Контакт

Спорт

Мбапе со пенал ја „спасуваше“ Франција од Исланд, Шпанија го „прегази“ Велс (видео)

Заврши „медениот месец“ за светските шампиони Франција. Моќните „триколори“ со два гола во последните пет минути успеаја да „извлечат“ 2:2 реми против неверојатниот Исланд во Генгам.
Тимот на Дидие Дешам, иако во составот ги имаше сите ѕвезди (Гризман,…

Објавено пред

Заврши „медениот месец“ за светските шампиони Франција. Моќните „триколори“ со два гола во последните пет минути успеаја да „извлечат“ 2:2 реми против неверојатниот Исланд во Генгам.

Тимот на Дидие Дешам, иако во составот ги имаше сите ѕвезди (Гризман, Погба, Мбапе, Жиру…) со кои доминантно стигнаа до мундијалскиот трофеј во Русија пред неколку месеци, беше шокиран од „викинзите“.

Фудбалерот на Астон вила, Биркир Бјарнасон со фантастичен удар од дваесетина метри го изненади Иго Љорис во 30. минута, пред Арнасон по еден корнер на Гилфи Сигурдсон да зголеми на 2:0 во 58. минута.

До крајот на мечот, домаќините прво успеаја да намалат на 1:2 со автоголот на Ејолфсон во 86. минута по фантастичната акција на Мбапе, пред тинејџерот со гол од пенал во 89. минута да ја спаси Франција од незгоден пораз.

Во Кардиф пак, Велс ја пречека репрезентацијата на Шпанија во пријателски меч и беше апсолутно декласирана со 1:4, откако Пако Алкасер ја потврди фантастичната форма со два гола во првите половина час на „Принсипалити“.

Серхио Рамос и Марк Бартра исто така беа стрелци, додека Велшаните, без повредената ѕвезда на Реал Мадрид, Герет Бејл, успеаја само да постигнат почесен гол во 89. минута преку Сем Воукс.

ФРАНЦИЈА-ИСЛАНД

ВЕЛС-ШПАНИЈА

Спорт

Милан ја „моли“ УЕФА да не игра во Лига Европа идната сезона!

Објавено пред

Екипата на Милан до последно коло се обидуваше да обезбеди учество во елитната Лига на шампиони, но не успеа во мисијата, па „росонерите“ сега ја „молат“ УЕФА наредната сезона да не играат во второто по квалитет фудбалско натпреварување, Лигата на Европа.

Италијански „Кориере дела Сера“ пишува дека Милан е сериозен во намерата да не настапува во Лига Европа идната сезона.

Доколку Европската куќа на фудбалот им излезе во пресрет на „црвено-црните“ од Милано, најмногу од таквата ситуација ќе профитира екипата на Торино.

„Росонерите“ планираат засилувања, неколку играчи се на радарот на директорот на клубот Паоло Малдини, кој досега имал разговори со Сенси и Дијавара.

Прикажи повеќе...

Спорт

Англичаните тријат раце, го сакаат Мундијалот во 2022 наместо Катар!

Објавено пред

Поранешниот претседател на УЕФА, легендарниот француски фудбалски ас, Мишел Платини утринава е приведен поради сомнеж за малверзации околу доделувањето на организацијата на Светското првенство на Катар во 2022 година. Според многумина, нема да биде изненадување доколку Мундијалот во 2022 и биде доделен да го организира сосема друга држава.

Уште во 2010 година Катар ја доби организацијата на Мундијалот, иако тогаш беа спорни временските услови, спортската традиција, стадионите и непочитувањето на човековите права, а светските медиуми шпекулираа дека ФИФА веќе има „заменски“ организатори на фудбалскиот турнир.

Иако Катарците пред 9 години во „финалето“ за добивање на организацијата го победија САД, прв фаворит да биде домаќин на Мундијалот во 2022 година е Англија.

Букмејкерите од притворањето на Платини значително ги симнаа квотите за Англичаните да ја добијат организацијата, нормално ако им биде одземена на Арапите.
Во Англија не би имале преголем проблем со стадионите затоа што освен „Вембли“ во овој век се изградени неколку преубави стадиони.

САД пак се споменуваат како најголем противкандидат на Англија иако веќе ја добија организацијата за Мундијалот во 2026, заедно со Мексико и Канада.
Надеж дека може да им се посреќи имаат и Шпанците кои беа организатори во 1982 година, а во игра се и Аргентинците кои во 1986 успешно организираа фудбалски Мундијал.

Јасно е дека доколку на Катар на 3 години ред почетокот на СП му се одземе организацијата, тоа ќе биде преседан во историјата на фудбалот, но ако се испостави дека имало корупција – тоа ќе биде неминовен потег.

Британски „Телеграф“ пишува дека Платини со челникот на Фудбалскиот сојуз на Катар се сретнал меѓу 30 и 50 пати, а дека имало корупција покажува и фактот што две третини од тогашниот состав на Извршниот комитет на ФИФА е сменет или под истрага, додека самиот Платини во 2015 е суспендиран на 8 години поради малверзации.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пер и Цонга наместо тенис заиграа „серва на мрежа“ во Хале (видео)

Објавено пред

Во првото коло на АТП турнирот од серијата 500 во Хале, Французинот Жо Вилфред Цонга го порази својот сонародник Беноа Пер со 2-0 во сетови, или 6-4 и 7-5.

Дуелот во Германија го одбележи потегот на контроверзниот Пер кој при еден сервис го испушти рекетот од рака, па поенот го продолжи во стилот на фудбалерите, играјќи ја популарната „серва на мрежа“.

Цонга го прифати предизвикот на воодушевување на присутните во гледалиштето.

Погледнете како изгледаше сето тоа:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет46 минути

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ3 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија3 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа5 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија7 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија7 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет8 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион8 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија10 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт10 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет11 час

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет11 час

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија11 час

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија12 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech14 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток1 ден

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија1 ден

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија1 ден

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Досие