Контакт

Спорт

Марк Маркез ја одбрани титулата во Мото ГП

Марк Маркез, возачот на Репсол Хонда, победи на трката за Големата награда на Јапонија и ја освои седмата шампионската титула во кариерата, петта во Мото ГП. Маркез според бројот на титулите во „кралската класа“ се израмни со Мајк Дуан, а повеќе титули…

Објавено пред

Марк Маркез, возачот на Репсол Хонда, победи на трката за Големата награда на Јапонија и ја освои седмата шампионската титула во кариерата, петта во Мото ГП. Маркез според бројот на титулите во „кралската класа“ се израмни со Мајк Дуан, а повеќе титули од него сега имаат само Валентино Роси, седум и Џакомо Агостини, осум.

Шпанецот со деветтата победа во сезоната, на три трки до крајот на првенството има 102 бода повеќе од најблискиот конкурент.

Шпанецот трката во Јапонија ја започна од шестата позиција, а на чело на колоната стигна на три круга до крајот кога го престигна конкурентот од Дукати, Андреа Довициозо, кој стартуваше од пол-позицијата, кој на излетаод патеката во претпоследниот круг.

Покрај Маркез место на подиумот обезбедија Кал Крачлоу на ЛЦР Хонда и Алекс Ринс на Сузуки.

Најдобрите тројца ги следеа Валентино Роси (Јамаха), Алваро Баутиста (Алваро Нието тим), Жоан Зарко (Јамаха Тех 3), Маверик Вињалес (Јамаха), Дани Педроса (Репсол Хонда).

Сезоната во Мото ГП шампионатот продолжува наредната недела на патеката „Филип Ајланд“, кога ќе се вози Големата награда на Австралија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Неагу бара плата од 30.000 евра или си оди од ЧСМ Букурешт

Објавено пред

Најдобрата светска ракометарка во моментов, Романката Кристина Неагу бара повисока плата за да остане во тимот на ЧСМ Букурешт. Неагу побарала клубот нејзината сегашна месечна плата од 22.000 евра да биде зголемена на 30.000 евра доколку романскиот шампион сака и понатаму да ги има нејзините услуги.

Челниците на клубот се изненадени од односот на ракометарката.

„Од почит кон фановите на нашиот тим, но и на романскиот ракомет, повторно правиме напори да ја задржиме Кристина Неагу во Романија, односно во ЧСМ Букурешт” – соопштија од клубот.

ЧСМ ќе и понуди нов договор на Неагу, сличен на претходниот, но без повисока плата, најавија од клубот.

Неагу засега сеуште е надвор од терените поради повредата што ја заработи на ЕП.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фулам на Раниери е зрел за во втора лига, пораз од Вест Хем (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Фулам загубија нови бодови синоќа на гостувањето кај Вест Хем, пораз од 3-1 во 27 коло од Премиер лигата.

Пулените на Клаудио Раниери изненадувачки по 3 минути поведоа со 0-1 кај „чеканите“, стрелец на голот беше Рајан Бабел.

Но Вест Хем до крајот на првото полувреме ги презеде работите во свои раце и со головите на Чичарито и Диоп го сврте резултатот во своја полза.

Во второто полувреме Антонио во 91 минута го постави конечниот резултат 3-1.

Фулам статистички е најлошиот тим во првенството, до овој меч примил 61 гол на 27 меча, а во наредното коло го пречекуваат Саутемптон, директниот конкурент за опстанок.

Прикажи повеќе...

Спорт

Денвер го реши Далас без Дончиќ, „Нагетси“ со тројца играчи со дабл-дабл (видео)

Објавено пред

Екипата на Денвер Нагетс нагости ја оствари јубилејната 40-та победа оваа сезона во НБА лигата со победата над Далас Маверикс од 114-104. Дури три играчи остварија дабл-дабл учинок.

Никола Јокиќ мечот го заврши со 19 поени и 13 скока, Пол Милсап имаше 17 поени со 13 скока, а Мејсон Пламли постигна 12 поени надополнети си 13 скока.

Далас без услугите на Лука Дончиќ кризираше, поготово во второто полувреме. Домаќините 41-пат шутнаа за три поени, а погодија само 10 тројки. Брансон со 22 и Двајт Пауел со 20 поени беа најефикасни кај Маверикси.

Еве ги резултатите на сите ноќешни натпревари во НБА лигата:

Оклахома – Јута 148-147
Далас – Денвер 104-114
Мемфис – ЛА Клиперс 106-112
Њујорк – Минесота 104-115
Атланта – Детроит 111-125
Шарлот – Вашингтон – 123-110
Торонто – Сан Антонио 120-117
Орландо – Чикаго 109-110
Индијана – Њу Орлеанс 126-121

Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

„Франкфуртер Рундшау“: ЕУ и САД договорија поделба на Косово

ЕУ и САД го усогласија текстот на договорот за решевање на косовското прашање што предвидува поделба на Косово и размена...

Македонија2 часа

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Денеска напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Крвав четврток15 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Свет17 часа

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ18 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија19 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата19 часа

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија19 часа

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија20 часа

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток21 час

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија21 час

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија22 часа

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија22 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија24 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија24 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија1 ден

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа1 ден

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија1 ден

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија1 ден

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Досие