Контакт

Спорт

Марко Шварц со победа го најави мега-викендот во Венген (видео)

Австриецот Марко Шварц триумфираше на трката во алпска комбинација во Венген во петокот, откако го заддржа водството од слаломот (кој овојпат се возеше прв) со солиден спуст на Лауберхорн во дисциплината која ризикува да го загуби статусот на олимписки…

Објавено пред

Австриецот Марко Шварц триумфираше на трката во алпска комбинација во Венген во петокот, откако го заддржа водството од слаломот (кој овојпат се возеше прв) со солиден спуст на Лауберхорн во дисциплината која ризикува да го загуби статусот на олимписки спорт.

Шварц беше побрз 0.42 секунди пред Французинот Виктор Муфа-Жанде, освојувачот на олимписка бронза од 2018, додека трет беше уште еден Французин, Алексис Пинтуро со 1.12 секунди послабо време.

Алпската комбинација може да го загуби местото на Олимпијадите и на Светските првенства по СП во Шведска следниот месец, и да биде заменета со поатрактивната дисциплина паралелен  слалом.

Ова може да му одговара на 23-годишниот Шварц, кој својата прва победа од СК го оствари на Нова Година во Осло во паралелен велеслалом. Оваа година Шварц, еднаш најнадежниот австриски скијач, конечно го остварува својот потенцијал, откако беше и второпласиран во слаломот во Мадона ди Кампиљо минатиот месец, а минатите две недели имаше водство во слаломски трки по првото возење, за да „утне“ врата во второто.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тони Надал: Еве зошто Рафа никогаш не крши рекети!

Објавено пред

Рафаел Надал покрај тоа што е еден од најдобрите тенисери во историјата на спортот, исто така може да се пофали дека е еден од „најприбраните“ на тенискиот терен, никогаш не покажувајќи јавна фрустрација или бес.

Неговиот чичко и поранешен тренер, Тони Надал, вели дека тоа е поради неговата семејна култура и открива дека постоел само еден случај кога Шпанецот го направил тоа.

„Тој никогаш не фрла рекети бидејќи јас не го разбирам тоа однесување. Само еднаш на Ролан Гарос фрли рекет во своите патики и тој се скрши бидејќи на патиките имаше нешто метално. За мене, кршењето рекети покажува недостаток на почит кон светот, кон луѓето кои немаат доволно пари да купат тениски рекет. Секогаш мислев дека Рафаел не треба да биде пример за другите, но во исто време, не смее да биде ниту лош пример“, вели Тони Надал во својата последна колумна.

Чичко Тони исто така вели дека никогаш не земал пари од својот внук.

„Кога заработуваш многу, на крајот како да си малку купен, почнуваш да кажуваш тоа што тенисерот сака да го слушне. Јас не го сакам тоа и затоа не земав пари од него. Работата беше едноставна – што е потребно да си добар тенисер, и кои се способностите на Рафа? Потоа комбинираш“, вели постариот Надал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид е 1.000 дена на покривот на Европа (видео)

Објавено пред

Фудбалскиот клуб, Реал Мадрид одбележува несекојдневен јубилеј, точно 1.000 дена е фудбалски шампион на Европа.
Кралскиот клуб во претходниот период испишува историја во европскиот фудбал откако освои три титули во Лигата на шампиони, во низа.

Триумфалниот од на „кралевите“ започна под водството на Зинедин Зидан на 28 мај 2016 година, кога во финалето на ЛШ беше совладан градскиот ривал, Атлетико Мадрид по подоброто изведување пенали.

Една година подоцна Реал стана првиот клуб во Европа што успеал да ја одбрани титулата во елитното натпреварување, додека хет-трикот на Кралскиот клуб беше комплетиран на 26 мај 2018 година со победата од 3-1 над Ливерпул.

Реал е рекордер со 13 пехари во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико го „врзува“ Облак на уште една година, клаузулата сега му е 150 милиони евра

Објавено пред

Голманот на Атлетико Мадрид, Словенецот Јан Облак следната недела треба да потпише нов договор со тимот, пишува „АС“.

Според информациите, актуелниот договор на голманот е до 2021 година, но Словенецот е подготвен да стави потпис за уште една дополнителна година.

Шпекулациите се дека 26-годишниот чувар на мрежата е интересен за француски ПСЖ, но со потпишувањето на новиот договор неговата годишна заработка ќе се зголеми за 10 милиони евра.

Според новиот договор, Атлетико се штити да остане без првиот избор на голот, па откупната клаузула од 100 ќе порасне на 150 милиони евра.

Облак во Атлетико е од 2014 година, а дојде од Бенфика за 15 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата1 час

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија1 час

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија2 часа

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток2 часа

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија3 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија3 часа

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија4 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија5 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија5 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија6 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа7 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија7 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија7 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија17 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија19 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија20 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија22 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Досие