и 131.5 метри за да собере 263.4 поени, за победа пред Лајхе со 256.7 (124.5 и 130.5 метри) и Кобајаши со 255.6 (137.5 и 123 метри).

24-годишниот Климов дојде во Светскиот куп во ски скокови во 2015 година, откако претходно имаше просечна кариера на натпреварувач во нордиска комбинација (спорт кој ги комбинира скоковите со класични крос-кантри трки).

Во нордиска комбинација тој имаше најдобар пласман на 30. место, а по трансферот во скијачките скокови освои две медали на Универзијадата во Осрбље, Словачка во 2015 година, пред да дебитира во сезоната 2015/16.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Англичаните ги „закопаа“ Хрватите, Једвај од херој до трагичар

Англија и следната година ќе игра во елитната А лига од Лигата на нации на УЕФА, откако во драматичен меч на Вембли со пресврт стигна до 2:1 победа над Хрватска и ги прати светските вице-шампиони во Лига Б следната сезона.
По првото полувреме, во кое А…

Објавено пред

Англија и следната година ќе игра во елитната А лига од Лигата на нации на УЕФА, откако во драматичен меч на Вембли со пресврт стигна до 2:1 победа над Хрватска и ги прати светските вице-шампиони во Лига Б следната сезона.

По првото полувреме, во кое Англичанците доминираа и во поседот на топката и во шансите, но не успеаја да стигнат до гол, Андреј Крамариќ во 57. минута со фантастичен „слалом“ ја зашемети англиската одбрана и го совлада Џордан Пикфорд.

Џеси Лингард во 78. минута по две пропуштени шанси на Хрватите, ја казнува грешката на Тин Једвај, човекот кој донесе победа против Шпанија во претходниот меч, за да израмни на 1:1. Во 85. минута, Једвај повторно промашува цела топка по изведување на аут, а Кејн со одличен потег им носи на „трите лава“ победа и прво место во групата 4, пред Шпанците и Хрватите.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Протест пред Собрание: „Нема да го повториме 27 април 2017“

Протестот пред Собранието против уставните измени и промена на името почна со македонската химна пуштена на звучници, а во изведба...

Европа2 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести3 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија3 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет5 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија6 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски8 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет8 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион9 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет10 часа

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет1 ден

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски1 ден

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија1 ден

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија1 ден

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија1 ден

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија1 ден

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести1 ден

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Досие