Контакт

Спорт

Меси со хет-трик го „збудале“ Леганес (видео)

Лео Меси, иако според некои вести од Шпанија не требаше да го стартува мечот против Леганес, уште еднаш покажа дека е единствен и клучен играч на Барселона, постигнувајќи хет-трик за 3:1 победа за уште еден чекор кон освојувањето на шпанската титула.
Д…

Објавено пред

Лео Меси, иако според некои вести од Шпанија не требаше да го стартува мечот против Леганес, уште еднаш покажа дека е единствен и клучен играч на Барселона, постигнувајќи хет-трик за 3:1 победа за уште еден чекор кон освојувањето на шпанската титула.

Дека на „Ноу Камп“ ќе има уште една вечер во која Меси е првата ѕвезда стана јасно уште во 27. минута, кога Аргентинецот постигна прекрасен гол од слободен удар, негов шести оваа сезона во Шпанија, со што го израмни рекордот на Роналдињо.

Само пет минути подоцна, Меси одлично реагираше на асистенцијата на Филип Кутињо за да ја удвои предноста на Каталонците, меѓутоа Набил Ел Жар во 68. минута постигна гол за да „вети“ интересен финиш на мечот. Сепак, Меси повторно беше на висината на задачата, комплетирајќи го хет-трикот во 87. минута за нова победа на Барса.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Михајловиќ директно го контактирал Златан

Објавено пред

Директорот на Болоња, Рикардо Бигон му посака добредојде на Синиша Михајловиќ на клупата за дуелот со Милан и во исто време потврди дека тимот веќе контактирал со Златан Ибрахимовиќ и сега чекаат одговор од Швеѓанецот.

Болоња и Милан, заедно со Наполи се најзаинтересирани за шведскиот ветеран по крајот на неговиот договор со Лос Анџелес галакси на крајот на годината.

„Контактот беше директно меѓу Михајловиќ и Ибрахимовиќ. Швеѓанецот кажа дека ќе ја направи својата одлука во декември и ние сме подготвени да разговараме ако се реши на трансфер, но во моментов само го чекаме неговиот одговор. Искрено, ние го имавме четвртиот најдобар напад минатата сезона со истите напаѓачи како сега, но има фудбалери како Ибрахимовиќ кои никој не би ги одбил. Болоња инвестира во млади фудбалери, но тие нема да можат да го дадат максимумот веднаш и затоа потребно е и искуство“, вели Бигон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Убавината на премиерлигашкиот фудбал! Брајтон и Вулфс до 2:2 во само 16 минути (видео)

Објавено пред

Брајтон и Вулверхемптон уште еднаш покажаа зошто англискиот фудбал е еден од најатрактивните на светот, откако одиграа 2:2 реми откако сите голови на мечот паднаа во период од 16 минути во првото полувреме.

Диого Жота во 28. минута донесе водство за „волците“, но Брајтон направи целосен пресврт за две минути, откако прво Нил Мопе израмни во 34. минута, за две минути подоцна Дејви Пропер да донесе 2:1 водство. Жота во 44. минута го комплетираше лудото прво полувреме со израмнување.

Вулфс остануваат шести на табелата со 24 поени, колку што имаат и петтопласираните Манчестер јунајтед, додека Брајтон се на 12. место со 19 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тони Надал: Ние сме „полу-Каталонци“ и скржливци, затоа му бев тренер на Рафа

Објавено пред

Менторот на Рафа Надал, популарниот чичко Тони повторно зборуваше за тајната на успехот на светскиот рекет број 1 и објасни зошто нивната соработка функционираше толку долго.

„Секако, јас сум фантастичен тренер бидејќи обединив три тешки работи – имав среќа што имам голем тенисер, негов чичко сум и секогаш е потешко да му дадеш отказ на својот роднина отколку на човек од надвор. Од друга страна, ние на Мајорка сме ’полу-Каталонци’ и секогаш многу внимателни со парите и затоа на Рафа му бев најефтиниот тренер на турнејата“, вели на шега постариот Надал.

Тој исто така посочи дека му е многу мило што Надал повторно е светски број 1, откако повеќе пати во неговата кариера ривалите го „отпишуваа“.

„За мене предизвикот не беше да го освоиле Ролан Гарос или Вимблдон туку да играме што е можно побргу. Никогаш не бев задоволен од оствареното и се обидов да останам таков. Секогаш мислев дека Рафаел мора да го игра секој поен како животот да му зависи од тоа за да победува. Во 2005 година велеа тој е готов, не може повеќе, сега во 2019 тој ја завршува годината како број 1. Тоа кажува многу за него“, вели Надал.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 минути

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ2 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион3 часа

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ5 часа

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ7 часа

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија7 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија9 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура9 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет10 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ10 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија12 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион1 ден

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија1 ден

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија1 ден

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Досие