Контакт

Спорт

Марсело призна дека затајувал данок

Фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело, се спогодил со шпанските власти околу казната што треба д аја плати, бидејќи во минатото избегнал да плати данок.
Бразилецот добил четири месечна условна затворска казна и ќе треба на државаа да и плати 750.000 евра….

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело, се спогодил со шпанските власти за глобата што треба да ја плати бидејќи во минатото избегнал да плати данок.

Бразилецот добил четиримесечна условна затворска казна и ќе треба на државаа да ѝ плати 750.000 евра. Бидејќи затворската казна е помала од две години, а ова на Марсело му е прв престап, според шпанскиот закон, тој нема да оди в затвор.

Како и во претходните случаи, Марсело бил обвинет дека затајувал данок преку странски фирми. Според обвинителството, тоа се однесува на периодот кога во 2007 година дошол во Шпанија, но државниот обвинител имал докази дека затајувал данок и од 2013 година до 2017 година.

Бидејќи ја признал вината, глобата изнесува 40 отсто од данокот што го затаил.

Марсело признал дека ги позајмил правата на својот лик и дело на уругвајската фирма „Бирсен трејд“, која немала доволно средства и ресурси за работа.

Бразилецот е само уште еден од долгата низа фудбалери што се спогодиле со шпанските власти. Ист случај беше и со Лионел Меси, Кристијано Роналдо, Нејмар, Дани Алвеш, Алексис Санчез, Радамел Фалкао, Чаби Алонсо и други.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон сака поголема конкуренција во Ф1, ривал гледа во Ферстапен

Британецот Луис Хамилтон вели дека очекува поголема конкуренција во Формула 1 наредната сезона, особено тоа се однесува на Макс Ферстапен кој последниот период покажа силни перформанси.
Хамилтон во минатите 5 сезони дури 4 пати се закити со титулата, а…

Објавено пред

Британецот Луис Хамилтон вели дека очекува поголема конкуренција во Формула 1 наредната сезона, особено тоа се однесува на Макс Ферстапен кој последниот период покажа силни перформанси.

Хамилтон во минатите 5 сезони дури 4 пати се закити со титулата, а се чини вистински ривал до неодамна му беше неговиот екс-клупски колега од Мерцедес, Нико Розберг.

„Оваа година Ред Бул беа исклучително силни, па можам само да претпоставам дека следната година ќе бидат уште посилни. Мислам дека ќе биде одлично за овој спорт ако Ред Бул се вклучи во борбата со Ферари и Мерцедес“ изјави Хамилтон за „Скај Спортс“.

Хамилтон упати пофалби за младиот Холанѓанец за кого вели дека „вози многу добро оваа година, неверојатен млад талент е“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон сака поголема конкуренција во Ф1, ривал гледа во Ферстапен

Британецот Луис Хамилтон вели дека очекува поголема конкуренција во Формула 1 наредната сезона, особено тоа се однесува на Макс Ферстапен кој последниот период покажа силни перформанси.
Хамилтон во минатите 5 сезони дури 4 пати се закити со титулата, а…

Објавено пред

Британецот Луис Хамилтон вели дека очекува поголема конкуренција во Формула 1 наредната сезона, особено тоа се однесува на Макс Ферстапен кој последниот период покажа силни перформанси.

Хамилтон во минатите 5 сезони дури 4 пати се закити со титулата, а се чини вистински ривал до неодамна му беше неговиот екс-клупски колега од Мерцедес, Нико Розберг.

„Оваа година Ред Бул беа исклучително силни, па можам само да претпоставам дека следната година ќе бидат уште посилни. Мислам дека ќе биде одлично за овој спорт ако Ред Бул се вклучи во борбата со Ферари и Мерцедес“ изјави Хамилтон за „Скај Спортс“.

Хамилтон упати пофалби за младиот Холанѓанец за кого вели дека „вози многу добро оваа година, неверојатен млад талент е“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле за поубоит напад на Ливерпул, Клоп не жали пари за проблематичниот фудбалер

Германскиот страгег на челото на Ливерпул, Јирген Клоп без расмислување би дал неверојатни 100 милиони евра само во својот напад да го види младиот Французин, Усман Дембеле. Клоп инсистира доведување на фудбалерот на Барселона уште по јануарскиот преод…

Објавено пред

Германскиот страгег на челото на Ливерпул, Јирген Клоп без расмислување би дал неверојатни 100 милиони евра само во својот напад да го види младиот Французин, Усман Дембеле. Клоп инсистира доведување на фудбалерот на Барселона уште по јануарскиот преоден рок се со цел нападот на Ливерпул да ја добие убоитоста која се чини ја нема откако Кутињо го напушти клубот од „Енфилд“.

Дембеле не е меѓу приоритетите на тренерот Валверде во Барса, пред се поради, како што велат, недисциплината надвор од теренот на младиот фудбалер. Упатените информираат дека Дембеле често доцни на тренинзите, шета низ градот без дозвола од клубот, останува до доцна во ноќта, а често се случува да биде затечен и пијан.

Со евентуалните 100 милиони евра за Дембеле, Барса ќе врати голем дел од парите што клубот ги даде за него во 2017 година (115.000.000 евра) кога крилниот напаѓач премина од Борусија Дортмунд во каталонскиот клуб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија2 часа

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија3 часа

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија4 часа

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија4 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија6 часа

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија6 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија7 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија7 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија8 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет8 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија9 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија10 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија10 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија22 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија24 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија1 ден

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија1 ден

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија1 ден

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Досие