Контакт

Спорт

Мекгрегор се предаде на полицијата, го очекуваат сериозни обвинувања

Конор Мекгрегор се предаде на полицијата во Њујорк по нападот на автобусот во кој се превезуваа УФЦ борачите, објавија американските медиуми.
Ирецот беше „фатен“ на снимка како заедно со неговите другари фрла со работи кон автобусот во Бруклин во четвр…

Објавено пред

Конор Мекгрегор се предаде на полицијата во Њујорк по нападот на автобусот во кој се превезуваа УФЦ борачите, објавија американските медиуми.

Ирецот беше „фатен“ на снимка како заедно со неговите другари фрла со работи кон автобусот во Бруклин во четвртокот навечер, по што еден човек беше повреден. 29-годишниот Ирец потоа избега од местото на инцидентот, и сега го очекуваат обвинувања за напад.

Портпаролот на полицијата во Њујорк, Џорџ Цуровакас за веб-сајтот „ММА џанки“ објави дека Мекгрегор се наоѓа во притвор додека трае истрагата откако самиот се пријавил во 78. полициски оддел во Бруклин.

Мекгрегор пристигна во Њујорк пред УФЦ 223 шоуто во сабота навечер, каде што ќе се одлучува носителот на титулата во лесна категорија која му беше одземена поради неактивност во меч меѓу Хабиб Нурмагомедов и Макс Холовеј.

Кога го забележа Нурмагомедов во автобусот, тој фрли ограда кон автобусот, а потоа и луѓето од неговата придружба го направија истото, повредувајќи го борачот во лесна категорија Мајкл Киеза, кој треба да се бори со Ентони Петис во сабота, добивајќи исеченица на главата од стаклото.

Последен меч на Мекгрегор беше во ноември 2016 година, кога го нокаутираше Еди Алварез за титулата во лесна категорија, и тогаш стана првиот УФЦ борач со две титули во исто време. Но, Ирецот прво ја загуби титулата во перо категорија откако реши да влезе во боксерскиот ринг со Флојд Мејведер Јуниор, во меч во кој загуби во 10. рунда. Во последно време се шпекулираше за неговиот кам-бек во октагонот за можен втор мега-дуел со Мејведер.


Њујоршката полиција со потерница за Конор Мекгрегор (видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Атлетико се последниот патник во осминафиналето, ждрепката во понеделник (видео)

Објавено пред

Атлетико Мадрид се последниот 16-ти клуб кој се пласираше во нокаут фазата на Лигата на шампионите, откако во последното коло со 2:0 го совладаа тимот на Локомотив Москва, гарантирајќи второ место пред Баер Леверкузен (кој загуби дома од Јувентус со 0:2 со головите на Роналдо и Игуаин).

Иако мечот започна со промашен пенал уште во втората минута на Киеран Трипиер, „јорганџиите“ бргу воспоставија контрола на мечот, откако Жоао Феликс стрелаше во 17. минута, повторно со удар од белата точка. Фелипе во 54. минута ја потврди победата за тимот на Диего Симеоне.

Во другите мечеви од последното коло, немаше неизвесност околу тоа кој е во осминафиналето, иако имаше дуели за третото место на табелата, кое води во Лига Европа.

Олимпијакос со гол од пенал во 87. минута ја совлада Црвена звезда со 1:0, што беше доволно да ја прескокне на третото место на табелата во групата Б и да се пласира во Лига Европа на пролет.  Баерн Минхен пак, ги заврши натпреварувањата со нова победа над Тотенхем, овојпат од 3:1, комплетирајќи го натпреварувањето со шест победи во шест меча.

Пари Сен-Жермен го „декласираше“ турскиот шампион Галатасарај со 5:0, а Реал Мадрид победи кај Бриж со 2:1, за белгискиот клуб да добие шанса во Лига Европа напролет.

16-ТЕ ПЛАСИРАНИ ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО НА ЛШ

Првопласирани: Пари Сен-Жермен (Фра), Баерн Минхен (Гер), Јувентус (Ита), Манчестер сити (Анг), Ливерпул (Анг), РБ Лајпциг (Гер), Валенсија (Шпа)

Второпласирани: Тотенхем (Анг), Атлетико Мадрид (Шпа), Аталанта (Ита), Реал Мадрид (Шпа), Наполи (Ита), Лион (Фра), Челси (Анг)

– Ждрепката ќе се оддржи во понеделник, 16 декември во Нион, Швајцарија во 12.00 часот. Клубовите не можат да се паднат со тие со кои биле во групите, а не е дозволен и дуел на два клуба од иста држава.

