Контакт

Спорт

Марсело: Во Реал до крајот на кариерата

Бразилецот Марсело ги демантирал шпекулациите дека од Реал Мадрид, по завршувањето на сезоната, ќе се пресели во Јувентус.
Според шпанските медуми, Марселона не е во добри односи со новиот тренер на тимот, Хулен Лопетеги, поради што бројни европски мед…

Објавено пред

Бразилецот Марсело ги демантирал шпекулациите дека од Реал Мадрид, по завршувањето на сезоната, ќе се пресели во Јувентус.

Според шпанските медуми, Марселона не е во добри односи со новиот тренер на тимот, Хулен Лопетеги, поради што бројни европски медиуми шпекулираат дека тој би можел да ју се приклучи на својот поранешен соиграч Кристијано Роналдо во екипата на Јувентус.

Портгалецот, во летниот преоден рок, од Мадрид замина во Торино. Јувентус за неговиот трансфер издвои 105 милиони евра.

„Социјалните мрежи овозможуваат поврзување на играчите и навивачите, но тука има многу измислици, како што се некои луѓе, кои со своите мислења креираат слика што реално не постои. Видов многу измислици. Ќе останам во Мадрид до крајот на кариерата“, изјавил Марселона за „Реал Мадрид ТВ“.

Бразилецот во Реал пристигна во 2007 година од редовите на Флуминенсе. Со „кралскиот клуб“ има освоено четири трофеи во шпанското првенство и во Лигата на шампионите.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер јунајтед застана зад Погба по расистичките напади

Објавено пред

Соиграчите на Пол Погба од Манчестер јунајтед застанаа во негова одбрана откако на социјалните мрежи Французинот беше расистички напаѓан поради промашениот пенал против Вулверхемптон во понеделникот.

Погба беше на мета на „троловите“ на социјалните мрежи откако пропушти шанса да донесе победа за „ѓаволите“ при 1:1 ремито на гости, по што прво се јави клубот со официјално соопштение.

„Сите во Манчестер јунајтед се згрозени од расните напади кон Пол Погба и целосно ги осудуваме. Личностите кои го прават тоа не ги претставуваат вредностите на нашиот голем клуб и охрабрувачки е што мнозинството на нашите фанови ги осудија на социјалните мрежи“, се вели во соопштението на клубот.

Погба исто така доби поддршка од своите соиграчи.

„Манчестер јунајтед е семејство. Пол Погба е голем дел од тоа семејство. Ако го напаѓате него, не напаѓате сите нас“, напиша Маркус Рашфорд.

Новото засилување Хери Мегвајр исто така се јави.

„Одвратно. Социјалните мрежи мора да преземат нешто. Секој акаунт кој е отворен треба да биде верификуван со пасош или лична карта. Сопрете ги овие патетични тролови“, напиша Мегвајр.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тиспаревиќ ќе се пензионира по Дејвис купот

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 8, Јанко Типсаревиќ ќе се повлече од професионалнио тенис на крајот на сезоната, потврди 35-годишниот Србин по низата повреди во вториот дел од кариерата.

Типсаревиќ во кариерата освои четири АТП титули, двапати стигна до четврт-финалето на САД опен и го освои Дејвис купот со Србија во 2010 година.

„Беа одлични 16 години. По многу размислување за тоа што ми е најважно во овој дел на мојот живот и што ме прави среќен, решив да се повлечам од професионалниот тенис“, вели Типсаревиќ.

Србинот ќе игра на САД опен во Њујорк од понеделник, а последен турнир ќе му биде финалето на Дејвис купот во Шпанија во ноември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристијано Јуниор не можел да поверува каде живеел неговиот татко

Објавено пред

Кристијано Роналдо признава дека неговиот најголем син, Кристијано Јуниор бил шокиран кога тој му ги покажал условите под кои живеел фудбалерот на Јувентус кога бил тинејџер.

34-годишниот Роналдо си замина од својот роден остров Мадеира на 12 години за да се обиде да стане професионален фудбалер, по што живееше во Лисабон со неговиот најдобар пријател Мигуел Паишао. Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед и Реал Мадрид решил дека е време деветгодишниот Кристијано Јуниор да го посети ова место.

„Бев возбуден од можноста тој да види каде пораснав. Веќе ја знае Мадеира и куќата кај Маркес де Побал, бидејќи баба му е таму. Дојде со мене и ги посетивме истите луѓе кои живееја на тоа место во Лисабон. Бев потресен што ги видов тие луѓе повторно. Бевме со Паишао и Кристијано и влеговме во собата во која живеев. Тој се сврте и ме праша: ’Тато, дали ти живееше тука?’. Не му се веруваше. Децата си мислат дека сè е лесно. Квалитетот на живот, куќите, автомобилите, облеката. Мислат дека им паѓа во скут. Сакам да го научам Кристијано дека не е доволен само талентот. Треба работа, посветеност и желба за успех“, изјави Роналдо во интервју за португалскиот ТВ-канал „ТВИ“.

Прикажи повеќе...

Најново

Hitech1 час

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија8 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија10 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија11 час

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија12 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија12 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет13 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет13 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет13 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет14 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија14 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион1 ден

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет1 ден

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион1 ден

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа1 ден

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ1 ден

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ1 ден

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија1 ден

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија2 дена

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Досие