– Првите мечеви се играат на 18/19/25/26 февруари, реваншите на 10/11/17/18 март.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Реал Мадрид 1:3

Пари Сен-Жермен – Галатасарај 5:0

Табела: 1.ПСЖ 16, 2.Реал Мадрид 11, 3.Бриж 3, 4.Галатасарај 2

ГРУПА Б

Баерн Минхен – Тотенхем 3:1

Олимпијакос – Црвена звезда 1:0

Табела: 1.Баерн М. 18, 2.Тотенхем 10, 3.Олимпијакос 5, 4.Црвена звезда 3

ГРУПА Д

Атлетико Мадрид – Локомотив Москва 2:0

Баер Леверкузен – Јувентус 0:2

Табела: 1.Јувентус 16, 2.Атлетико М 10, 3.Баер Л. 6, 4.Локомотив М 3

АТЛЕТИКО МАДРИД – ЛОКОМОТИВ МОСКВА

БАЕРН М – ТОТЕНХЕМ

ПСЖ – ГАЛАТАСАРАЈ

ОЛИМПИЈАКОС – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ЈУВЕНТУС

БРИЖ – РЕАЛ МАДРИД

Прикажи повеќе...

Спорт

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Објавено пред

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви од неговите фанови за побрзо оздравување.

„Од сите фанови бараме да пратат молитви за мојот прекрасен сопруг Леон за да може да ги надмине пречките кои се пред него“, напиша неговата сопруга Бренда на социјалните мрежи.

Според американскиот веб-сајт „ТМЗ“, 66-годишниот Спинкс се бори за живот, иако деталите за неговата болест не се познати.

Спинкс ја освои светската титула кога го шокираше Мухамед Али на поени по 15 рунди во 1978 година за да ги освои ВБА и ВБЦ појасите. Тоа беше само осми професионален меч за него, а тој ги загуби трофеите од Али во ри-мечот, пред во 1981 година да загуби во нова борба за титулата со Лери Холмс.  Покрај тоа тој боксуваше и за крузер титулата во 1986 година и беше во рингот до 1995, за да се пензионира со 26-3-17 скор и да влезе во „Куќата на славните“ во 2017 година.

Спинкс, кој беше американски маринец од 1973 до 1976 година, во 2014 беше хоспитализиран со проблеми со внатрешните органи, а во 2012 година беше потврдено дека страда од намалување на мозочната маса како резултат на ударите кои ги добивал во глава во текот на боксерската кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти, сепак, не е на листата на Арсенал

Објавено пред

И покрај тоа што одеднаш стана достапен, Карло Анчелоти не е на листата на Арсенал за менаџерската позиција, која остана испразнета по отказот кој го доби Унаи Емери, тврди „ЕСПН“.

Италијанскиот ветеран беше отпуштен од Наполи и покрај тоа што ги однесе до нокаут фазата во Лигата на шампионите по катастрофалната форма во домашното првенство и беше заменет со неговиот поранешен играч, Џенаро Гатузо.

60-годишниот Анчелоти не ги исполнувал „условите“ кои ги бараат „топчиите“ за менаџерската позиција, а тука се и неговите „сомнителни“ резултати во последно време. Анчелоти беше отпуштен од Баерн Минхен во 2017, а сега од Наполи по само сезона и пол. Покрај тоа, „ЕСПН“ тврид дека на Арсенал не им се брза за поставување на нов тренер и подготвени се да му дадат време на привремениот тренер Фреди Љунгберг да се покаже.

Анчелоти стана „име“ кај тренерите откако во 1997 година ја предводеше Парма до второто место во Серија А, по што работеше накратко во Јувентус, па помина осум сезони во Милан, освојувајќи две титули од ЛШ. Во Челси тој освои титула од Премиер лигата и од ФА купот пред да замине за ПСЖ со кои ја освои Лига 1, за со Реал Мадрид во 2014 година да стигне до нова титула од Лигата на шампионите пред ангажманите во Баерн и Наполи.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија7 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ10 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија10 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија11 час

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија12 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет13 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија14 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија15 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет16 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија16 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет18 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион18 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија2 дена

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 дена

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие